Գլխավոր դատախազության հայտարարությունը՝ ստեղծագործական միությունների կողմից ներկայացված մտահոգությունների վերաբերյալ
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, ի թիվս այլ ՀԿ-ների, ուսումնասիրվել են «Հայաստանի գրողների միություն» և «Հայաստան նկարիչների միություն» հասարակական կազմակերպություններին պատկանող՝ Երևան քաղաքի Աբովյան 16, 16/1, Ծաղկաձոր քաղաքի Օրբելի եղբայրների թիվ 1, Գեղարքունիքի մարզի Շորժա գյուղում գտնվող «Նկարիչ» ստեղծագործական տան, Երևան քաղաքի Բաղրամյան 3, Սևան քաղաքի թերակղզու տարածքում գտնվող «Գրողների տան» և Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր քաղաքի գրողների ստեղծագործական տան հասցեների անշարժ գույքերի կադաստրային գործերը: Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ սեփականության իրավունքի գրանցումը կատարվել է իրավական ակտերի պահանջների խախտմամբ:
1. «Հայաստանի գրողների միություն» հասարակական կազմակերպության սեփականության իրավունքի մասով՝
Երևան քաղաքի Բաղրամյան 3 հասցեի անշարժ գույքի նկատմամբ «Հայաստանի գրողների միություն» հասարակական կազմակերպության սեփականության իրավունքի գրանցման հիմք է հանդիսացել Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ համայնքների 1-ին ատյանի դատարանի թիվ 2-244-2000 թվականի քաղաքացիական գործով 2000 թվականի սեպտեմբերի 22-ին կայացված վճիռը՝ «Հայ գրողների միության հայցը մասնակի բավարարելու և Բաղրամյան 3 հասցեի նկատմամբ Հայաստանի գրողների միության սեփականության իրավունքի 1999 թվականի մարտի 12-ին կատարված պետական գրանցումն անվավեր ճանաչելու մասին, այն դեպքում, երբ վկայակոչած վճռից նման իրավունք չի ծագել:
Բացի այդ, «Հայաստանի գրողների միություն» հասարակական կազմակերպությունը ստեղծվել է 1993 թվականի հունիսի 4-ին, իսկ մինչ այդ «Հայաստանի Հանրապետության պետական սեփականության մասին» 1990 թվականի սեպտեմբերի 10-ի օրենքի 1-ին կետով սահմանվել է, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող բոլոր պետական ձեռնարկությունների, միավորումների, հիմնարկների և կազմակերպությունների ունեցվածքը Հայաստանի Հանրապետության սեփականությունն է:
Վկայակոչած օրենքի հիմքով՝ Երևան քաղաքի Բաղրամյան 3 հասցեում գտնվող անշարժ գույքը 1990 թվականից համարվել է պետական սեփականություն և որևէ իրավական հիմքով այն չի փոխանցվել 1993 թվականի հուլիսի 4-ին Արդարադատության նախարարության կողմից գրանցված՝ «Հայաստանի գրողների միություն» հասարակական կազմակերպությանը, հետևաբար Երևան քաղաքի Բաղրամյան 3 հասցեի անշարժ գույքը պետության տնօրինումից դուրս է եկել անհիմն:
Նշված խախտումների փաստով՝ Վարչության կողմից ներկայացված հաղորդման հիման վրա՝ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, ինչպես նաև հայց է հարուցվել դատարան՝ սեփականության իրավունքի գրանցումը վիճարկելու պահանջով:
Սևան քաղաքի թերակղզու տարածքում գտնվող՝ 918,34 քմ մակերեսով շինության և 7763 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ Հայաստանի գրողների միության սեփականության իրավունքը 1999 թվականի փետրվարի 26-ին գրանցելու հիմքում Կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի վարչության տարածքային մարմինը դրել է Սևանի շրջսովետի գործկոմի 1965 թվականի օգոստոսի 5-ի թիվ 16-ի նիստի արձանագրությունը, մինչդեռ «Հայաստանի գրողների միություն» հասարակական կազմակերպությունը ստեղծվել է 1993 թվականի հունիսի 4-ին: Նշված խախտումների փաստով՝ Վարչության կողմից ներկայացված հաղորդման հիման վրա՝ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, ինչպես նաև հայց է հարուցվել դատարան՝ սեփականության իրավունքի գրանցումը վիճարկելու պահանջով:
Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր քաղաքի ստեղծագործական տան 7303,40 քմ ընդհանուր մակերեսով շինության նկատմամբ ՀՀ ԿԱ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեն 1998 թվականի հունիսի 24-ին գրանցել է «ՀՀ գրողների միություն» հասարակական կազմակերպության սեփականության իրավունքը՝ հիմք ընդունելով «ՀՀ գրողների միության» վարչության նախագահի 1998 թվականի մայիսի 27-ի գրությունը ՀՀ գրողների միության Ծաղկաձորի ստեղծագործական տան ՀՀ գրողների միության հաշվեկշռում գտնվելու և վերջինիս սեփականությունը հանդիսանալու մասին: Նկատի ունենալով նշված գույքը «ՀՀ գրողների միություն» հասարակական կազմակերպությանը օտարելու վերաբերյալ իրավական հիմքերի բացակայությունը՝ Վարչության կողմից ներկայացված հաղորդման հիման վրա՝ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, ինչպես նաև հայց է հարուցվել դատարան՝ սեփականության իրավունքի գրանցումը վիճարկելու պահանջով:
1. «Հայաստանի նկարիչների միություն» հասարակական կազմակերպության սեփականության իրավունքի մասով՝
Հայաստանի նկարիչների միության խորհրդի նիստի 1995 թվականի օգոստոսի 22-ի թիվ 2 արձանագրության ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ նշված նիստում որոշվել է վաճառել Հայաստանի նկարիչների միության սեփականությունը հանդիսացող՝ կիսակառույց շենքերի համալիրը և որպես վաճառքի գումար սահմանել 300.000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամը: Դրա հիման վրա՝ «Հայաստանի նկարիչների միություն» հասարակական կազմակերպության և «Աղաբեկյան և Բեկ ինթերնեշնլ» ԱՁ-ի միջև 1995 թվականի սեպտեմբերի 1-ին կնքվել է Երևան քաղաքի Աբովյան փողոցի թիվ 16/1 հասցեի շենքի և «Մոսկվա» կինոթատրոնի միջնամասում գտնվող 4 կիսակառույց շինությունների և դրանց կից շինվածքների օտարման պայմանագիր: Այնուհետև, Երքաղխորհրդի գործկոմի ՇՇԱԳ վարչության կազմած և վարչության պետի կողմից 1995 թվականի սեպտեմբերի 11-ին հաստատված թիվ 393 ակտով առաջարկվել է Երևան քաղաքի Աբովյան փողոցի թիվ 16 հասցեի շենքի և «Մոսկվա» կինոթատրոնի միջնամասում գտնվող՝ ընդհանուր 3800,5 քմ մակերեսով 4 կիսակառույց շինությունները վերցնել առաջնային գույքագրման՝ «Աղաբեկյան և Բեկ ինթերնեշնլ» ԱՁ-ի անվամբ:
Նշված ակտի և Կողմերի միջև 1995 թվականի սեպտեմբերի 1-ին կնքված շինությունների առուվաճառքի պայմանագրի հիման վրա՝ 3800,5 քմ մակերեսով կիսակառույց շինությունների նկատմամբ 1995 թվականի սեպտեմբերի 12-ին կատարվել է «Աղաբեկյան և Բեկ ինթերնեշնլ» ԱՁ-ի սեփականության իրավունքի գրանցում և տրվել է թիվ 15713 սեփականության իրավունքի վկայական: Մինչդեռ, «Հայաստանի Հանրապետության պետական սեփականության մասին» 1990 թվականի սեպտեմբերի 10-ի օրենքի 1-ին կետով սահմանվել է, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող բոլոր պետական ձեռնարկությունների, միավորումների, հիմնարկների և կազմակերպությունների ունեցվածքը Հայաստանի Հանրապետության սեփականությունն է:
Վկայակոչած օրենքի հիմքով՝ Նկարիչների միություն հասարակական կազմակերպության կողմից օտարված կիսակառույց շինությունները 1990 թվականին համարվել են պետական սեփականություն, իսկ կադաստրային գործում առկա չէ որևէ ապացույց պետության կողմից դրանք՝ 1990 թվականից հետո, վերոհիշյալ հասարակական կազմակերպությանն օտարելու վերաբերյալ: Ավելին, Երքաղխորհրդի գործկոմի ՇՇԱԳ վարչության կազմած և վարչության պետի կողմից 1995 թվականի սեպտեմբերի 11-ին հաստատված թիվ 393 ակտի բովանդակությունից երևում է, որ նշված շինություններն առաջնային գույքագրում են անցել «Աղաբեկյան և Բեկ ինթերնեշնլ» ԱՁ-ին օտարվելուց հետո, ինչը ևս հաստատում է, որ օտարման պահին դրանք «Հայաստանի նկարիչների միություն» հասարակական կազմակերպությանը սեփականության իրավունքով չեն պատկանել:
Երևան քաղաքի Աբովյան 16 հասցեում գտնվող 2403.9 քմ մակերեսով շինության նկատմամբ ԿԱ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեում Կառավարության 1998 թվականի մայիսի 21-ի թիվ 311 որոշման հիման վրա՝ 1999 թվականի ապրիլի 2-ին գրանցվել է «Նկարիչների միություն» հասարակական կազմակերպության սեփականության իրավունքը:
