«Ձորակ» հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց խնամքի կենտրոնի նախկին տնօրենը պահանջել և ստացել է խոշոր չափի կաշառք. դատախազը գործն ուղարկել է դատարան
Ս.Խ.-ն, 2014 թվականի դեկտեմբերի 27-ից մինչև 2020 թվականի մարտի 26-ը զբաղեցնելով «Ձորակ» հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց խնամքի կենտրոն պետական ոչ առևտրային կազմակերպության (այսուհետ՝ Կենտրոն) տնօրենի պաշտոնը, պահանջել և ստացել է խոշոր չափի կաշառք:
Մասնավորապես՝ Ս.Խ.-ն Կենտրոնի խնամարկյալ Ա.Թ.-ին պատկանող՝ Երևան քաղաքի Գյուլիքեխվյան փողոցում գտնվող բնակարանի 2/3 մասնաբաժինը վաճառելու համար լիազորագիր տրամադրելու նպատակով, 2019 թվականի սեպտեմբերին, իր աշխատասենյակում տեղի ունեցած հանդիպման ընթացքում, Ա.Թ.-ի հորաքույրներ Վ.Թ.-ից և Է.Թ.-ից պահանջել է 6000 ԱՄՆ դոլար կաշառք՝ վերջիններիս հետ պայմանավորվելով՝ 2000 ԱՄՆ դոլարը ստանալ մինչև լիազորագրի տրամադրումը, իսկ մնացածը՝ բնակարանը վաճառելուց հետո:
2020 թվականի հուլիսի 6-ին կնքվել է անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագիր՝ 12 մլն 63 հազար դրամով, որի 2/3-րդ մասնաբաժինը չի հատկացվել Ա.Թ.-ին կամ վերջինիս խնամակալ հանդիսացող Կենտրոնին:
Դատախազի նախաձեռնությամբ 2024 թվականի սեպտեմբերի 12-ին Ս.Խ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով (խոշոր չափերով կաշառք ստանալը՝ կաշառք տվողի կամ նրա մատնանշած անձի օգտին թողտվության կամ հովանավորչության կամ այլ ապօրինի գործողության կամ անգործության համար) և 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը):
2024 թվականի սեպտեմբերի 24-ին դատախազը հաստատել է Ս.Խ.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերը հանձնել իրավասու դատարան:

Former director of “Dzorak” care center for people with mental health problems required and received bribe in large amounts: the prosecutor submitted the case to the court
S.Kh. holding the position of the director of “Dzorak” care center for people with mental health problems SNCO (hereinafter referred to as “the Center”) from December 27, 2014 until March 26, 2020, required and received bribe in large amounts.
In particular, for the purpose of issuing a power of attorney for selling 2/3 of the apartment (located at Gyulikekhvyan street, city of Yerevan,) belonging to A.T. one of the wards of the Center, in September 2019, during the meeting in his office A.T. demanded a bribe in the amount of USD 6000 from the aunts of the ward—V.T. and E.T., and came to the agreement with them about receiving USD 2000 before issuing the power of attorney and the rest after the sale of the apartment.
The Director of the Center S.Kh. received USD 2000 pursuant to the abovementioned agreement and without having the relevant permit of the commission of trusteeship and custodianship (the Center, being A.T.’s guardian has no right to conclude alienation agreement of the property belonging to A.T. without the permit of the commission of trusteeship and custodianship) issued a power of attorney for the term of 2 years pursuant whereto V.T. the aunt of A.T. can act as a representative of A.T.’s interests.
On July 6, 2020 an immovable property sale and purchase agreement was signed for AMD 12 million 63 thousand, however 2/3 of the agreement was not given to A.T.  or the Center which is the guardian of the latter.
On September 12, 2024, on the initiative of the prosecutor, a public criminal prosecution was initiated against S. Kh.  under points 2, 3 of part 2 of article 435 of the Criminal Code as well as under part 1 of article 309 of the Criminal Code adopted on 18.04.2003.
On September 24, 2024 the prosecutor signed the indictment regarding S. Kh. and submitted to the competent court with the materials of the proceedings.