Երևանի մետրոպոլիտենի նախկին տնօրենի և այլոց վերաբերյալ քրեական գործը դատախազը հանձնել է Հակակոռուպցիոն դատարան
Փ.Յ.-ն, 2008 թվականից մինչև 2019 թվականը զբաղեցնելով «Կարեն Դեմիրճյանի անվան Երևանի մետրոպոլիտեն» ՓԲ ընկերության (այսուհետ՝ Մետրոպոլիտեն) տնօրենի պաշտոնը, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով՝ կատարել է խոշոր և առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություններ:
- Փ.Յ.-ն իր որդու հետ 2008 թվականի սեպտեմբերի 1-ին կնքել է աշխատանքային պայմանագիր, որի հիման վրա՝ որդին զբաղեցրել է Մետրոպոլիտենի «Կապի և ազդանշանման» մասնաճյուղի պետի տեղակալի, իսկ 2014 թվականի օգոստոսի 4-ից՝ «Ազդանշանման և կապի» մասնաճյուղի պետի պաշտոնները: Փ.Յ.-ն Մետրոպոլիտենի տնօրենների խորհրդի նախագահի օժանդակությամբ ստացել է Խորհրդի անդամների միաձայն հավանությունը՝ Մետրոպոլիտենի՝ Երևան քաղաքի Բաղրամյան պողոտայի 76 շենքի (կապի տան) 944,5 քմ մակերեսով նկուղային հարկն օտարելու վերաբերյալ: Ընկերության տնօրենների խորհրդի գրության հիման վրա՝ Երևանի քաղաքապետը 2013 թվականի օգոստոսի 20-ին գրությամբ դիմել է ՀՀ վարչապետին՝ առաջարկելով հանձնարարել համապատասխան գերատեսչությանը՝ հրապարակային սակարկությունների միջոցով նշված տարածքը ներկայացնել օտարման: «Պետական գույքի գույքագրման և գնահատման գործակալություն» ՊՈԱԿ-ի գնահատողը 2013 թվականի հոկտեմբերի 23-ին կազմել է գնահատման կեղծ հաշվետվություն: Հաշվետվության համաձայն՝ 944,5 քմ մակերեսով տարածքի շուկայական արժեքը 2013 թվականի հոկտեմբերի 12-ի դրությամբ կազմել է 106 մլն 850 հազար դրամ: Գնահատողը վերոնշյալ փաստաթղթում դիտավորությամբ չի ներառել շենքի նկուղային հարկաբաժնի տարածքի համար հատկացված՝19459 հա և 0.0038736 հա մակերեսներով հողամասերն ու դրանց շուկայական արժեքները: Արդյունքում՝ գույքը, որի իրական շուկայական արժեքը 2013 թվականի հոկտեմբերի 12-ի դրությամբ կազմել է 194 մլն 880 հազար դրամ, գնահատվել է 106 մլն 850 հազար դրամ: 2013 թվականի դեկտեմբերի 4-ին անշարժ գույքն աճուրդի է դրվել, մեկնարկային գին է սահմանվել 106 մլն 850 հազար դրամը: 2013 թվականի դեկտեմբերի 4-ին կայացած առաջին և նույն թվականի դեկտեմբերի 16-ին կայացած երկրորդ աճուրդներին որևէ անձ (այդ թվում՝ Մետրոպոլիտենի տնօրենի որդին) չի մասնակցել, գույքն աճուրդով չի վաճառվել: Մետրոպոլիտենի տնօրենի որդին անշարժ գույքը գնել է երրորդ աճուրդի ժամանակ՝ 2013 թվականի դեկտեմբերի 26-ին՝ 75 մլն 393 հազար դրամով:
- Մետրոպոլիտենի տնօրենն իր որդու օժանդակությամբ հափշտակել է 7 մլն 104 հազար դրամ, մեկ այլ դեպքում՝ որդու և Մետրոպոլիտենում աշխատող որդու ընկերոջ օժանդակությամբ՝ 38 մլն 505 հազար դրամ:
