Հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության կբռնագանձվի 327.5 միլիոն դրամ. դատարանը բավարարել է Դատախազության հայցադիմումը
Ոսկու հանքանյութի ապօրինի արդյունահանում կատարած Վ.Ա.-ից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության կբռնագանձվի 327.5 միլիոն դրամ՝ որպես պետությանը պատճառված վնաս, ինչպես նաև 16.3 միլիոն դրամ պետական տուրք: Դատախազության հայցադիմումը 2024 թվականի հոկտեմբերի 2-ին ամբողջությամբ բավարարվել է Հակակոռուպցիոն դատարանի վճռով:
2017 թվականի նոյեմբերի 27-ին և 2018 թվականի փետրվարի 1-ին հարուցված քրեական գործերով (նախաձեռնված վարույթներով), որոնք միացվել էին մեկ վարույթում, պարզվել էր, որ 2017 թվականին Վարդենիս քաղաքի բնակիչ Վ.Ա.-ն, առանց օգտակար հանածոյի արդյունահանման համապատասխան թույլտվության, ընդերքի օգտագործման և պահպանության կանոնների խախտմամբ Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս համայնքի տարածքում կատարել է ոսկու հանքանյութի ապօրինի արդյունահանում, որի հետևանքով պետությանը պատճառվել էր 327.5 միլիոն դրամի վնաս:
2018 թվականի դեկտեմբերի 27-ին Վ.Ա.-ի վերաբերյալ քրեական գործն ուղարկվել էր իրավասու դատարան: Վ.Ա.-ին առաջադրվել էր մեղադրանք՝ ընդերքի պահպանման և օգտագործման կանոնները խախտելու համար:
2020 թվականի հունվարի 29-ին վաղեմության ժամկետը լրացած լինելու հիմքով դատարանը որոշել էր դադարեցնել Վ.Ա.-ի նկատմամբ հարուցված քրեական հետապնդումը և կարճել էր քրեական գործը:
2020 թվականի մարտի 20-ին Գեղարքունիքի մարզի դատախազության ավագ դատախազը հայցադիմում էր ներկայացրել դատարան՝ պահանջելով Վ.Ա.-ից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել 327.5 միլիոն դրամ:
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2023 թվականի դեկտեմբերի 13-ի վճռով հայցադիմումը մասնակի բավարարվել էր և որոշվել էր Վ.Ա.-ից բռնագանձել 100 միլիոն դրամ:
Դատախազը 2024 թվականի հունվարի 16-ին Հակակոռուպցիոն դատարանի վճռի դեմ ներկայացրել էր վերաքննիչ բողոք, որը բավարարվել էր և գործն ուղարկվել էր նոր քննության: Նոր քննության արդյունքում՝ 2024 թվականի հոկտեմբերի 2-ին, Հակակոռուպցիոն դատարանի վճռով Դատախազության հայցադիմումն ամբողջությամբ բավարարվել է և որոշվել է Վ.Ա.-ից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել 327.5 միլիոն դրամ՝ որպես պետությանը պատճառված վնաս, ինչպես նաև 16.3 միլիոն դրամ պետական տուրք:

В пользу Республики Армения будет конфисковано 327,5 млн драмов. Суд удовлетворил иск Прокуратуры
У В.А., осуществившего незаконную добычу золота, в пользу Республики Армения будет конфисковано 327,5 млн драмов в качестве ущерба, причиненного государству, а также 16,3 млн драмов в виде госпошлины. 2 октября 2024 года требование Прокуратуры было полностью удовлетворено решением Антикоррупционного суда.
По уголовным делам (возбуждено производство), возбужденнымы 27 ноября 2017 года и 1 февраля 2018 года, объединенным в одно производство, установлено, что в 2017 году житель города Варденис В.А., не имея соответствующего разрешения на добычу минералов, незаконно добыл золото на территории Варденисской общины Гегаркуникской области с нарушением правил использования и охраны недр, в результате чего государству был причинен ущерб в размере 327,5 млн драмов.
27 декабря 2018 года уголовное дело в отношении В.А. было передано в компетентный суд. В.А. было предъявлено обвинение в нарушении правил охраны и использования почв.
29 января 2020 года на основании истечения срока исковой давности суд прекратил уголовное преследование в отношении В.А. и прекратил уголовное дело.
20 марта 2020 года старший прокурор Прокуратуры Гегаркуникской области подал в суд иск с требованием конфисковать от В.А. в пользу Республики Армения 327,5 млн драмов.
Согласно решению Антикоррупционного суда от 13 декабря 2023 года иск был удовлетворен частично, и было решено конфисковать у В.А. 100 млн драмов.
16 января 2024 года прокурор подал апелляционную жалобу на решение Антикоррупционного суда, которая была принята к производству, и дело отправлено на новое рассмотрение. В результате нового расследования, 2 октября 2024 года, решением Антикоррупционного суда иск прокурора был полностью удовлетворен и было решено конфисковать у В.А. 327,5 млн драмов в пользу Республики Армения в качестве ущерба причиненного государству, а также 16,3 млн драмов госпошлины.