Գրանցման հիմքում դրված՝ Կառավարության 1998 թվականի մայիսի 21-ի թիվ 311 որոշման 1-ին կետի համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետության նախարարություններին, գերատեսչություններին, մարզպետներին, Երևանի քաղաքապետին` մինչև 1998 թվականի հոկտեմբերի 30-ը ապահովել իրենց և իրենց ենթակայության պետական մարմինների, պետական և պետական մասնակցությամբ բաժնետիրական ընկերությունների, ձեռնարկությունների, հիմնարկների ու կազմակերպությունների տնօրինության տակ գտնվող և վարձակալությամբ տրված կամ վարձակալված շենքերի, շինությունների ու տարածքների` Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով պետական գրանցումը Հայաստանի Հանրապետության անշարժ գույքի պետական միասնական կադաստրի վարչության տարածքային մարմիններում և մինչև 1998 թվականի նոյեմբերի 30-ը Հայաստանի Հանրապետության սեփականաշնորհման նախարարություն ներկայացնել պետական գրանցման վկայականների պատճենները:
Հարկ է նշել, որ մինչ նշված որոշման ընդունումը՝ «Հայաստանի Հանրապետության պետական սեփականության մասին» 1990 թվականի սեպտեմբերի 10-ի օրենքի 1-ին կետով արդեն սահմանվել էր, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող բոլոր պետական ձեռնարկությունների, միավորումների, հիմնարկների և կազմակերպությունների ունեցվածքը Հայաստանի Հանրապետության սեփականությունն է:
Վկայակոչած իրավական ակտերի վերլուծությունից հետևում է, որ բոլոր պետական ձեռնարկությունների, միավորումների, հիմնարկների և կազմակերպությունների ունեցվածքը 1990 թվականին ընդունված օրենքի ուժով համարվել էր պետական սեփականություն, ինչի հետևանքով առաջացել էր դրանց հաշվառումն ու հետագա օգտագործումը կազմակերպելու անհրաժեշտություն, ուստի Կառավարության վերոհիշյալ որոշմամբ պետական գույքի նկատմամբ կարող էր գրանցվել բացառապես պետության սեփականության իրավունքը, ինչը բացառում էր պետական գույքի նկատմամբ հասարակական կազմակերպության սեփականության իրավունքը գրանցելու հնարավորությունը:
Ծաղկաձոր քաղաքի Օրբելի 1 հասցեում գտնվող՝ «Նկարիչների տան» նկատմամբ Հայաստանի նկարիչների միության սեփականության իրավունքը Կադաստրի մարմնում գրանցվելու հիմքում դրվել է Ծաղկաձորի քաղաքային խորհրդի գործադիր կոմիտեի 1996 թվականի մարտի 15-ի թիվ 2 արձանագրությունը, ինչը 1992 թվականին հիմնադրված «Հայաստանի նկարիչների միություն» հասարակական կազմակերպության համար իրավական հետևանքներ առաջացնել չէր կարող:
Բացի այդ, ըստ կադաստրային գործի նյութերի՝ Ծաղկաձոր քաղաքի Օրբելի 1 հասցեում գտնվող շենքը ճարտարապետության, մշակույթի հուշարձան էր, որպիսի պայմաններում, այն իրավահարաբերության ծագման պահին գործող «Պատմության և կուլտուրայի հուշարձանների պահպանության և օգտագործման մասին» օրենքի դրույթների համաձայն՝ ենթակա չէր օտարման:
Նշված խախտումների փաստով՝ Վարչության կողմից ներկայացված հաղորդման հիման՝ վրա նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, ինչպես նաև հայց է հարուցվել դատարան՝ սեփականության իրավունքի գրանցումը վիճարկելու պահանջով:
ՀՀ ԿԱ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեն 2001 թվականի փետրվարի 23-ին Գեղարքունիքի մարզի Շորժա գյուղում գտնվող «Նկարիչ» ստեղծագործական տան 432.5 քմ մակերեսով պանսիոնատի շենքի և 909.1 քմ, 39.1 քմ, 176.1 քմ, 129.6 քմ, 102.7 քմ, 35քմ, 430 քմ մակերեսով շինությունների նկատմամբ գրանցել է «Հայաստանի նկարիչների միություն» հասարակական կազմակերպության սեփականության, իսկ 2.75 հա հողամասի նկատմամբ՝ նույն կազմակերպության մշտական օգտագործման իրավունքը՝ հիմք ընդունելով Հողհատկացման թիվ 12 որոշումը, 2000 թվականի փետրվարի 18-ին շենքի արժեքի մասին գրությունը, 1974 թվականի հոկտեմբերի 24-ի՝ շենքը Նկարիչների միության հաշվեկշիռ տեղափոխելու վերաբերյալ թիվ 807 կարգը:
«Հայաստանի Հանրապետության պետական սեփականության մասին» 1990 թվականի սեպտեմբերի 10-ի ՀՀ օրենքի 1-ին կետի համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող բոլոր պետական ձեռնարկությունների, միավորումների, հիմնարկների և կազմակերպությունների ունեցվածքը Հայաստանի Հանրապետության սեփականությունն է:
