Դատախազն առաջիկայում Հակակոռուպցիոն դատարան կներկայացնի համապատասխան որոշում
2024 թվականի սեպտեմբերի 12-ին Վճռաբեկ դատարանի հակակոռոուպցիոն պալատը հրապարակել է թիվ ԵԴ/0253/01/19 քրեական գործով (ըստ մեղադրանքի Ռոբերտ Քոչարյանի, Սեյրան Օհանյանի և մյուսների) կայացված որոշումը, որով բեկանել է Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ 2021 թվականի ապրիլի 6-ի՝ Ռոբերտ Քոչարյանի, Սեյրան Օհանյանի, Արմեն Գևորգյանի և Յուրի Խաչատուրովի նկատմամբ՝ 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածով հարուցված քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին որոշումը և գործն ուղարկել է Հակակոռուպցիոն դատարան՝ նոր քննության:
Ի թիվս այլնի, Վճռաբեկ դատարանն արձանագրել է, որ առկա պայմաններում Առաջին ատյանի դատարանի՝ Ռոբերտ Քոչարյանի, Սեյրան Օհանյանի, Արմեն Գևորգյանի և Յուրի Խաչատուրովի նկատմամբ հարուցված քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին որոշումն իրավաչափ չէ, և որ Սահմանադրական դատարանի կողմից Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածը Սահմանադրությանը հակասող և անվավեր ճանաչվելուց հետո, մինչև դատարանի կողմից խորհրդակցական սենյակ հեռանալը, մեղադրողն իրավասու է եղել փոփոխելու նշված անձանց մեղսագրված արարքի իրավաբանական գնահատականը:
Ի պատասխան լրատվամիջոցներից ստացված հարցումների՝ տեղեկացնում ենք, որ նկատի ունենալով, որ Ռոբերտ Քոչարյանին և մյուսներին վերագրվող արարքներում առկա են Քրեական օրենսգրքի այլ հոդվածով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներ՝ վերոնշյալ քրեական գործով մեղադրողն առաջիկայում Հակակոռուպցիոն դատարան կներկայացնի համապատասխան որոշում:

Прокурор в ближайшее время предоставит соответствующее постановление в Антикоррупционный суд
12 сентября 2024 года Антикоррупционная палата Кассационного суда опубликовала постановление, вынесенное по уголовному делу №ЭД/0253/01/19 (по обвинению Роберта Кочаряна, Сейрана Оганяна и других), которым отменила постановление суда.
общей юрисдикции города Еревана от 6 апреля 2021 года о прекращении уголовного преследования, возбужденного в отношении Роберта Кочаряна, Сейрана Оганяна, Армена Геворкяна и Юрия Хачатурова, согласно статье 300.1 УК РА, принятого 18 апреля 2003 года, и направила дело в Антикоррупционный суд на новое рассмотрение.
Среди прочего, Кассационный суд констатировал, что в существующих условиях постановление суда первой инстанции о прекращении уголовного преследования в отношении Роберта Кочаряна, Сейрана Оганяна, Армена Геворгяна и Юрия Хачатурова не является законным, и что после того, как Конституционный суд признал статью 300.1 УК неконституционной и недействительной, до ухода суда в совещательную комнату прокурор имел право изменить правовую оценку вины указанных лиц.
В ответ на запросы средств массовой информации сообщаем, что, учитывая, что действия, приписываемые Роберту Кочаряну и другим, имеют признаки преступления, предусмотренного другой статьей Уголовного кодекса, прокурор по вышеуказанному уголовному делу будет в ближайшее время подавать соответствующее постановление в Антикоррупционный суд.