Աղավնաձոր բնակավայրին հարող հողամասի նկատմամբ ճանաչվել է ՀՀ սեփականության իրավունքը. օրինական ուժի մեջ է մտել Գլխավոր դատախազության հայցադիմումը բավարարելու մասին դատարանի վճիռը
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության հայցադիմումը 2023 թվականի սեպտեմբերի 4-ին Հակակոռուպցիոն դատարանի վճռով բավարարվել է, և Կոտայքի մարզի Աղավնաձոր բնակավայրին հարող՝ ընդհանուր 5000 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ վերականգնվել է (ճանաչվել է) Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը: 2024 թվականի սեպտեմբերի 12-ին հողամասի նկատմամբ գրանցվել է ՀՀ սեփականության իրավունքը:
Դատարանի վճռով շուկայական արժեքին մոտարկված՝ ընդհանուր 9 մլն 388 հազար դրամ կադաստրային արժեքով, «հատուկ պահպանվող տարածք» նպատակային նշանակությամբ հողամասին տրվել է Կոտայքի մարզ, Ծաղկաձոր համայնք, գյուղ Աղավնաձոր, Աղավնու աղբյուր թաղամաս 26 հասցեն:
Ընդհանուր առմամբ, Կոտայքի մարզի համայնքների վարչական սահմաններից դուրս գտնվող անտառային ֆոնդի հողերի վերաբերյալ Գլխավոր դատախազության կողմից ներկայացվել է 14 քաղաքացիական հայց, որոնց շրջանակներում վիճարկվում են շուրջ 465 հազար 770 քմ մակերեսով հողամասերի աճուրդները: Հայցերից 8-ով կայացվել են վճիռներ՝ պետության օգտին. 4 վճիռ մտել է օրինական ուժի մեջ, գրանցվել է Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը՝ ընդհանուր 60 հազար 197 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ:

Признаны права собственности Республики Армения на земельный участок, прилегающий к поселку Агавнадзор. Решение суда об удовлетворении иска Генеральной прокуратуры вступило в законную силу
4 сентября 2023 года иск Управления по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры был удовлетворен решением Антикоррупционного суда, и право собственности Республики Армения было восстановлено (признано) на земельный участок общей площадью 5000 квадратных метров, прилегающий к поселку Агавнадзор Котайкского марза. 12 сентября 2024 года было зарегистрировано право собственности РА на этот земельный участок.
Согласно постановлению суда, земельному участку с кадастровой стоимостью 9 миллионов 388 тысяч драмов, приближенной к рыночной стоимости, с назначением «особо охраняемая территория» был присвоен адрес Котайкская область, община Цахкадзор, село Агавнадзор, картал Агавну Ахбюр 26.
В целом Генеральной прокуратурой возбуждено 14 гражданских исков по поводу земель лесного фонда за пределами административных границ общин Котайкской области, в рамках которого оспариваются аукционы по земельным участкам площадью 465 тысяч 770 квадратных метров. По 8 искам были вынесены решения в пользу государства. 4 решения вступили в законную силу, право собственности Республики Армения зарегистрировано на земельный участок общей площадью 60 тысяч 197 квадратных метров.