Երևանի մետրոպոլիտենի նախկին տնօրենի և այլոց վերաբերյալ քրեական գործը դատախազը հանձնել է Հակակոռուպցիոն դատարան
Փ.Յ.-ն, 2008 թվականից մինչև 2019 թվականը զբաղեցնելով «Կարեն Դեմիրճյանի անվան Երևանի մետրոպոլիտեն» ՓԲ ընկերության (այսուհետ՝ Մետրոպոլիտեն) տնօրենի պաշտոնը, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով՝ կատարել է խոշոր և առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություններ:
- Փ.Յ.-ն իր որդու հետ 2008 թվականի սեպտեմբերի 1-ին կնքել է աշխատանքային պայմանագիր, որի հիման վրա՝ որդին զբաղեցրել է Մետրոպոլիտենի «Կապի և ազդանշանման» մասնաճյուղի պետի տեղակալի, իսկ 2014 թվականի օգոստոսի 4-ից՝ «Ազդանշանման և կապի» մասնաճյուղի պետի պաշտոնները: Փ.Յ.-ն Մետրոպոլիտենի տնօրենների խորհրդի նախագահի օժանդակությամբ ստացել է Խորհրդի անդամների միաձայն հավանությունը՝ Մետրոպոլիտենի՝ Երևան քաղաքի Բաղրամյան պողոտայի 76 շենքի (կապի տան) 944,5 քմ մակերեսով նկուղային հարկն օտարելու վերաբերյալ: Ընկերության տնօրենների խորհրդի գրության հիման վրա՝ Երևանի քաղաքապետը 2013 թվականի օգոստոսի 20-ին գրությամբ դիմել է ՀՀ վարչապետին՝ առաջարկելով հանձնարարել համապատասխան գերատեսչությանը՝ հրապարակային սակարկությունների միջոցով նշված տարածքը ներկայացնել օտարման: «Պետական գույքի գույքագրման և գնահատման գործակալություն» ՊՈԱԿ-ի գնահատողը 2013 թվականի հոկտեմբերի 23-ին կազմել է գնահատման կեղծ հաշվետվություն: Հաշվետվության համաձայն՝ 944,5 քմ մակերեսով տարածքի շուկայական արժեքը 2013 թվականի հոկտեմբերի 12-ի դրությամբ կազմել է 106 մլն 850 հազար դրամ: Գնահատողը վերոնշյալ փաստաթղթում դիտավորությամբ չի ներառել շենքի նկուղային հարկաբաժնի տարածքի համար հատկացված՝19459 հա և 0.0038736 հա մակերեսներով հողամասերն ու դրանց շուկայական արժեքները: Արդյունքում՝ գույքը, որի իրական շուկայական արժեքը 2013 թվականի հոկտեմբերի 12-ի դրությամբ կազմել է 194 մլն 880 հազար դրամ, գնահատվել է 106 մլն 850 հազար դրամ: 2013 թվականի դեկտեմբերի 4-ին անշարժ գույքն աճուրդի է դրվել, մեկնարկային գին է սահմանվել 106 մլն 850 հազար դրամը: 2013 թվականի դեկտեմբերի 4-ին կայացած առաջին և նույն թվականի դեկտեմբերի 16-ին կայացած երկրորդ աճուրդներին որևէ անձ (այդ թվում՝ Մետրոպոլիտենի տնօրենի որդին) չի մասնակցել, գույքն աճուրդով չի վաճառվել: Մետրոպոլիտենի տնօրենի որդին անշարժ գույքը գնել է երրորդ աճուրդի ժամանակ՝ 2013 թվականի դեկտեմբերի 26-ին՝ 75 մլն 393 հազար դրամով:
- Մետրոպոլիտենի տնօրենն իր որդու օժանդակությամբ հափշտակել է 7 մլն 104 հազար դրամ, մեկ այլ դեպքում՝ որդու և Մետրոպոլիտենում աշխատող որդու ընկերոջ օժանդակությամբ՝ 38 մլն 505 հազար դրամ:
