Փողերի լվացման դեմ պայքարի առանձնահատկությունները Հայաստանում. Աննա Վարդապետյանը Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի տարածաշրջանային համաժողովի մասնակիցներին ներկայացրել է ՀՀ փորձն ու մարտահրավերները
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը Մալթայի Հանրապետությունում մասնակցել է Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի եվրոպական 18-րդ տարածաշրջանային համաժողովին:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը Դատախազների միջազգային ասոցիացիային անդամակցում է 1999 թվականի մայիսի 17-ից:
Համաժողովին մասնակցել են Մալթայի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Վիկտորիա Բութիջեյջը, Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի գլխավոր քարտուղար Ռոյլ Դոնան, Ասոցիացիայի գլխավոր իրավաբան Շենազ Մուզաֆերը, դատախազներ՝ Ֆրանսիայի Հանրապետությունից, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներից, Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունից, Շվեյցարայից, Մալթայից, Ղազախստանի Հանրապետությունից և այլն:
Համաժողովի շրջանակում 2024 թվականի նոյեմբերի 8-ին Աննա Վարդապետյանը հանդես է եկել «Փողերի լվացման հանցակազմի որակման փոփոխությունը Հայաստանում Վճռաբեկ դատարանի նախադեպային իրավունքի զարգացման համատեքստում» խորագրով ելույթով:
ՀՀ գլխավոր դատախազը, անդրադառնալով Հայաստանում ֆինանսական հանցագործությունների, այդ թվում՝ փողերի լվացման քննությանը, ընդգծել է որ ՄԱԿ-ի Հանցավորության և արդարադատության հարցերի միջտարածաշրջանային գիտահետազոտական ինստիտուտի՝ 2021 թվականի կատարած ուսումնասիրության համաձայն՝ Հայաստանը փողերի լվացման դեմ պայքարելու համար ունի և՛ իրավական, և՛ ինստիտուցիոնալ բավարար հենք։ Հայաստանի կայուն զարգացման, իրավական անվտանգության ապահովման, երկրում օրենքի գերակայության և արդարության հաստատման համատեքստում Աննա Վարդապետյանը վերահաստատել է Հայաստանի կամքն ու հանձնառությունը՝ ուղղված ֆինանսական հանցագործությունների, այդ թվում՝ փողերի լվացման հանցագործությունների նկատմամբ արդյունավետ քննություն իրականացնելուն, ընդգծել կոռուպցիոն երևույթների նկատմամբ զրո հանդուրժողականություն ձևավորելուն միտված հետևողական քայլերը, ինչպես նաև թվարկել այն ինստիտուցիոնալ աշխատանքը, որը կատարվում է փողերի լվացման վերաբերյալ քրեական վարույթների քննության ընթացքում:
Հանրապետության գլխավոր դատախազն անդրադարձել է նաև փողերի լվացման վերաբերյալ քրեական վարույթների քննության ոլորտում առկա մարտահրավերներին՝ նշելով տարբեր երկրների իրավապահ մարմինների կողմից միասնական մոտեցման բացակայությունը, քննության ներպետական և օտարերկրյա պրակտիկայի անհամապատասխանությունը և այլն: Մարտահրավերների լուծման համատեքստում Աննա Վարդապետյանն ընդգծել է Հայաստանի Հանրապետության կողմից միջազգային իրավական համագործակցությունը զարգացնելու ուղղությամբ իրականացվող քայլերը, մասնավորապես, 2024 թվականի ապրիլի 5-ին Բրյուսելում ստորագրված՝ Հայաստանի և Եվրաջասթի համագործակցության մասին համաձայնագիրը, որը  սեպտեմբերի 10-ին վավերացվել է ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից, իսկ սեպտեմբերի 23-ին ստորագրվել է աշխատանքային պայմանավորվածությունը: ՀՀ գլխավոր դատախազի խոսքով՝ դեկտեմբերից ուժի մեջ մտնող Համաձայնագիրը Հայաստանի համար հնարավորություն է նախատեսում Եվրաջասթ գործուղել Համագործակցության հարցերով դատախազ, որը հնարավորություն կտա օպերատիվ կապ ապահովել ԵՄ անդամ և երրորդ պետությունների կոնտակտային անձանց հետ, հնարավորություն կընձեռի Հայաստանի Հանրապետությունում նախաձեռնված քրեական վարույթներով իրականացնել առավել արդյունավետ միջազգային-իրավական համագործակցություն:
Աննա Վարդապետյանը կարևորել է Հայաստանի Վճռաբեկ դատարանի՝ 2023 թվականի շրջադարձային որոշումը, որն էական դեր է խաղացել փողերի լվացման գործերի քննության և քրեական հետապնդման գործում: Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել  Դատախազների միջազգային ասոցիացիային և Մալթայի Հանրապետության գլխավոր դատախազին համաժողովը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար և ընդգծել այն համոզմունքը, որ փոխադարձ արդյունավետ և ակտիվ համագործակցությունն է ֆինանսական հանցագործությունների դեմ պայքարում հաջողության հասնելու նախապայմանը։

