Երևանում կայացել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների գլխավոր դատախազների համակարգող խորհրդի 34-րդ նիստը
Երևանում այսօր կայացել է Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից պետությունների գլխավոր դատախազների համակարգող խորհրդի 34-րդ նիստը:
Նիստին մասնակցել են Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, Համակարգող խորհրդի նախագահ, Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովը, ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Համակարգող խորհրդի գործադիր քարտուղար Վլադիմիր Զիմինը, Տաջիկստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Ռահմոն Յուսուֆ Ահմադզոդը, Բելառուսի գլխավոր դատախազ Անդրեյ Շվեդը, Ղազախստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալ Գալիմժան Կոյգելդիևը, Ղրղզական Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալ Նուրբեք Քայիմովը, Ուզբեկստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալ Սվետլանա Արտիկովան, ՀՀ-ում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը, այլք:
Աննա Վարդապետյանը ողջունել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների գլխավոր դատախազների համակարգող խորհրդի 34-րդ նիստին մասնակցող պատվիրակությունների ղեկավարներին Երևանում, շնորհակալություն է հայտնել աշխատանքային զբաղվածության պայմաններում իր հրավերն ընդունելու համար և ընդգծել, որ 17-ամյա դադարից հետո Հայաստանի մայրաքաղաքը հյուրընկալում է ԱՊՀ երկրների գլխավոր դատախազությունների պատվիրակություններին։
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը ողջունել է Համակարգող խորհրդի 34-րդ նիստին մասնակցող պատվիրակություններին և կարևորել Խորհրդի գործունեությունը քաղաքացիների իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության, օրենքի գերակայության ամրապնդման և անդրազգային հանցավորության դեմ պայքարում: Փոխվարչապետը կարևորել է պետությունների միջև կառուցողական համագործակցությունը` հանցավորության՝ հատկապես կազմակերպված և անդրազգային հանցավորության դեմ պայքարում։
Փոփոխվող իրողությունների համատեքստում ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն առաջնահերթ է համարել Անկախ պետությունների համագործակցության իրավապայմանագրային դաշտի թարմացումն ու զարգացումը՝ այդ առումով ընդգծելով Համակարգող խորհրդի դերը:
Համակարգող խորհրդի նախագահ, Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովը շնորհակալություն է հայտնել Աննա Վարդապետյանին Խորհրդի նիստը գերազանց կազմակերպելու և ջերմ ընդունելության համար: ՌԴ գլխավոր դատախազը վստահություն է հայտնել, որ փորձի փոխանակումը կնպաստի հետագայում համատեղ ուժերով հանցավոր սպառնալիքների հակազդմանը, ինչպես նաև ԱՊՀ անդամ երկրների քաղաքացիների իրավունքների և ազատությունների պաշտպանությանը:
Համակարգող խորհրդի 34-րդ նիստի օրակարգում ընդգրկված հարցերի վերաբերյալ զեկույցներով են հանդես եկել պատվիրակությունների ղեկավարները, որոնք վերաբերել են կոռուպցիայի դեմ պայքարին, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանը, պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության ոլորտում իրականացվող աշխատանքներին, կիբերհանցավորության դեմ պայքարում իրավական փոխգործակցությանը, սոցիալապես խոցելի խմբերի, անչափահասների իրավունքների պաշտպանությանը, օրենքի գերակայության ապահովմանը և այլ հարցերի։
ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել պատվիրակություններին ակտիվ մասնակցության և կառուցողական երկխոսության համար, երախտագիտությամբ է ընդգծել Համակարգող խորհրդի աշխատանքը՝ հանդիպման նախապատրաստման և անցկացման հարցում կատարած աշխատանքի համար։
Համակարգող խորհրդի նախագահ, ՌԴ գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովը ՀՀ գլխավոր դատախազին պարգևատրել է «ԱՊՀ մասնակից պետությունների պատվավոր դատախազ» կրծքանշանով:
Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից պետությունների գլխավոր դատախազների համակարգող խորհրդի 35-րդ նիստը կկայանա Տաջիկստանի Հանրապետությունում:

В Ереване состоялось 34-е заседание Координационного совета генеральных прокуроров государств-участников СНГ
Сегодня в Ереване состоялось 34-е заседание Координационного совета генеральных прокуроров государств-участников Сотрудничества Независимых Государств (СНГ).
В заседание приняли участие вице-премьер Республики Армения Мгер Григорян, председатель Координационного совета, генеральный прокурор Российской Федерации Игорь Краснов, генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян, исполнительный секретарь Координационного совета Владимир Зимин, генеральный прокурор Республики Таджикистан Рахмон Юсуф Ахмадзод, генеральный прокурор Республики Беларусь Андрей Швед, заместитель генерального прокурора Республики Казахстан Галимжан Койгельдиев, заместитель генерального прокурора Кыргызской Республики Нурбек Кайимов, заместитель генерального прокурора Республики Узбекистан Светлана Артикова, Чрезвычайный и Полномочный Посол Российской Федерации в Республике Армения Сергей Копыркин и другие.
Анна Вардапетян поприветствовала глав делегаций, участвующих в 34-м заседании Координационного совета генеральных прокуроров государств-участников СНГ в Ереване, выразила благодарность за принятие ее приглашения несмотря на напряженный рабочий график и подчеркнула, что после 17-летнего перерыва столица Армении принимает делегации генеральных прокуратур стран СНГ.
Вице-премьер Мгер Григорян поприветствовал делегации, участвовавшие в 34-м заседании Координационного совета, и подчеркнул деятельность Совета по защите прав и свобод граждан, укреплению верховенства закона и борьбе с транснациональной преступностью. Вице-премьер подчеркнул конструктивное сотрудничество между государствами в борьбе с преступностью, особенно организованной и транснациональной.
В контексте меняющихся реалий вице-премьер Республики Армения Мгер Григорян выделил приоритетом обновление и развитие договорно-правовой сферы сотрудничества независимых государств, в связи с этим подчеркнув роль Координационного совета.
Игорь Краснов, председатель Координационного совета и Генеральный прокурор Российской Федерации, поблагодарил Анну Вардапетян за прекрасную организацию заседания Совета и теплый прием. Генеральный прокурор РФ выразил уверенность, что обмен опытом будет способствовать противодействию криминальным угрозам совместными силами, а также защите прав и свобод граждан государств-участников СНГ.
Главы делегаций выступили с докладами по вопросам, включенным в повестку дня 34-го заседания Координационного совета, которые касались борьбы с коррупцией, конфискации имущества незаконного происхождения, проводимой работы в сфере защиты государственных и общественных интересов, правового сотрудничества в борьбе с киберпреступностью, защиты прав социально уязвимых групп, несовершеннолетних, обеспечения верховенства закона и других вопросов.
Генеральный прокурор РА Анна Вардапетян поблагодарила делегации за активное участие и конструктивный диалог, с благодарностью отметила работу Координационного совета за проделанную работу по подготовке и проведению встречи.
35-е заседание Координационного совета генеральных прокуроров государств-участников Сотрудничества Независимых Государств состоится в Республике Таджикистан.