Գլխավոր դատախազն ու Հայաստանում Բելգիայի դեսպանը քննարկել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Բելգիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Էրիկ դե Մույնքին:
Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին հանդիպումը նախաձեռնելու համար և կարևորել Բելգիայի՝ որպես Եվրոպական միության հիմնադիր անդամի աջակցությունը Հայաստանում ընթացող դատաիրավական բարեփոխումներին:
Դեսպան Էրիկ դե Մույնքը վերահաստատել է Բելգիայի աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացին և այդ համատեքստում ընդգծել Բրյուսելում 2024 թվականի ապրիլի 5-ին ստորագրված՝ «Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև Հայաստանի Հանրապետության քրեական վարույթներով իրավական համագործակցության ոլորտում իրավասու մարմինների և Եվրոպական միության քրեական արդարադատության ոլորտում համագործակցության գործակալության (Եվրաջասթ) միջև համագործակցության մասին» համաձայնագրի կարևորությունը:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը ներկայացրել է Դատախազության առաջնահերթությունները՝ ուղղված կոռուպցիայի դեմ պայքարին, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանը, կոռուպցիոն գործերի քննության շրջանակում պետական և համայնքային շահերի պաշտպանությանը, ընտանեկան բռնության կանխարգելմանը և այլն:
Գլխավոր դատախազն ու Հայաստանում Բելգիայի դեսպանը քննարկել են վերոնշյալ ուղղություններով փոխգործակցությունը զարգացնելու հնարավորություններն ու անդրադարձել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցերի:

The Prosecutor General and Ambassador of Belgium to Armenia discussed several questions of mutual interest
Today Anna Vardapetyan, Prosecutor General received Eric de Muynck, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Belgium to the Republic of Armenia.
Anna Vardapetyan thanked the Ambassador for initiating the meeting and attached importance to the support of Belgium, as a founding member of European Union in the ongoing legal reforms in Armenia.
Eric de Muynck restated the support of Belgium in the process of democratic reforms in Armenia and this context the latter highlighted the importance of the agreement “Оn cooperation between the European Union Agency for Criminal Justice Cooperation (Eurojust) and the competent authorities for judicial cooperation in criminal matters of the Republic of Armenia" signed in the city of Brussels on April 5, 2024.
During the meeting Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia, represented the priorities of the Prosecutor’s Office—fight against corruption, confiscation of property of illicit origin, protection of state and community interests in the scope of corruption cases, prevention of domestic violence, etc.
The Prosecutor General and the Ambassador of Belgium to Armenia discussed the opportunities of expanding the cooperation in the abovementioned directions and referred to several questions of mutual interest.