Վկայակոչած իրավական ակտի բովանդակային վերլուծությունից հետևում է, որ բոլոր պետական ձեռնարկությունների, միավորումների, հիմնարկների և կազմակերպությունների ունեցվածքը 1990 թվականին ընդունված օրենքի ուժով արդեն իսկ համարվել էր պետական սեփականություն, ինչից հետևում է, որ նշված իրավական կարգավորման արդյունքում Շորժա գյուղում գտնվող «Նկարիչ» ստեղծագործական տան նկատմամբ կարող էր գրանցվել բացառապես Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը: Հետևաբար, նշված գույքի նկատմամբ «Հայաստանի նկարիչների միություն» հասարակական կազմակերպության սեփականության իրավունքը կարող էր գրանցվել միայն Հայաստանի Հանրապետության կողմից այն վերջինիս որևէ եղանակով օտարվելու դեպքում, ինչը տեղի չի ունեցել:

The announcement of the Prosecutor General’s Office regarding the concerns of creative unions
The Department of State Interests Protection of the Prosecutor General’s Office, in the scope of its power of initiating a claim on state (community) interests, examined the cadastral cases of immovable properties located at 16, 16/1, Abovyan Str., city of Yerevan, 1 Orbeli brothers, Tsaghkadzor  city, “Painter” creative rest house, Shorzha village, Gegharkunik region, 3 Baghramyan str., city of Yerevan, “House of writers” located in the territory of Sevan peninsula as well as creative house of writers located in Tsaghkadzor city, Kotayk region belonging to the “Writers Union of Armenia” and “Artists’ Union of Armenia”. As a result of the examination it was found out that the ownership right registration of the abovementioned immovable properties was carried out in violation of the requirements of legal acts.
1. With regard to the ownership right of “Writers Union of Armenia ” NGO
The judgment of the First Instance Court of Kentron and Nork-Marash communities of Yerevan city of September 22, 2000 under the civil case №2-244-2000 on partially awarding the claim of the “Writers Union of Armenia” and on recognizing invalid the state registration of the ownership right over the immovable property located at 3 Baghramyan Str., made on March 12, 1999, (however such right didn’t rise from the cited judgment) constituted the bases for the registration of ownership right of “Writers Union of Armenia ” NGO over the immovable property located at 3 Baghramyan Str., city of Yerevan.
Moreover the “Writers Union of Armenia” NGO was created on June 4, 1993 and before that point 1 of the law “On the state property of the Republic of Armenia” adopted on September 10, 1990 defined that the property of all state enterprises, unions, institutions and organizations located in the territory of the Republic of Armenia is the property of the Republic of Armenia.
Based on the cited law, the immovable property located at 3 Baghramyan Str., city of Yerevan became the property of the state and there was no legal substantiation for its transfer to “Writers Union of Armenia” NGO, thus the immovable property located at 3 Baghramyan Str. was taken out of control of the state without any substantiation.
By the fact of the mentioned violations and based on the report submitted by the Department, a criminal proceedings was initiated and a claim was submitted to the court on challenging the registration of the ownership right.
Pursuant to the Territorial Body of the Department of the State Real Estate Cadastre under the Government of the Republic of Armenia, the minutes of the sitting №16 of the Executive Committee of District Soviet of Sevan, dated August 5, 1965 underlay the registration of the ownership right of the “Writers Union of Armenia” over the building with the surface of 918, 34 m2 and land plot with the surface of 7763 m2 located at the territory of the peninsula of Sevan city on February 26, 1999, however “Writers Union of Armenia” NGO was created on June 4, 1993. By the fact of the mentioned violations and based on the report submitted by the Department, a criminal proceedings was initiated and a claim was submitted to the court on challenging the registration of the ownership right.
