Փողերի լվացման դեմ պայքարի առանձնահատկությունները Հայաստանում. Աննա Վարդապետյանը Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի տարածաշրջանային համաժողովի մասնակիցներին ներկայացրել է ՀՀ փորձն ու մարտահրավերները
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը Մալթայի Հանրապետությունում մասնակցել է Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի եվրոպական 18-րդ տարածաշրջանային համաժողովին:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը Դատախազների միջազգային ասոցիացիային անդամակցում է 1999 թվականի մայիսի 17-ից:
Համաժողովին մասնակցել են Մալթայի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Վիկտորիա Բութիջեյջը, Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի գլխավոր քարտուղար Ռոյլ Դոնան, Ասոցիացիայի գլխավոր իրավաբան Շենազ Մուզաֆերը, դատախազներ՝ Ֆրանսիայի Հանրապետությունից, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներից, Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունից, Շվեյցարայից, Մալթայից, Ղազախստանի Հանրապետությունից և այլն:
Համաժողովի շրջանակում 2024 թվականի նոյեմբերի 8-ին Աննա Վարդապետյանը հանդես է եկել «Փողերի լվացման հանցակազմի որակման փոփոխությունը Հայաստանում Վճռաբեկ դատարանի նախադեպային իրավունքի զարգացման համատեքստում» խորագրով ելույթով:
ՀՀ գլխավոր դատախազը, անդրադառնալով Հայաստանում ֆինանսական հանցագործությունների, այդ թվում՝ փողերի լվացման քննությանը, ընդգծել է որ ՄԱԿ-ի Հանցավորության և արդարադատության հարցերի միջտարածաշրջանային գիտահետազոտական ինստիտուտի՝ 2021 թվականի կատարած ուսումնասիրության համաձայն՝ Հայաստանը փողերի լվացման դեմ պայքարելու համար ունի և՛ իրավական, և՛ ինստիտուցիոնալ բավարար հենք։ Հայաստանի կայուն զարգացման, իրավական անվտանգության ապահովման, երկրում օրենքի գերակայության և արդարության հաստատման համատեքստում Աննա Վարդապետյանը վերահաստատել է Հայաստանի կամքն ու հանձնառությունը՝ ուղղված ֆինանսական հանցագործությունների, այդ թվում՝ փողերի լվացման հանցագործությունների նկատմամբ արդյունավետ քննություն իրականացնելուն, ընդգծել կոռուպցիոն երևույթների նկատմամբ զրո հանդուրժողականություն ձևավորելուն միտված հետևողական քայլերը, ինչպես նաև թվարկել այն ինստիտուցիոնալ աշխատանքը, որը կատարվում է փողերի լվացման վերաբերյալ քրեական վարույթների քննության ընթացքում:
Հանրապետության գլխավոր դատախազն անդրադարձել է նաև փողերի լվացման վերաբերյալ քրեական վարույթների քննության ոլորտում առկա մարտահրավերներին՝ նշելով տարբեր երկրների իրավապահ մարմինների կողմից միասնական մոտեցման բացակայությունը, քննության ներպետական և օտարերկրյա պրակտիկայի անհամապատասխանությունը և այլն: Մարտահրավերների լուծման համատեքստում Աննա Վարդապետյանն ընդգծել է Հայաստանի Հանրապետության կողմից միջազգային իրավական համագործակցությունը զարգացնելու ուղղությամբ իրականացվող քայլերը, մասնավորապես, 2024 թվականի ապրիլի 5-ին Բրյուսելում ստորագրված՝ Հայաստանի և Եվրաջասթի համագործակցության մասին համաձայնագիրը, որը  սեպտեմբերի 10-ին վավերացվել է ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից, իսկ սեպտեմբերի 23-ին ստորագրվել է աշխատանքային պայմանավորվածությունը: ՀՀ գլխավոր դատախազի խոսքով՝ դեկտեմբերից ուժի մեջ մտնող Համաձայնագիրը Հայաստանի համար հնարավորություն է նախատեսում Եվրաջասթ գործուղել Համագործակցության հարցերով դատախազ, որը հնարավորություն կտա օպերատիվ կապ ապահովել ԵՄ անդամ և երրորդ պետությունների կոնտակտային անձանց հետ, հնարավորություն կընձեռի Հայաստանի Հանրապետությունում նախաձեռնված քրեական վարույթներով իրականացնել առավել արդյունավետ միջազգային-իրավական համագործակցություն:
Աննա Վարդապետյանը կարևորել է Հայաստանի Վճռաբեկ դատարանի՝ 2023 թվականի շրջադարձային որոշումը, որն էական դեր է խաղացել փողերի լվացման գործերի քննության և քրեական հետապնդման գործում: Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել  Դատախազների միջազգային ասոցիացիային և Մալթայի Հանրապետության գլխավոր դատախազին համաժողովը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար և ընդգծել այն համոզմունքը, որ փոխադարձ արդյունավետ և ակտիվ համագործակցությունն է ֆինանսական հանցագործությունների դեմ պայքարում հաջողության հասնելու նախապայմանը։

Особенности борьбы с отмыванием денег в Армении: Анна Вардапетян представила участникам региональной конференции Международной ассоциации прокуроров опыт РА и вызовы
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян приняла участие в 18-й Европейской региональной конференции Международной ассоциации прокуроров, которая прошла в Республике Мальта.