- Մետրոպոլիտենի տնօրենը, Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի քարտուղարի նախկին տեղակալի խնդրանքով, աշխատանքի է ընդունել երեք վարորդի, ովքեր ընկերությունում փաստացի չեն աշխատել, փոխարենը՝ տարիներ շարունակ որպես վարորդ՝ սպասարկել են Քաղաքապետարանի վերոնշյալ պաշտոնյային ու նրա ընտանիքի անդամներին: Մետրոպոլիտենի բյուջեից 2012 թվականի օգոստոսից մինչև 2018 թվականի հոկտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում երեք վարորդներին վճարվել է 11 մլն 147 հազար դրամ աշխատավարձ, հատկացվել է 11 մլն 887 հազար դրամի բենզին, ավտոմեքենաների տեխսպասարկման համար՝ 5 մլն դրամ: Արդյունքում՝ Մետրոպոլիտենի տնօրենը վատնել է շուրջ 28 մլն դրամ:
- Մետրոպոլիտենի տնօրենը ընկերության կարիքների համար ձեռք բերված բենզինից, 2009 թվականի հոկտեմբերից մինչև 2019 թվականի մարտն ընկած ժամանակահատվածում, յուրաքանչյուր ամիս տարբեր խմբաքանակներով հափշտակել է 39 մլն 963 հազար դրամի 110 հազար լիտր բենզին:
- Մետրոպոլիտենի տնօրենը 2015 թվականի հուլիսի 1-ին աշխատանքի է ընդունել քաղաքացու, ով աշխատանքի չի հաճախել, չի կատարել իր աշխատանքային պարտականությունները, սակայն Մետրոպոլիտենի բյուջեից 2015-2018 թվականներին ստացել է 7 մլն 120 հազար դրամ աշխատավարձ:
- Մետրոպոլիտենի տնօրենը 2011 թվականի մայիսի 27-ին կնքած պայմանագրով աշխատանքի է ընդունել մեկ այլ քաղաքացու, ով նույնպես աշխատանքի չի հաճախել, սակայն ընկերության բյուջեից 2011-2014 թվականներին ստացել է 4 մլն դրամ աշխատավարձ:
- Մետրոպոլիտենի տնօրենը, խախտելով «Գնումների մասին» օրենքի պահանջը, առանց մրցույթ հայտարարելու և անցկացնելու, 2017 թվականի օգոստոսի 4-ին Մետրոպոլիտենի անունից ՍՊ ընկերության հայաստանյան մասնաճյուղի հետ կնքել է պայմանագիր, որը նույնական է եղել նախորդ տարում կնքած պայմանագրի առարկային, սակայն պայմանագրի արժեքը 220 հազար եվրոյով ավելի է եղել:
Դատախազը 2024 թվականի 2024 թվականի սեպտեմբերի 12-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Մետրոպոլիտենի տնօրենի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով յուրացում կատարելը) (7 դրվագ), գործող Քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով (իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով՝վստահված խոշոր չափի գույքը հափշտակելը), Մետրոպոլիտենի տնօրենի որդու նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով յուրացում կատարելուն օժանդակելը) (երկու դրվագ): Հանրային քրեական հետապնդումներ են հարուցվել ևս հինգ անձի նկատմամբ: Մետրոպոլիտենի տնօրենի նկատմամբ այլընտրանքային խափանման միջոց է ընտրվել 5 մլն դրամ գրավը, Մետրոպոլիտենի տնօրենի որդու նկատմամբ՝ ստորագրություն չհեռանալու մասին խափանման միջոցը:
2024 թվականի հոկտեմբերի 15-ին դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերը հանձնել Հակակոռուպցիոն դատարան:

Уголовное дело отностельно бывшего директора ереванского метрополитена и и других лиц прокурор передал в Антикоррупционный суд
С 2008 по 2019 год П.Ю., занимая должность директора компании ереванского метрополитена (далее «Метрополитен»), использовал свое служебное положение для совершения крупных и особо крупных хищений.
