Հայաստանի և Ռուսաստանի գլխավոր դատախազները քննարկել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2024 թվականի հոկտեմբերի 4-ին ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովի գլխավորած պատվիրակությանը:
Պատվիրակությունը Հայաստան էր ժամանել մասնակցելու Երևանում կայացած՝ Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից պետությունների գլխավոր դատախազների համակարգող խորհրդի 34-րդ նիստին:
Աննա Վարդապետյանը ողջունել է Իգոր Կրասնովին ՀՀ գլխավոր դատախազությունում և բարձր գնահատել երկու երկրների իրավապահ կառույցների միջև առկա փոխգործակցության մակարդակը՝ ընդգծելով, որ այն զարգացնելու մեծ ներուժ կա:
Իգոր Կրասնովը շնորհակալություն է հայտնել Աննա Վարդապետյանին ԱՊՀ մասնակից պետությունների գլխավոր դատախազների համակարգող խորհրդի 34-րդ նիստի կազմակերպման բարձր մակարդակի և ռուսական պատվիրակությանը ցուցաբերած հյուրընկալության համար։ ՌԴ գլխավոր դատախազի խոսքով՝ երկու երկրների դատախազությունների միջև ջերմ հարաբերությունները նպաստում են երկու գերատեսչությունների միջև արդյունավետ փոխգործակցությանը:
Ստորագրելով համագործակցության նոր՝ 2025-2026 թվականների ծրագիրը՝ Հայաստանի և Ռուսաստանի գլխավոր դատախազները պայմանավորվել են առավել մեծ ուշադրություն դարձնել գիտակրթական ոլորտում կապերի ամրապնդման վրա։
Հայաստանի և Ռուսաստանի գլխավոր դատախազները քննարկել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր, որոնց համատեքստում ՀՀ գլխավոր դատախազն ընդգծել է Հայաստանի Հանրապետությունից դուրս բերված և Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվող ապօրինի ծագում ունեցող գույքի արգելադրման և բռնագանձման, կոնկրետ կոռուպցիոն գործերով իրական և շոշափելի համագործակցության անհրաժեշտությունը: Աննա Վարդապետյանը նշել է, որ երկու երկրների դատախազությունների միջև արդյունավետ փոխգործակցությունը շարունակելու համար անհրաժեշտ պայման է իրավական փոխօգնության երկկողմ բնույթը:

The Prosecutors General of Armenia and Russia have discussed issues of mutual interest
On October 04, 2024 the RA Prosecutor General Anna Vardapetyan received the delegation headed by Igor Krasnov, the Prosecutor General of Russian Federation.
The delegation has arrived to Armenia to take part in the 34th Session of the Coordination Council of the Prosecutors General of the CIS member states which was held in Yerevan.
Anna Vardapetyan has greeted Igor Krasnov at the Prosecutor General’s Office of the RA and highly appreciated the high level cooperation between law enforcement bodies of two countries underlying that there is a big potential to develop it.
Igor Krasnov thanked Anna Vardapetyan for the high level organization of the 34th Session of the Coordination Council of the Prosecutors General of the CIS and for the hospitality shown to the Russian delegation. According to the Prosecutor General of the Russian Federation, the warm relations between the prosecutor's offices of the two countries contribute to the effective interaction between the two Offices.
By signing the new cooperation program for 2025-2026, the Prosecutors Generals of Armenia and Russia agreed to attach more attention to strengthening relations in the scientific and educational sphere.
The Prosecutors General of Armenia and Russia discussed issues of mutual interest, in the context of which the Prosecutor General of Armenia emphasized the need for real and tangible cooperation in specific corruption cases, seizure and confiscation of property of illegal origin taken out of the Republic of Armenia and located in the Russian Federation. Anna Vardapetyan noted that the bilateral nature of mutual legal assistance is a necessary condition for continuing effective cooperation between the prosecutor's offices of the two countries.