Թմրամիջոցների մաքսանենգության, ապօրինի իրացման և դրանց արդյունքում ստացված՝ մոտ 90 մլն դրամը գերազանցող փողերի լվացման գործը դատախազն ուղարկել է դատարան
Դատախազը 2024 թվականի հոկտեմբերի 1-ին հաստատել է առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների մաքսանենգություն, ապօրինի իրացում և փողերի լվացում կատարած, ինչպես նաև նրանց օժանդակած անձանց վերաբերյալ քրեական վարույթով մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերը հանձնել դատարան:
Քրեական վարույթով պարզվել է, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքացի Ր.Մ.-ն տևական ժամանակ թմրամիջոցների մաքսանենգություն կատարելու և ՀՀ տարածքում առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցներ ապօրինի իրացնելու դիտավորությամբ, 2022 թվականի ընթացքում ստեղծել և ղեկավարել է հանցավոր կազմակերպություն: Վերջինիս կազմում ընդգրկել է Ա.Գ.-ին, Հ.Ն.-ին, Ա.Վ.-ին և դեռևս քննությամբ չպարզված այլ անձանց: Որպես հանցավոր կազմակերպության ղեկավար՝ Ր.Մ.-ն ապահովել է առանձնապես խոշոր չափերով տարբեր տեսակի թմրամիջոցների՝ առանց մաքսային հսկողության տեղափոխումը Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից Հայաստանի Հանրապետության տարածք, ապա ԻԻՀ-ի հետ սահմանին հարակից տարածքներում հանձնումը հանցավոր կազմակերպության մասնակիցներ Ա.Գ.-ին, Հ.Ն.-ին կամ նրանց առաջադրանքով գործող անձանց:
Իրենց հերթին Ա.Գ.-ն, Հ.Ն.-ն, Ա.Վ.-ն ու քննությամբ դեռ չպարզված այլ անձինք, հանցավոր կազմակերպության մասնակիցներ չհանդիսացող Թ.Մ.-ի, Հ.Մ.-ի, Է.Հ.-ի, Ռ.Ն.-ի, Վ.Ո.-ի և դեռևս ինքնությունները չպարզված այլ անձանց միջոցով ապահովել են մաքսանենգության առարկա հանդիսացող թմրամիջոցները ձեռք բերելն ու տեղափոխելը Հայաստանի Հանրապետության տարածք, ապա դրանց ապօրինի իրացումը:
Թմրամիջոցների իրացումից ստացվել է առանձնապես խոշոր չափերով ֆինանսական միջոցներ՝ 89 մլն 283 հազար դրամ, որի հանցավոր ծագումը թաքցնելու նպատակով գումարները ի սկզբանե ստացվել են տարատեսակ կրիպտոարժույթային հաշիվների, տարբեր էլեկտրոնային դրամապանակների, ապա փոխանցումների և փոխարկումների միջոցով վերջնարդյունքում փոխանցվել են տարբեր անձանց անուններով գրանցված, սակայն փաստացի հանցավոր կազմակերպության կողմից կառավարվող՝ ՀՀ-ում գրանցված տարատեսակ էլեկտրոնային դրամապանակներին, որից հետո կանխիկացվել կամ այլ կերպ տնօրինվել են վերջիններիս կողմից:
Բացի այդ, պարզվել է, որ հանցավոր կազմակերպության ղեկավար Ր.Մ.-ն թմրամիջոցների մաքսանենգություն կատարելու և առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցներ ապօրինի իրացնելու դիտավորությամբ, 2024 թվականի փետրվար ամսին մաքսանենգությամբ՝ մաքսային հսկողությունից թաքցված և քրեական վարույթով ինքնությունը դեռևս չպարզված անձի կողմից փշալարային ցանցի վրայով նետելու եղանակով ՀՀ պետական սահմանով՝ դեպի Հայաստանի Հանրապետության տարածք ապօրինի տեղափոխել է տարբեր տեսակների, առանձնապես խոշոր չափերով՝ մոտ 12 կգ քաշով «մեթադոն», «մեթամֆետամին» և «մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոցներ, որոնք հանցավոր կազմակերպության առաջադրանքով Վ.Ո.-ի օժանդակությամբ փորձել են ձեռք բերել Հ.Մ.-ն, Ռ.Ն.-ն և Է.Հ.-ն, սակայն վերջիններս հայտնաբերվել և ձերբակալվել են ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից:
Դատախազը հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցել հանցավոր կազմակերպության ղեկավարի, հանցավոր կազմակերպության մասնակիցների և թմրամիջոցների ապօրինի իրացմանն ու մաքսանենգությանը, ինչպես նաև՝ փողերի լվացմանը ներգրավված 9 անձի նկատմամբ:

Прокурор передал в суд дело о контрабанде и незаконной реализации наркотиков, полученных в результате отмывания денег на сумму более 90 миллионов драмов
1 октября 2024 года прокурор утвердил обвинительное заключение по уголовному делу о контрабанде и незаконном обороте наркотиков в особенно крупных размерах и отмывании денег, а также в отношении лиц, способствовавших этим преступлениям, и передал материалы дела в суд.
В ходе уголовного производства было установлено, что Р.М., гражданин Исламской Республики Иран, с умыслом организовать контрабанду и незаконный оборот наркотиков особенно крупных размеров на территории Республики Армения, в течение 2022 года создал и возглавил преступную организацию. Члены указанной организации были А.Г., Х.Н., А.В. и другие лица, еще не установленные следствием. Р.М., как руководитель преступной организации, обеспечивал перевозку различных видов наркотиков в особенно крупных объемах из Исламской Республики Иран на территорию Республики Армения без таможенного контроля, а затем их доставку участникам преступной организации А.Г., Х.Н. или лицам, действующим от их имени, в районах, прилегающих к границе с Исламской Республикой Иран.
А.Г., Х.Н., А.В. и другие лица, не установленные следствием, обеспечивали приобретение и транспортировку наркотиков, являющихся объектом контрабанды, на территорию Республики Армения через Т.М., Х.М.., Е.Х., Р.Н., В.Во. и других лиц, не установленных следствием (они не являются членами преступной организации), а также незаконную реализацию этих наркотиков.
После продажи наркотиков они получили 89 миллионов 283 тысячи драмов, и для сокрытия их криминального происхождения эти суммы сначала были получены на различные криптовалютные счета и цифровые кошельки, а затем конвертированы и переведены на разные цифровые кошельки, зарегистрированные в Республике Армения на имена различных физических лиц, однако фактически управляемые преступной организацией. В конечном итоге эти суммы были обналичены или иным образом использованы организацией.
Кроме того, было установлено, что Р.М., руководитель преступной организации, с умыслом организовать контрабанду и незаконный оборот наркотиков в особенно крупных размерах, в феврале 2024 года, с помощью лица, скрывшимся от таможенного контроля и личность которого еще не установлена в уголовном производстве, перевез 12 кг различных видов наркотиков (метадон, метамфетамин и каннабис) на территорию Республики Армения, перебросив пакеты через колючую проволоку. Х.M., Р.Н. и E.Н. пытались приобрести эти наркотики по поручению преступной организации и с помощью В.Во., однако они были задержаны сотрудниками Национальной службы безопасности РА. Прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении руководителя преступной организации, членов указанной организации, а также против 9 лиц, причастных к контрабанде и незаконному обороту наркотиков и отмыванию денег.