Արագածոտնի մարզում սպանության փորձ կատարած անձի վերաբերյալ քրեական գործը դատախազն ուղարկել է դատարան
Դատախազը 2024 թվականի հոկտեմբերի 31-ին հաստատել է Արագածոտնի մարզում սպանության փորձ կատարած անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերը հանձնել Արագածոտնի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան:
Քրեական վարույթով պարզվել է, որ Բ.Ե.-ն, մեկ տարի ժամկետով զրկված լինելով տրանսպորտային միջոցներ վարելու իրավունքից, 2024 թվականի հուլիսի 12-ին՝ ժամը 01։20-ի սահմաններում, Եղվարդ-Աշտարակ ավտոճանապարհին ավտոմեքենան վարելիս, Նոր Երզնկա բնակավայրի վարչական տարածքի մոտ հարկադրաբար կանգնեցրել է իրեն վազանցող Մ.Մ.-ի վարած ավտոմեքենան: Բ.Ե.-ն իջել է ավտոմեքենայից, վիճաբանել է Մ.Մ.-ի հետ, հարվածել վերջինիս ավտոմեքենային, Մ.Մ.-ի ավտոմեքենայում գտնվող երկու ուղևորների նկատմամբ ցուցաբերել է անհարգալից վերաբերմունք, հայհոյել է, հարվածել է Մ.Մ.-ի դեմքին: Այնուհետև, Բ.Ե.-ն, նստելով իր ավտոմեքենան, հեռացել է նշված վայրից, սակայն, որոշ հեռավորություն անցնելուց հետո, ավտոմեքենան կայանելով հորիզոնական դիրքով, փակել է Մ.Մ.-ի ճանապարհը, մոտեցել նրան և իր ձեռքում եղած դանակով հարվածել Մ.Մ.-ի կրծքավանդակին՝ վերջինիս առողջությանը պատճառելով ծանր վնաս:
Մ.Մ.-ն, վնասվածքը ստանալուց անմիջապես հետո, մեքենայով շրջանցել է ավտոճանապարհի երթևեկելի մասը փակած Բ.Ե.-ի ավտոմեքենան և հեռացել դեպքի վայրից: Բ.Ե.-ն մինչև Աշտարակ քաղաքի սկզբնամասը հետապնդել է Մ.Մ.-ին, սակայն, չկարողանալով կանգնեցնել նրան ու ավարտին հասցնել հանցագործությունը, փոխել է ճանապարհը, իսկ Մ.Մ.-ն բուժօգնություն ստանալու նպատակով դիմել է «Աշտարակ» բժշկական կենտրոն:
Դատախազը 2024 թվականի սեպտեմբերի 10-ին Բ.Ե.-ի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 44-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 12-րդ կետով (խուլիգանական դրդումներով սպանության փորձը) և 344-րդ հոդվածի 1-ին մասով (տրանսպորտային միջոցներ վարելու իրավունքից զրկված անձի կողմից տրանսպորտային միջոց վարելը):
2024 թվականի հոկտեմբերի 31-ին հաստատված մեղադրական եզրակացությունը վարույթի նյութերի հետ հանձնվել է իրավասու դատարան:

The Prosecutor submitted the criminal case regarding the person who attempted murder in Aragatsotn Region to the court
On October 31, 2024, the Prosecutor approved the indictment on the person who attempted murder in Aragatsotn Region and submitted the proceedings to the Court of First Instance of General Jurisdiction of Aragatsotn Region.
Under the criminal proceedings, it was found that B.E., having been deprived of the right to drive vehicles for a period of one year, on July 12, 2024, about 01:20, while driving on Yeghvard-Ashtarak highway, in the administrative area of Nor Yerznka settlement forced to stop the car driven by M.M., who was overtaking him. B.E. got out of the car, argued with M.M., hit the latter's car, shouted profanities in the presence of the two passengers in M.M's car, hit M.M. in the face. Then, B.E. got into his car and left the said place, but after driving a certain distance, stopped his car in a horizontal position, close M.M's way, approached him and hit M.M.'s in the chest with a knife, causing grave damage to his health.
Immediately after receiving the injury, M.M. overtook B.E.'s car, which was blocking the carriageway, and left the scene. B.E. pursued M.M. until the beginning of Ashtarak, however, not being able to stop him and complete the crime, he changed his way, as for M.M., he turned to the “Ashtarak” medical centre to receive medical assistance.
On September 10, 2024, the Prosecutor initiated a public criminal prosecution against B.E. under Point 12, Part 2, of Article 44-155 and Part 1 of Article 344 of the Criminal Code.
On October 31, 2024, the indictment was approved and submitted to the competent court along with the proceedings’ fies.