- Մետրոպոլիտենի տնօրենը, Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի քարտուղարի նախկին տեղակալի խնդրանքով, աշխատանքի է ընդունել երեք վարորդի, ովքեր ընկերությունում փաստացի չեն աշխատել, փոխարենը՝ տարիներ շարունակ որպես վարորդ՝ սպասարկել են Քաղաքապետարանի վերոնշյալ պաշտոնյային ու նրա ընտանիքի անդամներին: Մետրոպոլիտենի բյուջեից 2012 թվականի օգոստոսից մինչև 2018 թվականի հոկտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում երեք վարորդներին վճարվել է 11 մլն 147 հազար դրամ աշխատավարձ, հատկացվել է 11 մլն 887 հազար դրամի բենզին, ավտոմեքենաների տեխսպասարկման համար՝ 5 մլն դրամ: Արդյունքում՝ Մետրոպոլիտենի տնօրենը վատնել է շուրջ 28 մլն դրամ:
- Մետրոպոլիտենի տնօրենը ընկերության կարիքների համար ձեռք բերված բենզինից, 2009 թվականի հոկտեմբերից մինչև 2019 թվականի մարտն ընկած ժամանակահատվածում, յուրաքանչյուր ամիս տարբեր խմբաքանակներով հափշտակել է 39 մլն 963 հազար դրամի 110 հազար լիտր բենզին:
- Մետրոպոլիտենի տնօրենը 2015 թվականի հուլիսի 1-ին աշխատանքի է ընդունել քաղաքացու, ով աշխատանքի չի հաճախել, չի կատարել իր աշխատանքային պարտականությունները, սակայն Մետրոպոլիտենի բյուջեից 2015-2018 թվականներին ստացել է 7 մլն 120 հազար դրամ աշխատավարձ:
- Մետրոպոլիտենի տնօրենը 2011 թվականի մայիսի 27-ին կնքած պայմանագրով աշխատանքի է ընդունել մեկ այլ քաղաքացու, ով նույնպես աշխատանքի չի հաճախել, սակայն ընկերության բյուջեից 2011-2014 թվականներին ստացել է 4 մլն դրամ աշխատավարձ:
- Մետրոպոլիտենի տնօրենը, խախտելով «Գնումների մասին» օրենքի պահանջը, առանց մրցույթ հայտարարելու և անցկացնելու, 2017 թվականի օգոստոսի 4-ին Մետրոպոլիտենի անունից ՍՊ ընկերության հայաստանյան մասնաճյուղի հետ կնքել է պայմանագիր, որը նույնական է եղել նախորդ տարում կնքած պայմանագրի առարկային, սակայն պայմանագրի արժեքը 220 հազար եվրոյով ավելի է եղել:
Դատախազը 2024 թվականի 2024 թվականի սեպտեմբերի 12-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Մետրոպոլիտենի տնօրենի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով յուրացում կատարելը) (7 դրվագ), գործող Քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով (իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով՝վստահված խոշոր չափի գույքը հափշտակելը), Մետրոպոլիտենի տնօրենի որդու նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով յուրացում կատարելուն օժանդակելը) (երկու դրվագ): Հանրային քրեական հետապնդումներ են հարուցվել ևս հինգ անձի նկատմամբ: Մետրոպոլիտենի տնօրենի նկատմամբ այլընտրանքային խափանման միջոց է ընտրվել 5 մլն դրամ գրավը, Մետրոպոլիտենի տնօրենի որդու նկատմամբ՝ ստորագրություն չհեռանալու մասին խափանման միջոցը:
2024 թվականի հոկտեմբերի 15-ին դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերը հանձնել Հակակոռուպցիոն դատարան:

The Prosecutor submitted the criminal case against the Former Director of the Yerevan Metro and others to the Anti-Corruption Court
Having held the position of the Director of the “Karen Demirchyan Yerevan Subway” CJSC (hereafter refered to as “the Metro”) from 2008 to 2019, P.Y., committed large and particularly large-scale embezzlement by abusing his official position.