- 1 сентября 2008 года П.Ю. заключил трудовой договор со своим сыном, на основании которого сын занял должность заместителя начальника филиала «Связь и сигнализация» Метрополитена, а с 4 августа 2014 года — начальника того же филиала. При поддержке председателя Совета директоров Метрополитена П.Ю. получил единогласное одобрение членов Совета по вопросу отчуждения 944,5 кв. м. подвального этажа здания Метрополитена по адресу проспект Баграмяна, 76. На основании письма Совета директоров компании Мэр Еревана 20 августа 2013 года написал премьер-министру РА, предлагая поручить соответствующему ведомству передать указанную территорию на отчуждение посредством публичных торгов. Оценщик ГНКО «Агентство инвентаризации и оценки государственного имущества» 23 октября 2013 года составил ложный отчет об оценке. Согласно отчету, рыночная стоимость территории площадью 944,5 кв. м по состоянию на 12 октября 2013 года составила 106 млн 850 тыс. драмов. Оценщик намеренно не включил в вышеуказанный документ земельные участки площадью 0,19459 га и 0,0038736 га, выделенные для цокольного этажа здания, и их рыночную стоимость. В результате недвижимость, справедливая рыночная стоимость которой по состоянию на 12 октября 2013 года составляла 194 млн 880 тыс. драмов, была оценена в 106 млн 850 тыс. драмов. 4 декабря 2013 года недвижимость была выставлена на аукцион, стартовая цена была установлена в размере 106 миллионов 850 тысяч драмов. В первом аукционе, состоявшемся 4 декабря 2013 года, и втором аукционе, состоявшемся 16 декабря того же года, ни одно лицо (в том числе сын директора метрополитена) не участвовало, имущество не было продано с аукциона. Сын директора метрополитена, занимавший в то время должность заместителя начальника филиала метро «Связь и сигнальная система», купил недвижимость на третьем аукционе 26 декабря 2013 года за 75 миллионов 393 тысячи драмов.
- Директор метрополитена при содействии своего сына похитил 7 млн 104 тыс. драмов, в другом случае при содействии сына и друга сына, работающего в метрополитене, - 38 млн 505 тыс. драмов.
- Директор Метрополитена по просьбе бывшего заместителя секретаря Мэрии Еревана нанял троих водителей, которые фактически не ходили на работу, вместо этого они обслуживали в качестве водителей вышеупомянутого чиновника Мэрии и членов его семьи в течение многих лет. В период с августа 2012 года по октябрь 2018 года из бюджета Метрополитена троим водителям было выплачено 11 миллионов 147 тысяч драмов, на бензин выделено 11 миллионов 887 тысяч драмов, на техническое обслуживание автомобилей - 5 миллионов драмов. В результате директор Метрополитена потратил около 28 миллионов драмов.
- С октября 2009 года по март 2019 года директор Метрополитена разными партиями ежемесячно похищал 110 тысяч литров бензина на сумму 39 миллионов 963 тысячи драмов.
- 1 июля 2015 года директором Метрополитена был принят на работу гражданин, который не выходил на работу, не выполнял свои обязанности, но получил из бюджета Метрополитена зарплату в размере 7 миллионов 120 тысяч драмов в течение 2015-2018 годов.
- 27 мая 2011 года директором Метрополитена еще один гражданин был принят на работу, который также не выходил на работу, но получил зарплату в размере 4 млн драмов в течение 2011-2014 годов.
- Директор Метрополитена в нарушение требований закона «О закупках», без объявления и проведения тендера, 4 августа 2017 года от имени Метрополитена подписал договор с армянским филиалом компании, который был идентичен предмету контракта, подписанного в предыдущем году, но стоимость контракта была больше на 220 тысяч евро.
12 сентября 2024 года прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении директора Метрополитена по пункту 1 части 3 статьи 179 (7 эпизодов) Уголовного кодекса, принятого 18.04.2003 года, по пунктам 2 и 3 части 2 статьи 256 действующего УК, а в отношении сына директора - по пункту 1 части 3 статьи 38-179 УК, принятого 18.04.2003 года (два эпизода). Еще в отношении пяти человек были возбуждены публичные уголовные дела.
Бывший директор Метрополитена отпущен под залог, а его сын под подписку о невыезде. Дело передано в Антикоррупционный суд.