Դատախազությունն իր երկու բացառիկ լիազորությունների շրջանակում 2023 թվականի սեպտեմբերից մինչև 2024 թվականի սեպտեմբերը պետությանն է վերադարձրել 30 միլիոն դոլարը գերազանցող գույք և ֆինանսական միջոցներ. Աննա Վարդապետյան
ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր Երևանում կայացած ԱՊՀ մասնակից պետությունների գլխավոր դատախազների համակարգող խորհրդի 34-րդ նիստի ընթացքում հանդես է եկել զեկույցով, անդրադարձել է պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության, ինչպես նաև ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ոլորտներում իրականացվող աշխատանքներին:
Նիստին մասնակցել են Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, Համակարգող խորհրդի նախագահ, Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովը, Համակարգող խորհրդի գործադիր քարտուղար Վլադիմիր Զիմինը, Տաջիկստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Ռահմոն Յուսուֆ Ահմադզոդը, Բելառուսի գլխավոր դատախազ Անդրեյ Շվեդը, Ղազախստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալ Գալիմժան Կոյգելդիևը, Ղրղզական Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալ Նուրբեք Քայիմովը, Ուզբեկստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալ Սվետլանա Արտիկովան, ՀՀ-ում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը, այլք:
«Կոռուպցիայի դեմ պայքարի համակարգը, ի թիվս այլնի, ընդգրկում է իրավական, ներառյալ՝ քրեաիրավական, կադրային, կազմակերպչական և գաղափարական բնույթի միջոցառումներ:
Կոռուպցիոն հանցագործությունների դեմ պայքարում առաջնային նշանակություն ունեն իրավական, այդ թվում՝ քրեաիրավական միջոցառումները։ Այս համատեքստում Դատախազության խնդիրներն են.
• կոռուպցիոն հանցագործությունների դեմ պայքարը և սոցիալական արդարության վերականգնումը, որը, ի թիվս այլնի, ներառում է անհատին, հասարակությանը և պետությանը պատճառված վնասի վերականգնումը,
• պետական շահերի պաշտպանության նպատակով Դատախազության լիազորությունների շրջանակում հայցերի հարուցումը,
• ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձումը, որն ապահովում է գույքի և ֆինանսական ակտիվների վերադարձը պետությանը կամ համայնքներին,
• միջազգային համագործակցություն՝ երկրից դուրս բերված ակտիվների վերադարձի ոլորտում:
Կադրային և կազմակերպչական միջոցառումները ներառում են դատախազների նկատմամբ բարձր բարոյական պահանջներ, ինչպես նաև հաշվետվողականություն իրենց ունեցվածքի համար:
Դատախազի պաշտոնի համար թեկնածուներ ընտրելիս՝ հաշվի է առնվում բարեվարքության վերաբերյալ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կողմից տրամադրված խորհրդատվական եզրակացությունը: Գործող դատախազները պարտավոր են իրենց նշանակման վեցերորդ տարում բարեվարքության ստուգում անցնել:
Տվյալ պահին այդ ստուգումն արդեն իսկ անցել է 198 դատախազ, ինչը կազմում է Դատախազության համակարգի դատախազների ընդհանուր թվի գրեթե 50 տոկոսը։ Նախատեսվում է, որ մինչև 2026 թվականի ավարտ բարեվարքության ստուգում պետք է անցնեն բոլոր դատախազները: Ստուգման արդյունքում ստացված բացասական խորհրդատվական եզրակացությունը հիմք է հանդիսանում գլխավոր դատախազի կողմից տվյալ դատախազի նկատմամբ պարտադիր կարգապահական վարույթ հարուցելու համար։
Կոռուպցիայի դեմ պայքարի գաղափարական ասպեկտը հիմնված է կոռուպցիայի նկատմամբ զրոյական հանդուրժողականության թեզի վրա։
Հարկ է նշել, որ գաղափարական բնույթի միջոցառումները ներառում են նաև տեղեկատվական բնույթի աշխատանք։ Հաճախակի կրկնվող և հասարակական նշանակության կոռուպցիոն երևույթների դեպքում Գլխավոր դատախազությունը հանրությանը պատշաճ կերպով տեղեկացնում է քրեական գործերի ընթացքի և կայացված դատական ​​ակտերի մասին։
Իրավական միջոցառումները ներառում են Դատախազության՝ հայցեր հարուցելու լիազորությունները.
