Գլխավոր դատախազն ու Հայաստանում Բելգիայի դեսպանը քննարկել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Բելգիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Էրիկ դե Մույնքին:
Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին հանդիպումը նախաձեռնելու համար և կարևորել Բելգիայի՝ որպես Եվրոպական միության հիմնադիր անդամի աջակցությունը Հայաստանում ընթացող դատաիրավական բարեփոխումներին:
Դեսպան Էրիկ դե Մույնքը վերահաստատել է Բելգիայի աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացին և այդ համատեքստում ընդգծել Բրյուսելում 2024 թվականի ապրիլի 5-ին ստորագրված՝ «Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև Հայաստանի Հանրապետության քրեական վարույթներով իրավական համագործակցության ոլորտում իրավասու մարմինների և Եվրոպական միության քրեական արդարադատության ոլորտում համագործակցության գործակալության (Եվրաջասթ) միջև համագործակցության մասին» համաձայնագրի կարևորությունը:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը ներկայացրել է Դատախազության առաջնահերթությունները՝ ուղղված կոռուպցիայի դեմ պայքարին, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանը, կոռուպցիոն գործերի քննության շրջանակում պետական և համայնքային շահերի պաշտպանությանը, ընտանեկան բռնության կանխարգելմանը և այլն:
Գլխավոր դատախազն ու Հայաստանում Բելգիայի դեսպանը քննարկել են վերոնշյալ ուղղություններով փոխգործակցությունը զարգացնելու հնարավորություններն ու անդրադարձել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցերի:

Генеральный прокурор и посол Бельгии в Армении обсудили ряд вопросов, представляющих взаимный интерес
Генеральный прокурор Армении Анна Вардапетян приняла Чрезвычайного и Полномочного посла Королевства Бельгия в Республике Армения Эрика де Муйнка.
Анна Вардапетян поблагодарила посла за инициацию встречи и подчеркнула важность поддержки Бельгии, как члена-основателя Европейского союза, продолжающимся правовым реформам в Армении.
Посол Эрик де Муйнк подтвердил поддержку со стороны Бельгии процессам демократических реформ в Армении и в этом контексте подчеркнул важность подписанного в Брюсселе 5 апреля 2024 года соглашения “О сотрудничестве между компетентными органами Республики Армения и Европейским союзом в области правового сотрудничества по уголовным производствам Республики Армения и Агентством Европейского союза по сотрудничеству в области уголовного правосудия”. В ходе встречи Анна Вардапетян представила приоритеты Прокуратуры, направленные на борьбу с коррупцией, конфискацию имущества незаконного происхождения, защиту государственных и общественных интересов в рамках расследования коррупционных дел, предотвращение домашнего насилия и т.д. Генеральный прокурор и посол Бельгии в Армении обсудили возможности развития сотрудничества в вышеуказанных направлениях и затронули ряд вопросов, представляющих взаимный интерес.