Հայաստանն ինստիտուցիոնալ է դարձնում Եվրաջասթի հետ համագործակցությունը. Գլխավոր դատախազ Վարդապետյանն ընդունել է Եվրաջասթի նախագահ Համրանին
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ընդունել է իր հրավերով Հայաստան ժամանած՝ Եվրոպական միության քրեական արդարադատության գործակալության (Եվրաջասթ) նախագահ Լադիսլավ Համրանին:
Հանդիպմանը մասնակցել են Բելգիայի Թագավորությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան, Եվրոպական միությունում ՀՀ ներկայացուցչության ղեկավար Տիգրան Բալայանը, Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը, այլք:
Աննա Վարդապետյանը ողջունել է Եվրաջասթի նախագահին Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազությունում և նշել, որ մեկ տարվա ընթացքում տեղի ունեցող երկրորդ հանդիպումը վկայում է երկու գերատեսչությունների միջև արդյունավետ աշխատանքի և հետագա փոխգործակցությունը զարգացնելու պատրաստակամության մասին: Այս համատեքստում հանրապետության գլխավոր դատախազը կարևորել է 2024 թվականի ապրիլի 5-ին Բրյուսելում ստորագրված՝ «Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև Հայաստանի Հանրապետության քրեական վարույթներով իրավական համագործակցության ոլորտում իրավասու մարմինների և Եվրոպական միության քրեական արդարադատության ոլորտում համագործակցության գործակալության (Եվրաջասթ) միջև համագործակցության մասին» համաձայնագիրը, որը  սեպտեմբերի 10-ին վավերացվել է ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից: Համաձայնագիրը հնարավորություն է նախատեսում Եվրաջասթ գործուղել Համագործակցության հարցերով դատախազ: Դատախազության ներկայացվածությունը Եվրաջասթում հնարավորություն կտա օպերատիվ կապ ապահովել ԵՄ անդամ և երրորդ պետությունների կոնտակտային անձանց հետ, հնարավորություն կընձեռի Հայաստանի Հանրապետությունում նախաձեռնված քրեական վարույթներով իրականացնել առավել արդյունավետ միջազգային-իրավական համագործակցություն:
«Սա մեր հերթական քայլն է դեպի Եվրոպական միություն: Վստահ եմ, որ Համաձայնագիրը կնպաստի Եվրաջասթի շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության և օտարերկրյա պետությունների իրավասու մարմինների միջև համագործակցությանը՝ կազմակերպված հանցավորության, ահաբեկչության, փողերի լվացման և մի շարք այլ անդրազգային հանցագործությունների դեմ պայքարում»,- ընդգծել է Աննա Վարդապետյանն ու հավելել, որ այսօր ստորագրվող Աշխատանքային պայմանավորվածությունը Հայաստանին մեկ քայլով կմոտեցնի Համաձայնագրի դրույթների լիարժեք իրականացմանը:
Եվրաջասթի նախագահ Լադիսլավ Համրանը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ գլխավոր դատախազին ջերմ ընդունելության համար և նշել. «Այսօր ստորագրվող Աշխատանքային պայմանավորվածությամբ Հայաստանին կտրվեն Եվրաջասթ մուտք գործելու «բանալիները»: Հայաստանը, որը մեր արժեքավոր գործընկերն է, Եվրաջասթին միանալու այս քայլով աշխարհին փոխանցում է շատ կարևոր հաղորդագրություն՝ ցույց տալով, որ հավատարիմ է օրենքի գերակայության սկզբունքներին»:
Աննա Վարդապետյանը համագործակցությունը Համաձայնագրով հաստատելու հարցում բարձր է գնահատել Եվրոպական միության երկրներում Հայաստանի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների աշխատանքը և շնորհակալություն հայտնել Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակությանը:

Армения институционализирует сотрудничество с Евроюстом. Генпрокурор Вардапетян приняла президента Евроюста Хамрана
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян сегодня приняла прибывшего в Армению по ее приглашению председателя Агентства Европейского союза по уголовному правосудию (Евроюст) Ладислава Хамрана.
Во встрече приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол РА в Королевстве Бельгия, глава представительства РА в Европейском союзе Тигран Балаян, глава Делегации Европейского союза в Армении, посол Василис Марагос и другие.
Анна Вардапетян поприветствовала главу организации и отметила, что вторая встреча за год свидетельствует об эффективной работе между двумя ведомствами и готовности развивать дальнейшее взаимодействие. В этом контексте генеральный прокурор республики придала важность подписанному 5 апреля 2024 года в Брюсселе соглашению «О сотрудничестве между компетентными органами Республики Армения и Европейским союзом в области правового сотрудничества по уголовным производствам Республики Армения и Агентством Европейского союза по сотрудничеству в области уголовного правосудия», которое 10 сентября было ратифицировано Национальным Собранием РА». Представительство прокуратуры в «Евроюст» даст возможность обеспечить оперативную связь с контактными лицами государств-членов ЕС и третьих государств, даст возможность осуществлять более эффективное международно-правовое сотрудничество в рамках уголовных производств, инициированных в Республике Армения.
«Это наш очередной шаг к Европейскому союзу. Я уверена, что соглашение будет способствовать сотрудничеству между компетентными органами Республики Армения и иностранных государств в рамках Евроюста в борьбе с организованной преступностью, терроризмом, отмыванием денег и рядом других транснациональных преступлений», - подчеркнула Анна Вардапетян и добавила, что подписываемое сегодня рабочее соглашение приблизит Армению на один шаг к полному осуществлению положений Соглашения.
Глава «Евроюста» Ладислав Хамран поблагодарил генерального прокурора РА за теплый прием и отметил: «Армения, которая является нашим ценным партнером, этим шагом по присоединению к организации передает миру очень важное послание, показывая, что она привержена принципам верховенства закона».