• պետական շահերը պաշտպանելու,
• ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման նպատակով:
Դատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորությունը նախատեսված է Հայաստանի Սահմանադրությամբ, իսկ դրանց կիրառման հիմքերն ու կարգը մանրամասնորեն ամրագրված են «Դատախազության մասին» օրենքում։
2023 թվականի օրենսդրական փոփոխությունների արդյունքում Դատախազության լիազորությունները պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության ոլորտում ընդլայնվել են: Ներկայումս դրանք ներառում են ոչ միայն պետական, այլ նաև համայնքային շահերի պաշտպանության հայցերի հարուցումը: Դատախազության նշված լիազորություններն ընդգրկում են հասարակական հարաբերությունների լայն շրջանակ, որոնք ներառում են պետական ​​և համայնքային սեփականության պաշտպանությունը, շրջակա միջավայրի պահպանությունը, այն դպրոցների և նախադպրոցական հաստատությունների շենքերի, պուրակների, հրապարակների և այլ տարածքների օտարման, սեփականաշնորհման գործընթացի ուսումնասիրությունը, որոնք ենթակա չեն օտարման։
Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ոլորտում 2020 թվականից մինչ օրս Դատախազությունը նախաձեռնել է 537 ստուգում։ Դատարան ներկայացված երեք գործով արդեն իսկ կայացվել են ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ որոշումներ՝ հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության։
Ներկայում դատարանները քննում են ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ 107 հայց, որոնց ընդհանուր գումարը գերազանցում է 1 մլրդ 440 մլն դոլարը։ Այս հայցերը առնչվում են ոչ միայն դրամական միջոցներին, այլ նաև անշարժ և այլ տեսակի գույքին, իրավաբանական անձանց բաժնետոմսերի բռնագանձմանը, ընդհանուր առմամբ՝ շուրջ 2000 օբյեկտներ։
2023 թվականի սեպտեմբերից մինչև 2024 թվականի սեպտեմբերը, Դատախազության պետական շահերի պաշտպանության և ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման լիազորությունների շրջանակում պետությանը վերադարձված գույքերի շուկայական արժեքը, ինչպես նաև դրամական միջոցներն ընդհանուր առմամբ գերազանցում է 30 միլիոն դոլարը։ Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վարույթներով կնքվել է 8 հաշտության համաձայնություն, ինչի արդյունքում պետությանը վերադարձվել է ավելի քան 5 միլիարդ դրամ, որը համարժեք է ավելի քան 12 միլիոն դոլարի։
Այս թվերը հստակ ցույց են տալիս, որ Դատախազության պետական շահերի պաշտպանության և ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման լիազորություններն արդյունավետ մեխանիզմ են կոռուպցիոն հանցագործությունների հետևանքով պետության համար բացասական հետևանքները չեզոքացնելու համար։
Կցանկանայի նշել նաև միջազգային-իրավական համագործակցության դերը պետության սահմաններից դուրս բերված ակտիվների վերադարձի ոլորտում։ Հայաստանի Հանրապետության կողմից վավերացված բազմակողմ և երկկողմ համաձայնագրերը Հայաստանի իրավապահ մարմիններին հնարավորություն են ընձեռում իրավական օգնություն հայցելու և տրամադրելու:
Օտարերկրյա պետության իրավասու մարմինների հետ Գլխավոր դատախազության սերտ համագործակցության շնորհիվ բացահայտվել է հանցավոր գործունեության արդյունքում ձեռք բերված և պետության սահմաններից դուրս հանված գույք։ Քրեական գործերով միջազգային-իրավական համագործակցության ընթացքում մի շարք երկրներում մեզ հաջողվել է բացահայտել նաև հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված ակտիվներ, որոնք ներկայումս սառեցված են։
Այս գործընթացն ուղղված է ինչպես հանցագործությունների կանխարգելմանը, այնպես էլ հակաօրինական գործողությունների հետևանքով պատճառված վնասի վերականգնմանը, մասնավորապես՝ Հայաստանից հափշտակված գույքի վերադարձմանը: Այս գործընթացը շարունակական է և հանդիսանում է Հայաստանի Հանրապետության դատախազության առաջնահերթություններից մեկը»։

From September 2023 to September 2024, the Prosecutor's Office restored state property and financial means in the amount of over USD 30 million within the framework of its two exclusive powers: Anna Vardapetyan
Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia, made a report at the 34th session of the Coordination Council of Prosecutors General of the CIS Member States, held in Yerevan today and touched upon the activities carried out in the field of protecting state (public) interests, as well as confiscation of property of illicit origin.