The State Committee of the Real Estate Cadastre under the Government of the Republic of Armenia registered the ownership right of the “Writers Union of the Republic of Armenia” over the building with the total surface of 7303, 40m2, located in Tsaghkadzor city, Kotayk region based on the letter of the chairman of the “Writers Union of the Republic of Armenia” dated May 27, 1998. Due to the lack of legal grounds for alienation of the building to the “Writers Union of the Republic of Armenia”, the Department submitted a report and a criminal proceedings was initiated. A claim was submitted to the court on challenging the registration of the ownership right.
1. With regard to the ownership right of “Artists’ Union of Armenia ” NGO
As a result of examination of minutes № 2 of the meeting of the Council of “Artists’ Union of Armenia” it was found out that during the abovementioned meeting it was decided to sell the complex of half-built buildings belonging to the “Artists’ Union of Armenia” and the defined price amounted to USD 300.000. Based on the abovementioned a contract on alienation of the building located at 16/1 Abovyan Str., city of Yerevan and 4 half-built buildings located in the middle of “Moscow” cinema was concluded between “Artists’ Union of Armenia” NGO and “Aghabekyan and Bek International” IP on September 1, 1995.
Based on this contract on September 12, 1995 the ownership right of “Aghabekyan and Bek International” IP over the abovementioned buildings was registered and ownership certificate №15713 was issued. However point 1 of the law “On the state property of the Republic of Armenia” adopted on September 10, 1990 defined that the property of all state enterprises, unions, institutions and organizations located in the territory of the Republic of Armenia is the property of the Republic of Armenia.
Pursuant to the cited law, half-built buildings alienated by the “Artists’ Union” NGO belonged to the state and there is no evidence in the cadaster case that the state alienated the abovementioned buildings to the abovementioned NGO after 1990.
By the fact of the mentioned violations and based on the report submitted by the Department a criminal proceedings was initiated and a claim was submitted to the court on challenging the registration of the ownership right.
Based on decision № 311 of the Government dated May 21, 1998, the State Real Estate Cadastre under the Government of the Republic of Armenia registered the ownership right of the “Artists’ Union” NGO over the building located at 16 Abovyan Str., city of Yerevan, with the total surface of 2403.9 m2,  on April 2, 1999.
It must be mentioned that before the adoption of the mentioned decision, point 1 of the law “On the state property of the Republic of Armenia” adopted on September 10, 1990 already defined that the property of all state enterprises, unions, institutions and organizations located in the territory of the Republic of Armenia is the property of the Republic of Armenia.
From the contextual analysis of the cited legal act follows that the property of all state enterprises, unions, institutions and organizations became the property of the state, pursuant the law adopted in 1990, as a result of which there was a need to organize their accounting and further use, thus based on the abovementioned decision of the Government only the ownership right of the state could be registered over the state property, which excluded the possibility of registering the ownership right of NGO over the state property.
Minutes №2 of the executive committee of the Tsaghkadzor city council, dated March 15, 1996, constituted the basis for registration of the ownership right of the Artists’ Union of Armenia over “Nkarich holiday home” located at 1 Orbeli Str., Tsaghkadzor city, which could not have legal consequences for the “Artists’ Union of Armenia” established in 1992.
On February 23, 2001, the State Real Estate Cadastre under the Government of the Republic of Armenia registered the ownership right of the “Artists’ Union of Armenia” NGO over the building of “Painter” creative rest house with the surface of 432.5 m2 and constructions with the surface of 909.1 m2, 39.1 m2, 176.1 m2, 129.6 m2, 102.7 m2, 35 m2, 430 m2, and the right of permanent use over the land parcel with the surface of 2.75 ha located in Shorzha village, Gegharkunik region, based on land allocation decision №12, Letter on the value of the building dated February 18, 2000 and Procedure № 807 on transferring the building into the balance of the “Artists’ Union” on October 24, 1974.
Pursuant to point 1 of the law “On the state property of the Republic of Armenia” adopted on September 10, 1990 the property of all state enterprises, unions, institutions and organizations located in the territory of the Republic of Armenia is the property of the Republic of Armenia.
From the contextual analysis of the cited legal act follows that the property of all state enterprises, unions, institutions and organizations became the property of the state pursuant the law adopted in 1990, thus it follows that as a results of the abovementioned legal regulation only the ownership right of the Republic of Armenia can be registered over the “Painter” creative rest house in Shorzha village. Thus the ownership right of the “Artists’ Union of Armenia” NGO could be registered over the mentioned building only in case of its alienation in any way by the Republic of Armenia, which didn’t took place.