Հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության կբռնագանձվի 327.5 միլիոն դրամ. դատարանը բավարարել է Դատախազության հայցադիմումը
Ոսկու հանքանյութի ապօրինի արդյունահանում կատարած Վ.Ա.-ից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության կբռնագանձվի 327.5 միլիոն դրամ՝ որպես պետությանը պատճառված վնաս, ինչպես նաև 16.3 միլիոն դրամ պետական տուրք: Դատախազության հայցադիմումը 2024 թվականի հոկտեմբերի 2-ին ամբողջությամբ բավարարվել է Հակակոռուպցիոն դատարանի վճռով:
2017 թվականի նոյեմբերի 27-ին և 2018 թվականի փետրվարի 1-ին հարուցված քրեական գործերով (նախաձեռնված վարույթներով), որոնք միացվել էին մեկ վարույթում, պարզվել էր, որ 2017 թվականին Վարդենիս քաղաքի բնակիչ Վ.Ա.-ն, առանց օգտակար հանածոյի արդյունահանման համապատասխան թույլտվության, ընդերքի օգտագործման և պահպանության կանոնների խախտմամբ Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս համայնքի տարածքում կատարել է ոսկու հանքանյութի ապօրինի արդյունահանում, որի հետևանքով պետությանը պատճառվել էր 327.5 միլիոն դրամի վնաս:
2018 թվականի դեկտեմբերի 27-ին Վ.Ա.-ի վերաբերյալ քրեական գործն ուղարկվել էր իրավասու դատարան: Վ.Ա.-ին առաջադրվել էր մեղադրանք՝ ընդերքի պահպանման և օգտագործման կանոնները խախտելու համար:
2020 թվականի հունվարի 29-ին վաղեմության ժամկետը լրացած լինելու հիմքով դատարանը որոշել էր դադարեցնել Վ.Ա.-ի նկատմամբ հարուցված քրեական հետապնդումը և կարճել էր քրեական գործը:
2020 թվականի մարտի 20-ին Գեղարքունիքի մարզի դատախազության ավագ դատախազը հայցադիմում էր ներկայացրել դատարան՝ պահանջելով Վ.Ա.-ից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել 327.5 միլիոն դրամ:
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2023 թվականի դեկտեմբերի 13-ի վճռով հայցադիմումը մասնակի բավարարվել էր և որոշվել էր Վ.Ա.-ից բռնագանձել 100 միլիոն դրամ:
Դատախազը 2024 թվականի հունվարի 16-ին Հակակոռուպցիոն դատարանի վճռի դեմ ներկայացրել էր վերաքննիչ բողոք, որը բավարարվել էր և գործն ուղարկվել էր նոր քննության: Նոր քննության արդյունքում՝ 2024 թվականի հոկտեմբերի 2-ին, Հակակոռուպցիոն դատարանի վճռով Դատախազության հայցադիմումն ամբողջությամբ բավարարվել է և որոշվել է Վ.Ա.-ից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել 327.5 միլիոն դրամ՝ որպես պետությանը պատճառված վնաս, ինչպես նաև 16.3 միլիոն դրամ պետական տուրք:

AMD 327.5 million will be confiscated in favor of the Republic of Armenia. The court granted the claim filed by the Prosecutor’s Office
As compensation for the damage caused to the state, AMD 327.5 million will be confiscated in favor of the Republic of Armenia from V.A., who realized illegal gold mining, as well as a state duty of AMD 16.3 million. On October 2, 2024, the claim filed by the Prosecutor’s Office was fully granted by the Anti-Corruption Court's decision.
Under the criminal cases (proceedings initiated) initiated on November 27, 2017 and February 1, 2018, merged into a single proceeding, it was found that in 2017, V.A., a resident of the city of Vardenis, realized illegal gold mining in the territory of Vardenis community of Gegharkunik region in violation of the rules of subsoil use and protection, as a result of which the state incurred a loss of AMD 327.5 million.
On December 27, 2018, the criminal case against V.A. was submitted to the competent court. V.A. was accused of violating subsoil use and protection regulations.
On January 29, 2020, based on the expiration of the statute of limitations, the court decided to terminate the criminal prosecution against V.A .and dismiss the criminal case.
On March 20, 2020, the Senior Prosecutor of the Prosecutor's Office of Gegharkunik region submitted a claim to the court demanding to confiscate AMD 327.5 million from V.A. in favor of the Republic of Armenia.
Pursuant to the Anti-corruption court’s decision of December 13, 2023, the claim was partially granted and it was decided to confiscate AMD 100 million from V.A..
On January 16, 2024, the Prosecutor filed an appeal against the decision of the Anti-Corruption Court, which was granted and the case was submitted for a new examination. As a result of the new examination, on October 2, 2024, the Prosecutor’s claim was completely granted by the Anti-Corruption Court’s decision, and it was decided to confiscate AMD 327.5 million from V.A. in favor of the Republic of Armenia as damage caused to the state, as well as a state duty of AMD 16.3 million.