Հետիոտնին վրաերթի ենթարկած և դեպքի վայրից հեռացած անձի վերաբերյալ քրեական գործը դատախազն ուղարկել է դատարան
2024 թվականի մարտի 21-ին՝ ժամը 03:56-ին, «Հերացի թիվ 1» հիվանդանոցից հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ անհայտ մակնիշի և հաշվառման համարանիշի ավտոմեքենայի վարորդը վրաերթի է ենթարկել հետիոտն Ա.Գ.-ին: Վարորդը հեռացել է դեպքի վայրից, իսկ մարմնական վնասվածքներ ստացած քաղաքացին տեղափոխվել է հիվանդանոց, որտեղ ժամեր անց մահացել է:
2024 թվականի մարտի 21-ին նախաձեռնվել է քրեական վարույթ: Նույն օրը, ժամը 15։10-ին, վարույթն իրականացնող մարմին է ներկայացել ավտոմեքենայի վարորդ Վ.Ա.-ն և հայտնել, որ տվյալ վրաերթը ինքն է կատարել իրեն ամրակցված ծառայողական ավտոմեքենայով։
Հսկող դատախազի՝ 2024 թվականի մարտի 22-ի որոշմամբ Վ.Ա.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 342-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովմանն ուղղված պահանջները կամ ճանապարհային երթևեկության կամ տրանսպորտային միջոցների շահագործման անվտանգությունն ապահովող կանոնները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ):
2024 թվականի հունիսի 17-ին նշանակվել է դատաավտոտեխնիկական և տեսաձայնագրային համալիր փորձաքննություն։ 2024 թվականի հոկտեմբերի 22-ին ստացվել է փորձագետի եզրակացությունը, համաձայն որի՝ վարորդը, երթևեկության անվտանգությունն ապահովելու և տվյալ վրաերթի առաջացումը կանխելու նպատակով, պետք է խոչընդոտ չստեղծեր չկարգավորվող հետիոտնային անցումով երթևեկելի մասը հատող հետիոտնի համար՝ վերջինիս հնարավորություն ընձեռելով անվտանգ կերպով ավարտելու երթևեկելի մասի հատումը:
Դատախազը հաստատել է Վ.Ա.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և 2024 թվականի հոկտեմբերի 30-ին վարույթի նյութերը հանձնել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան:

The prosecutor submitted the case regarding the person who ran the padestrian over and fled the scene
On March 21, 2024 at 03:56 it was reported from “Heratsi” Hospital Complex № 1 that the driver of a car of unknown make and registration number ran the pedestrian A. G. over. The driver fled the scene and the citizen, who had received bodily injuries was transferred to the hospital, where hours later the latter died.
On march 21, 2024 a criminal proceedings was initiated. At 15:10 of the same day V.A. driver of the car appeared at the body conducting the proceedings and reported that  he ran the pedestrian over with the official car attached to him.
Pursuant to the decision of the supervising prosecutor dated March 22, 2024, a public criminal prosecution was initiated against V.A. under part 2 of article 342 of the Criminal Code (violating the requirement for ensuring road traffic safety or a rule ensuring safety of road traffic or operation of means of transport, which has negligently caused human death).
On June 17, 2024 complex forensic auto-technical and audiovisual expertise was appointed. On October 22, 2024 expert opinion was received pursuant whereof, in order to ensure  the road traffic safety as well as to prevent the mentioned accident, the driver should not create any obstacle for the pedestrian crossing the carriageway at uncontrolled pedestrian crossing and enable the latter to cross the carriageway.
Prosecutor signed the indictment regarding V.A. and submitted with the materials of the case, to the Court of General Jurisdiction of the city of Yerevan on Ocotber 30, 2024.