Peculiarities of the fight against money laundering in Armenia. Anna Vardapetyan represented the experience and challenges of the Republic of Armenia to the participants of the Regional Conference of the International Association of Prosecutors
Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia participated in the European 18th regional conference of the International Association of Prosecutors in the Republic of Malta.
Let us remind that the Prosecutor General’s Office has become a member of the International Association of Prosecutors since May 17, 1999.
Victoria Buttigieg, Attorney General of the Republic of Malta, Roel Dona Secretary-General of the International Association of Prosecutors, Shenaz Muzaffer, General Counsel  of the International Association of Prosecutors, prosecutors from the French Republic, United States of America, United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, Switzerland, Malta, the Republic of Kazakhstan, etc participated in the conference.
On November 8, 2024, in the scope of the conference, Anna Vardapetyan delivered a speech on “The change of the qualification of corpus delicti of money laundering in Armenia in the context of case law development of the Court of Cassation”.
The Prosecutor General of the Republic of Armenia, referring to the issue of examination of financial crimes, including money laundering in Armenia, highlighted that pursuant to 2021 study of the United Nations Interrogational Crime and Justice Research Institute, Armenia has sufficient legal and institutional grounds for fighting against money laundering.  In the context of stable development of Armenia, and establishment of the rule of law and justice in the country Anna Vardapetyan reaffirmed the will and commitment of Armenia to conduct effective examination of financial crimes including money laundering, highlighted the steps, taken to formulate intolerance towards corruption crimes and enumerated institutional works, implemented during the examination of criminal proceedings on money laundering.
The Prosecutor General of the Republic also referred to the challenges in the field of examination of criminal proceedings on money laundering, stating that the law enforcement bodies of different countries don’t have a unified approach and the domestic and foreign practices of examination are inconsistent. In the context of surmounting challenges, Anna Vardapetyan highlighted the steps taken by the Republic of Armenia for developing international-legal cooperation, particularly the agreement on cooperation signed in the city of Brussels between Armenia and Eurojust on April 05, 2024, which was ratified by the National Assembly of the Republic of Armenia on September 10, and afterwards a working arrangement was signed on September 23. Pursuant to the RA Prosecutor General the Agreement that will enter into force from December, will open an opportunity for Armenia to second a Liaison Prosecutor to Eurojust, due to which a communication will be established with the contact persons of EU member states and third countries and it will promote effective international-legal cooperation in the scope of the criminal proceedings initiated in the Republic of Armenia.
Anna Vardapetyan attached importance to the landmark decision of the Court of Cassation of the Republic of Armenia rendered during 2023, which was essential for the examination of money laundering cases as well as for criminal prosecution. Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia thanked the International Association of Prosecutors as well as the Attorney General of the Republic of Malta for the organization of the conference and highlighted that the mutual active and effective cooperation is a prerequisite for success in the fight against financial crimes.