Արարատի մարզում ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեության հետևանքով պատճառված 15 միլիոն դրամի վնասն ամբողջությամբ վերականգնվել է
Երևան քաղաքի բնակիչը 2017 թվականին Արարատի մարզի Մասիս քաղաքում ձեռք է բերել 0,5 հա արտադրական նշանակության տարածք, հիմնել է փակ բաժնետիրական ընկերություն (այսուհետ՝ Ընկերություն) և 2019 թվականի վերջին սկսել օղիների արտադրություն՝ առանց Էկոնոմիկայի նախարարության կողմից տրված հատուկ թույլտվության:
2020 թվականի հունվարից մարտն ընկած ժամանակահատվածում Ընկերության կողմից իրականացված ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեության հետևանքով պետությանը պատճառվել է 15 միլիոն դրամի վնաս:
2020 թվականի հուլիսի 24-ին հարուցվել է քրեական գործ (վարույթ)՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 188-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով (ապօրինի ձեռնարկատիրությամբ զբաղվելը, որը զուգորդվել է պետությանն առանձնապես խոշոր չափի վնաս պատճառելով):
Ընկերության տնօրենի նկատմամբ 2021 թվականի սեպտեմբերի 17-ին հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝  18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 188-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:
Քրեական գործը դատարան է ուղարկվել 2022 թվականի ապրիլի 4-ին:
2024 թվականի հոկտեմբերի 16-ին մեղադրյալը հանցագործության հետևանքով պետությանը պատճառված 15 միլիոն դրամ վնասը վերականգնել է:
2024 թվականի հոկտեմբերի 17-ին Արարատի և Վայոց ձորի մարզերի Առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը որոշում է կայացրել քրեական գործի վարույթը կարճելու մասին՝ գործող Քրեական օրենսգրքի 281-րդ հոդվածի 4-րդ մասի հիմքով (անձն ազատվում է քրեական պատասխանատվությունից, եթե ամբողջությամբ հատուցել է հանցագործությամբ պատճառված գույքային վնասը և հաշվարկված տույժերը):

Ущерб в размере 15 миллионов драмов, причиненный незаконной предпринимательской деятельностью в Араратской области, полностью возмещен
Житель Еревана в 2017 году приобрел в городе Масисе Араратской области производственную территорию площадью 0,5 га, основал закрытое акционерное общество (далее- Общество) и в конце 2019 года начал производство водки без специального разрешения, выданного Министерством экономики.
В результате незаконной предпринимательской деятельности, осуществленной Обществом в период с января по март 2020 года, государству был причинен ущерб в размере 15 миллионов драмов.
24 июля 2020 года было возбуждено уголовное дело (производство) по признакам пункта 1 части 3 статьи 188 Уголовного кодекса, принятого 18.04.2003 (занятие незаконным предпринимательством, сопряженное с причинением государству ущерба в особо крупном размере).
17 сентября 2021 года в отношении директора Общества было возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 1 части 3 статьи 188 Уголовного кодекса, принятого 18.04.2003 г.
Уголовное дело было направлено в суд 4 апреля 2022 года.
16 октября 2024 года обвиняемый возместил государству ущерб в размере 15 миллионов драмов, причиненный преступлением.
17 октября 2024 года Суд общей юрисдикции первой инстанции марзов Арарат и Вайоц дзор вынес постановление о прекращении производства по уголовному делу на основании части 4 статьи 281 действующего Уголовного кодекса (лицо освобождается от уголовной ответственности, если оно полностью возместило имущественный ущерб, причиненный преступлением).