- On September 1, 2008, P.Y. signed an employment contract with his son, on the basis of which, his son held the position of the Deputy Head of the “Communication and Signaling” branch of the Metro, and from August 4, 2014 - the Head of the same branch. With the support of the Chairman of the Metro Board of Directors, P.Y., received the unanimous approval of the Board members regarding the alienation of the 944.5 sq. m. basement floor of the 76 Baghramyan Ave. building of the Metro. Based on the Board of Directors’ letter, on August 20, 2013, the Yerevan Mayor applied to the RA Prime Minister, proposing to instruct the relevant state institution to submit the mentioned area for alienation through public auctions. On October 23, 2013, the property appraiser of the “State Property Inventory and Assessment Agency” made a false assessment report. According to the mentioned report, the market value of the 944.5 sq. m. area amounted to AMD 106 million 850 thousand as of October 12, 2013. The appraiser intentionally did not include the land parcels with the areas of 0.19459 ha and 0.0038736 ha allocated for the area of the basement and their market values in the mentioned document. As a result, the property with a real market value of AMD 194 million 880 thousand as of October 12, 2013 was estimated at AMD 106 million 850 thousand. On December 4, 2013, the real estate was put up for auction with a starting price AMD 106 million 850 thousand. No one (including the Metro Director’s son) participated in the first and second auctions held on December 4, 2013. The property was not sold at auction. The Metro Director’s son bought the real estate during the third auction, on December 26, 2013, for AMD 75 million 393 thousand.
- The Metro Director stole AMD 7 million 104 thousand with the support of his son, and AMD 38 million 505 thousand with the support of his son and the latter’s friend working in the Metro.
- The Metro Director, at the request of the former Deputy Secretary of the Yerevan Municipality, hired three drivers who did not actually work for the company, but instead served the above-mentioned official of the Municipality and his family members as drivers for years. In the period from August 2012 to October 2018, AMD 11 million 147 thousand was paid to the three drivers from the budget of the Metro, AMD 11 million 887 thousand was allocated for petrol, and AMD 5 million — for vehicle. As a result, the Metro Director wasted about AMD 28 million.
- The Metro Director stole 110 thousand liters of petrol worth AMD 39 million 963 thousand AMD in different batches every month from October 2009 to March 2019.
- On July 1, 2015, the Metro Director employed a citizen who did not attend work, did not fulfill his duties, but received a salary of AMD 7 million 120 thousand from the budget of the Metro during 2015-2018.
- On May 27, 2011, the Metro Director hired another citizen, who also did not attend work, but received a salary of AMD 4 million from the company's budget during 2011-2014.
- On August 4, 2017, the Metro Director in violation of the requirements of the Law “On Procurement”, without announcing and holding a tender, on behalf of the Metro, signed a contract with the Armenian branch of a company, which was identical to the subject of the contract signed in the previous year, but the value of the contract was more in Euros 220 thousand.
On September 12, 2024, the Prosecutor initiated a public criminal prosecution against the Metro Director according to Point 1, Part 3 of Article 179 (7 counts) of the Criminal Code adopted on 18.04.2003, Points 2 and 3, Part 2 of Article 256 of the current Criminal Code, and against the latter's son — according to Point 1, Part 3 of Article 38-179 of the Criminal Code adopted on 18.04.2003 (two counts). Public criminal prosecutions were initiated against five more persons.
AMD 5 million bail was chosen as an alternative measure of restraint against the director of the Metro, and a written undertaking not to leave the country — against the son of the director of the Metro.
On October 15, 2024, the Prosecutor approved the indictment and submitted the proceedings' files to the Anti-Corruption Court.