Աղավնաձոր բնակավայրին հարող հողամասի նկատմամբ ճանաչվել է ՀՀ սեփականության իրավունքը. օրինական ուժի մեջ է մտել Գլխավոր դատախազության հայցադիմումը բավարարելու մասին դատարանի վճիռը
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության հայցադիմումը 2023 թվականի սեպտեմբերի 4-ին Հակակոռուպցիոն դատարանի վճռով բավարարվել է, և Կոտայքի մարզի Աղավնաձոր բնակավայրին հարող՝ ընդհանուր 5000 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ վերականգնվել է (ճանաչվել է) Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը: 2024 թվականի սեպտեմբերի 12-ին հողամասի նկատմամբ գրանցվել է ՀՀ սեփականության իրավունքը:
Դատարանի վճռով շուկայական արժեքին մոտարկված՝ ընդհանուր 9 մլն 388 հազար դրամ կադաստրային արժեքով, «հատուկ պահպանվող տարածք» նպատակային նշանակությամբ հողամասին տրվել է Կոտայքի մարզ, Ծաղկաձոր համայնք, գյուղ Աղավնաձոր, Աղավնու աղբյուր թաղամաս 26 հասցեն:
Ընդհանուր առմամբ, Կոտայքի մարզի համայնքների վարչական սահմաններից դուրս գտնվող անտառային ֆոնդի հողերի վերաբերյալ Գլխավոր դատախազության կողմից ներկայացվել է 14 քաղաքացիական հայց, որոնց շրջանակներում վիճարկվում են շուրջ 465 հազար 770 քմ մակերեսով հողամասերի աճուրդները: Հայցերից 8-ով կայացվել են վճիռներ՝ պետության օգտին. 4 վճիռ մտել է օրինական ուժի մեջ, գրանցվել է Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը՝ ընդհանուր 60 հազար 197 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ:

The property rights of the RA have been recognized for the plot of land adjacent to Aghavnadzor settlement. The court decision to satisfy the claim of the General Prosecutor's Office entered into legal force
On September 4, 2023, the lawsuit filed by the Department of State Interest Protection of the General Prosecutor's Office was granted with the judgment of the Anti-Corruption Court, and the property right of the Republic of Armenia was recovered (recognized) to the plot of land with a total area of ​​5,000 square meters adjacent to the settlement of Aghavnadzor in Kotayk Region. On September 12, 2024, the RA property right was registered to the plot.
According to the court's decision, the land plot with a cadastral value of AMD 9 million 388 thousand, was recognized as a "specially protected area" and was given the address 26, Aghavni’s aghbyur district, Aghavnadzor village, Tsaghkadzor community, Kotayk Region.
In general, 14 civil lawsuits were submitted by the General Prosecutor's Office regarding the lands of the forest fund outside the administrative boundaries of the communities of Kotayk region, within which the auctions of plots with an area of ​​465 thousand 770 square meters are still underway. 8 out of the lawsuits were ruled in favor of the state. 4 judgments entered into legal force, the ownership right of the Republic of Armenia was registered for the plot of land with a total area of ​​60 thousand 197 square meters.