Արագածոտնի մարզում սպանության փորձ կատարած անձի վերաբերյալ քրեական գործը դատախազն ուղարկել է դատարան
Դատախազը 2024 թվականի հոկտեմբերի 31-ին հաստատել է Արագածոտնի մարզում սպանության փորձ կատարած անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերը հանձնել Արագածոտնի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան:
Քրեական վարույթով պարզվել է, որ Բ.Ե.-ն, մեկ տարի ժամկետով զրկված լինելով տրանսպորտային միջոցներ վարելու իրավունքից, 2024 թվականի հուլիսի 12-ին՝ ժամը 01։20-ի սահմաններում, Եղվարդ-Աշտարակ ավտոճանապարհին ավտոմեքենան վարելիս, Նոր Երզնկա բնակավայրի վարչական տարածքի մոտ հարկադրաբար կանգնեցրել է իրեն վազանցող Մ.Մ.-ի վարած ավտոմեքենան: Բ.Ե.-ն իջել է ավտոմեքենայից, վիճաբանել է Մ.Մ.-ի հետ, հարվածել վերջինիս ավտոմեքենային, Մ.Մ.-ի ավտոմեքենայում գտնվող երկու ուղևորների նկատմամբ ցուցաբերել է անհարգալից վերաբերմունք, հայհոյել է, հարվածել է Մ.Մ.-ի դեմքին: Այնուհետև, Բ.Ե.-ն, նստելով իր ավտոմեքենան, հեռացել է նշված վայրից, սակայն, որոշ հեռավորություն անցնելուց հետո, ավտոմեքենան կայանելով հորիզոնական դիրքով, փակել է Մ.Մ.-ի ճանապարհը, մոտեցել նրան և իր ձեռքում եղած դանակով հարվածել Մ.Մ.-ի կրծքավանդակին՝ վերջինիս առողջությանը պատճառելով ծանր վնաս:
Մ.Մ.-ն, վնասվածքը ստանալուց անմիջապես հետո, մեքենայով շրջանցել է ավտոճանապարհի երթևեկելի մասը փակած Բ.Ե.-ի ավտոմեքենան և հեռացել դեպքի վայրից: Բ.Ե.-ն մինչև Աշտարակ քաղաքի սկզբնամասը հետապնդել է Մ.Մ.-ին, սակայն, չկարողանալով կանգնեցնել նրան ու ավարտին հասցնել հանցագործությունը, փոխել է ճանապարհը, իսկ Մ.Մ.-ն բուժօգնություն ստանալու նպատակով դիմել է «Աշտարակ» բժշկական կենտրոն:
Դատախազը 2024 թվականի սեպտեմբերի 10-ին Բ.Ե.-ի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 44-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 12-րդ կետով (խուլիգանական դրդումներով սպանության փորձը) և 344-րդ հոդվածի 1-ին մասով (տրանսպորտային միջոցներ վարելու իրավունքից զրկված անձի կողմից տրանսպորտային միջոց վարելը):
2024 թվականի հոկտեմբերի 31-ին հաստատված մեղադրական եզրակացությունը վարույթի նյութերի հետ հանձնվել է իրավասու դատարան:

Прокурор направил в суд уголовное дело в отношении лица, совершившего покушение на убийство в Арагацотнской области
31 октября 2024 года прокурор утвердил обвинительное заключение в отношении лица, совершившего покушение на убийство в Арагацотнской области, и передал дело в Суд первой инстанции общей юрисдикции Арагацотнской области.
В ходе уголовного производства установлено, что Б.Е., лишенный права управления транспортными средствами сроком на один год, 12 июля 2024 года около 01:20 во время вождения по автодороге Егвард-Аштарак, в административном районе Нор Ерзнка заставил М.М. остановить автомобиль, который обгонял его. Б.Е. вышел из машины, поспорил с М.М., ударил машину последнего, проявил неуважение к двум пассажирам в машине М.М., произнес ругательства, ударил М.М. Затем Б.Е., сев в свою машину, покинул указанное место, но, проехав некоторое расстояние, остановил машину в горизонтальное положение и закрыл дорогу М.М., подошел к нему и ударил ножом в грудную клетку М.М., нанеся серьезный вред его здоровью.
Сразу после получения ранения М.М. обошел автомобиль Б.Е., который перекрывал проезжую часть дороги. Б.Е. преследовал М.М. до начала города Аштарак, но, не сумев остановить его и довести до конца преступление, изменил дорогу, а М.М. обратился в медицинский центр «Аштарак» за медицинской помощью.
10 сентября 2024 года прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении Б.Е. по пункту 12 части 2 статьи 44-155 и части 1 статьи 344 Уголовного кодекса.
31 октября 2024 года утвержденное обвинительное заключение было передано в компетентный суд вместе с производством.