Եվրաջասթի նախագահը ՀՀ գլխավոր դատախազի հրավերով կայցելի Հայաստան. Հայաստանը Եվրաջասթում Համագործակցության հարցերով դատախազ կունենա
Եվրաջասթի նախագահ Լադիսլավ Համրանը կժամանի Հայաստան: Կառավարության այսօրվա նիստում այս մասին նշել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը և անդրադարձել Եվրոպական միության քրեական արդարադատության ոլորտում համագործակցության գործակալության (Եվրաջասթ) և Հայաստանի Հանրապետության իրավասու մարմինների միջև համագործակցության մասին համաձայնագրի իրականացման վերաբերյալ աշխատանքային պայմանավորվածության ստորագրմանը:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի Հանրապետության իրավասու մարմինների և Եվրաջասթի միջև համագործակցության մասին համաձայնագրի կնքման բանակցությունները սկսվել են 2021 թվականին: Համաձայնագիրը ստորագրվել է 2024 թվականի ապրիլի 5-ին, Բրյուսելում, իսկ սեպտեմբերի 10-ին վավերացվել ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից:
Համաձայնագրի նպատակն է զարգացնել կազմակերպված հանցավորության, ահաբեկչության, փողերի լվացման, թրաֆիքինգի և այլ ծանր հանցագործությունների դեմ պայքարում Եվրաջասթի և Հայաստանի Հանրապետության իրավասու մարմինների միջև միջազգային համագործակցությունը:
Համաձայնագիրը հնարավորություն է նախատեսում Եվրաջասթ գործուղել Համագործակցության հարցերով դատախազ: Դատախազության ներկայացվածությունը Եվրաջասթում հնարավորություն կտա օպերատիվ կապ ապահովել ԵՄ անդամ և երրորդ պետությունների կոնտակտային անձանց հետ, հնարավորություն կընձեռի Հայաստանի Հանրապետությունում նախաձեռնված քրեական վարույթներով ԵՄ անդամ պետությունների իրավասու մարմինների հետ իրականացնել արդյունավետ միջազգային-իրավական համագործակցություն (Եվրաջասթն ունի անդրազգային հանցավորության դեմ պայքարում պետություններին աջակցելու մեծ գործիքակազմ և տվյալների պահոց):

Президент Евроюста посетит Армению по приглашению генерального прокурора РА. В Евроюсте у Армении появится прокурор по вопросам сотрудничества
Президент Евроюста Ладислав Хамран прибудет в Армению. На сегодняшнем заседании правительства отметила генеральный прокурор РА Анна Вардапетян, коснувшись вопроса подписания рабочего соглашения по реализации соглашения о сотрудничестве между Агентством Европейского Союза по сотрудничеству в сфере уголовного правосудия (Евроюст) и компетентными органами Республика Армения.
Напомним, что переговоры о подписании соглашения о сотрудничестве между компетентными органами Республики Армения и Евроюстом начались в 2021 году. Соглашение было подписано 5 апреля 2024 года в Брюсселе и ратифицировано Национальным Собранием РА 10 сентября.
Целью соглашения является развитие международного сотрудничества между Евроюстом и компетентными органами Республики Армения в борьбе с организованной преступностью, терроризмом, отмыванием денег, торговлей людьми и другими тяжкими преступлениями.
Соглашение предусматривает возможность направления в Евроюст прокурора по вопросам сотрудничества. Представительство прокуратуры в Евроюсте предоставит возможность обеспечить оперативную связь с контактными лицами государств-членов ЕС и третьих стран, осуществлять эффективное международно-правовое сотрудничество с компетентными органами стран-членов ЕС в уголовных производствах, возбужденных в Республике Армения. (Евроюст располагает большим набором инструментов и базой данных для поддержки государств в борьбе с транснациональной преступностью).