The session was attended by Mher Grigoryan, Deputy Prime Minister of the Republic of Armenia, Igor Krasnov, Chairman of the Coordinating Council, Prosecutor General of the Russian Federation, Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia, Vladimir Zimin, Executive Secretary of the Coordinating Council, Rahmon Yusuf Ahmadzod, Prosecutor General of the Republic of Tajikistan, Andrei Shved, Prosecutor General of Belarus, Galimzhan Koigeldiev, Deputy Prosecutor General of the Republic of Kazakhstan, Nurbek Kaimov, Deputy Prosecutor General of the Kyrgyz Republic, Svetlana Artikova, Deputy Prosecutor General of the Republic of Uzbekistan, Sergey Kopirkin, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Russian Federation to the Republic of Armenia, and others.
Anna Vardapetyan particularly noted the following:
“The anti-corruption system, inter alia, covers legal measures, including criminal law, personnel, organizational and ideological ones.
Legal measures, including criminal ones, are of primary importance in combating corruption. In this context, the problems of the Prosecutor's Office shall face as follows:
- combating corruption-oriented crimes and restoring the social justice, which implies, inter alia, compensation for the damage caused to the person, society and the state,
- filing claims within the framework of the powers of the Prosecutor's Office to protect state interests,
- restoring the property of illicit origin, which ensures the return of property and financial assets to the state or communities,
- international cooperation in the field of returning the assets taken outside the country.
Personnel and organizational measures include high moral standards for prosecutors, as well as their accountability for their financial situation.
In selecting candidates for the position of prosecutor, the advisory opinion on integrity provided by the Corruption Prevention Commission is taken into account. Acting prosecutors are required to pass an integrity verification in the sixth year after their appointment.
At present, 198 prosecutors, which is almost 50 percent of the total number of prosecutors in the Prosecutor's Office system, have already passed an integrity verification. It is planned that all prosecutors must have passed the verification by the end of 2026. A negative advisory opinion received as a result of the verification should be a ground for the Prosecutor General to initiate mandatory disciplinary proceedings against that prosecutor.
The ideological aspect of the fight against corruption is based on the thesis — zero tolerance for corruption.
It should be noted that ideological measures also include information work. In the cases of frequent and public corruption, the Prosecutor General's Office properly informs the society about the process of criminal cases and rendered judicial acts.
Legal measures include the powers of the Prosecutor's Office to file claims:
- in protection of state interests,
- for the recovery of property of illicit origin.
The powers of the Prosecutor's Office to file claims for protecting state interests are prescribed for by the Constitution of Armenia, as well as the grounds and procedure for their implementation are in detail set out in the Law “On the Prosecutor's Office”. As a result of legislative amendments in 2023, the powers of the Prosecutor's Office in the field of protecting state and municipal interests were expanded. Currently they include filinf claims to protect the interests of not only the state, but also communities. The mentioned powers of the Prosecutor's Office cover a wide range of public relations, including the protection of state and municipal property, the environment, as well as the supervision over the privatization and alienation process of the buildings belonging to schools and preschool institutions, parks, squares and other territories, which are not subject to alienation.
From 2020 up to date, the Prosecutor's Office has initiated 537 inspections. In three cases submitted to the court, decisions have already been held to recover property of illicit origin in favor of the Republic of Armenia.
Currently, 107 claims on confiscation property of illicit origin are pending at the courts, the total amount of which exceeds USD 1 billion 440 million. These claims are related to the confiscation of not only financial means, but also real estate and other property, shares in legal entities, totally — about 2,000 objects.
From September 2023 to September 2024, within the framework of the powers of the Prosecutor's Office to protect state interests and restore property of illicit origin, the market value of the property, as well as the amount of financial means, returned to the state, exceeds USD 30 million.
Thus, 8 settlement agreements were concluded in the proceedings for the recovery of property of illicit origin, as a result of which financial means in the amount of more than AMD 5 billion /equivalent to more than USD 12 million/ were returned to the state.
I would also like to express the role of international legal cooperation in the field of returning assets taken outside the country. Multilateral and bilateral treaties ratified by the Republic of Armenia provide law enforcement agencies of Armenia with the opportunity to request and provide legal assistance.
The close cooperation of the Prosecutor General's Office with the competent authorities of a foreign state ensured the identification of property obtained through criminal activity and taken out of the country. As a result of four years of consistent cooperation, we managed to achieve the timely freezing and confiscation of property with a market value exceeding USD 30 million, over 80% of which is planned to be transferred to the Armenian side. In the process of international legal cooperation in criminal cases, we also managed to identify assets obtained through criminal means in a number of states, which are currently frozen.
This process is aimed at both preventing crimes and compensating for the damage caused by illegal actions, in particular returning assets stolen from Armenia. This process is long-term and is one of the priorities of the Prosecutor's Office of the Republic of Armenia.