Արարատի մարզում ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեության հետևանքով պատճառված 15 միլիոն դրամի վնասն ամբողջությամբ վերականգնվել է
Երևան քաղաքի բնակիչը 2017 թվականին Արարատի մարզի Մասիս քաղաքում ձեռք է բերել 0,5 հա արտադրական նշանակության տարածք, հիմնել է փակ բաժնետիրական ընկերություն (այսուհետ՝ Ընկերություն) և 2019 թվականի վերջին սկսել օղիների արտադրություն՝ առանց Էկոնոմիկայի նախարարության կողմից տրված հատուկ թույլտվության:
2020 թվականի հունվարից մարտն ընկած ժամանակահատվածում Ընկերության կողմից իրականացված ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեության հետևանքով պետությանը պատճառվել է 15 միլիոն դրամի վնաս:
2020 թվականի հուլիսի 24-ին հարուցվել է քրեական գործ (վարույթ)՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 188-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով (ապօրինի ձեռնարկատիրությամբ զբաղվելը, որը զուգորդվել է պետությանն առանձնապես խոշոր չափի վնաս պատճառելով):
Ընկերության տնօրենի նկատմամբ 2021 թվականի սեպտեմբերի 17-ին հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝  18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 188-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:
Քրեական գործը դատարան է ուղարկվել 2022 թվականի ապրիլի 4-ին:
2024 թվականի հոկտեմբերի 16-ին մեղադրյալը հանցագործության հետևանքով պետությանը պատճառված 15 միլիոն դրամ վնասը վերականգնել է:
2024 թվականի հոկտեմբերի 17-ին Արարատի և Վայոց ձորի մարզերի Առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը որոշում է կայացրել քրեական գործի վարույթը կարճելու մասին՝ գործող Քրեական օրենսգրքի 281-րդ հոդվածի 4-րդ մասի հիմքով (անձն ազատվում է քրեական պատասխանատվությունից, եթե ամբողջությամբ հատուցել է հանցագործությամբ պատճառված գույքային վնասը և հաշվարկված տույժերը):

The damage of AMD 15 million caused in the result of illegal entrepreneurial activities in Ararat region has been fully recovered
In 2017, a resident of Yerevan acquired a 0.5 hectare production area in Masis town of Ararat region, founded a closed joint stock company (hereinafter Company) and at the end of 2019 began to produce vodka without special permission issued by the Ministry of Economy.
During January and March 2020 damage of 15 million AMD was cause to the state in the result of Illegal entrepreneurial activities carried out by the Company.
On 24 July 2020, criminal case (proceedings) was initiated under Article 188, Part 3, Point 1 of the Criminal Code adopted on 18.04.2003 (Illegal Entrepreneurial Activity causing a particularly large amount of damage to the state).
On 17 September 2021, a public criminal prosecution was initiated against the director of the Company under Article 188, Part 3, Point 1 of the Criminal Code adopted on 18.04.2003.
The criminal case was sent to court on 4 April 2022.
On 16 October 2024, the defendant recovered the state for damages of 15 million AMD caused in the result of the crime.
On 17 October 2024, the First Instance Courts of General Jurisdiction of Ararat and Vayots Dzor regions issued a decision to discontinue proceedings in criminal cases based on Article 281, Part 4 of the acting Criminal Code (a person is exempt from criminal liability if he has fully recovered for the property damage caused in the result of the crime).