Հետիոտնին վրաերթի ենթարկած և դեպքի վայրից հեռացած անձի վերաբերյալ քրեական գործը դատախազն ուղարկել է դատարան
2024 թվականի մարտի 21-ին՝ ժամը 03:56-ին, «Հերացի թիվ 1» հիվանդանոցից հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ անհայտ մակնիշի և հաշվառման համարանիշի ավտոմեքենայի վարորդը վրաերթի է ենթարկել հետիոտն Ա.Գ.-ին: Վարորդը հեռացել է դեպքի վայրից, իսկ մարմնական վնասվածքներ ստացած քաղաքացին տեղափոխվել է հիվանդանոց, որտեղ ժամեր անց մահացել է:
2024 թվականի մարտի 21-ին նախաձեռնվել է քրեական վարույթ: Նույն օրը, ժամը 15։10-ին, վարույթն իրականացնող մարմին է ներկայացել ավտոմեքենայի վարորդ Վ.Ա.-ն և հայտնել, որ տվյալ վրաերթը ինքն է կատարել իրեն ամրակցված ծառայողական ավտոմեքենայով։
Հսկող դատախազի՝ 2024 թվականի մարտի 22-ի որոշմամբ Վ.Ա.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 342-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովմանն ուղղված պահանջները կամ ճանապարհային երթևեկության կամ տրանսպորտային միջոցների շահագործման անվտանգությունն ապահովող կանոնները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ):
2024 թվականի հունիսի 17-ին նշանակվել է դատաավտոտեխնիկական և տեսաձայնագրային համալիր փորձաքննություն։ 2024 թվականի հոկտեմբերի 22-ին ստացվել է փորձագետի եզրակացությունը, համաձայն որի՝ վարորդը, երթևեկության անվտանգությունն ապահովելու և տվյալ վրաերթի առաջացումը կանխելու նպատակով, պետք է խոչընդոտ չստեղծեր չկարգավորվող հետիոտնային անցումով երթևեկելի մասը հատող հետիոտնի համար՝ վերջինիս հնարավորություն ընձեռելով անվտանգ կերպով ավարտելու երթևեկելի մասի հատումը:
Դատախազը հաստատել է Վ.Ա.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և 2024 թվականի հոկտեմբերի 30-ին վարույթի նյութերը հանձնել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան:

Уголовное дело в отношении лица, сбившего пешехода и скрывавшегося с места происшествия, прокурор направил в суд
21 марта 2024 года в 03:56 из больницы «Гераци № 1» поступило сообщение о том, что водитель автомобиля неизвестной марки и регистрационного номера сбил пешехода А.С. Водитель скрылся с места происшествия, а гражданин с телесными повреждениями был доставлен в больницу, где через несколько часов скончался.
21 марта 2024 года было возбуждено уголовное производство. В тот же день, в 15:00 в орган, осуществляющий производство, явился водитель автомобиля В.А. и сообщил, что данный наезд он совершил на закрепленном за ним служебном автомобиле.
Постановлением прокурора по надзору от 22 марта 2024 г. в отношении В.А. было возбуждено публичное уголовное преследование по части 2 статьи 342 Уголовного кодекса (Нарушение требований, направленных на обеспечение безопасности дорожного движения, или правил, обеспечивающих безопасность дорожного движения или эксплуатации транспортных средств, повлекшее по неосторожности смерть человека).
17 июня 2024 года назначена комплексная судебно-автотехническая и видеозаписывающая экспертиза. 22 октября 2024 года было получено заключение эксперта, согласно которому водитель, чтобы обеспечить безопасность дорожного движения и предотвратить возникновение данного наезда, не должен был создавать препятствия для пешехода, пересекающего проезжую часть по нерегулируемому пешеходному переходу, предоставляя последнему возможность безопасно завершить переход проезжей части.
Прокурор утвердил обвинительное заключение в отношении В.А. и 30 октября 2024 года материалы производства передал в Суд общей юрисдикции города Еревана.