Напоминаем, что Генеральная прокуратура Республики Армения является членом Международной ассоциации прокуроров с 17 мая 1999 года.
В конференции приняли участие Генеральный прокурор Республики Мальта Виктория Бутиджадж, Генеральный секретарь Международной ассоциации прокуроров Ройл Донна, Главный юрист Ассоциации Шеназ Музафер, а также прокуроры Французской Республики, Соединенных Штатов Америки, Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии. Также в мероприятии приняли участие представители Швейцарии, Мальты, Республики Казахстан и других стран.
В рамках конференции 8 ноября 2024 года Анна Вардапетян выступила с докладом на тему: «Изменение квалификации состава преступления отмывания денег в контексте развития прецедентного права Кассационного суда Армении».
Касаясь расследования финансовых преступлений в Армении, включая отмывание денег, Генеральный прокурор Армении подчеркнула, что согласно исследованию, проведенному Межрегиональным научно-исследовательским институтом ООН по вопросам преступности и правосудия в 2021 году, Армения обладает как правовыми, так и институциональными средствами для борьбы с отмыванием денег. В контексте стабильного развития Армении, обеспечения правовой безопасности, установления в стране верховенства закона и справедливости, Анна Вардапетян подтвердила приверженность Армении эффективному расследованию финансовых преступлений, включая преступления, связанные с отмыванием денег. Она подчеркнула последовательные шаги, направленные на формирование нулевой толерантности к коррупции, а также обозначила институциональную работу, проводимую в рамках расследования уголовных дел по отмыванию денег.
Генеральный прокурор Республики также коснулась существующих проблем в сфере расследования уголовных производств по отмыванию денег, отметив отсутствие единого подхода со стороны правоохранительных органов разных стран, несогласованность отечественной и зарубежной следственной практики и другие проблемы. В контексте решения задач Анна Вардапетян подчеркнула шаги, предпринятые Республикой Армения, для развития международно-правового сотрудничества, в частности, подписанное в Брюсселе 5 апреля 2024 года соглашение о сотрудничестве между Арменией и Евроюстом, которое было ратифицировано Национальным Собранием РА 10 сентября 2024 года, а 23 сентября было подписано рабочее соглашение. По словам генерального прокурора Республики Армения, соглашение, которое вступит в силу с декабря 2024 года, предоставляет Армении возможность направлять в Евроюст прокурора по вопросам сотрудничества. Это обеспечит оперативную связь с контактными лицами стран-членов ЕС и третьих стран, а также позволит осуществлять более эффективное международно-правовое сотрудничество в рамках уголовных производствах, возбужденных в Республике Армения.
Анна Вардапетян подчеркнула поворотное решение Кассационного суда Армении от 2023 года, которое сыграло значительную роль в расследовании и уголовном преследовании дел по отмыванию денег. Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян поблагодарила Международную ассоциацию прокуроров и Генерального прокурора Республики Мальта за организацию форума на высоком уровне и подчеркнула убежденность в том, что взаимное эффективное и активное сотрудничество является предпосылкой успеха в борьбе с финансовыми преступлениями.