2024 թվականի 1-ին կիսամյակի ընթացքում հանրապետությունում գրանցված հանցագործության դեպքերը նվազել են 5.4%-ով. Աննա Վարդապետյանն անդրադարձել է հանցավորության շարժընթացին
Կառավարության այսօրվա նիստում, ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, անդրադառնալով Հայաստանի Հանրապետությունում հանցավորության շարժընթացին, նշել է.
«Համաձայն Ոստիկանության ինֆորմացիոն կենտրոնի տվյալների՝ 2024 թվականի 1-ին կիսամյակի ընթացքում, 2023 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, հանրապետությունում գրանցված հանցագործության դեպքերը նվազել են 1073-ով կամ 5.4%-ով. 2024 թվականի 1-ին կիսամյակի ընթացքում արձանագրվել է հանցագործության 18.818 դեպք, 2023 թվականի 1-ին կիսամյակում՝ 19.891 դեպք: 2024 թվականի 1-ին կիսամյակում ևս, արձանագրված հանցագործության 18.818 դեպքի բացարձակ մեծամասնությունը՝ 81.7%-ը, ոչ մեծ (9738 դեպք կամ 51.7%) և միջին ծանրության (5635 դեպք կամ 30%) հանցագործություններ են:
2024 թվականի 1-ին կիսամյակում ծանր հանցագործության դեպքերը, 2023 թվականի 1-ին կիսամյակի հետ համեմատած, նվազել են 8.2%-ով (2023 թվականի 1-ին կիսամյակում՝ 2773, 2024 թվականի 1-ին կիսամյակում՝ 2545 դեպք), առանձնապես ծանր հանցագործության դեպքերը (առանց հանկարծամահության դեպքերի հաշվառման)՝ աճել են 17.8%-ով (2023 թվականի 1-ին կիսամյակում՝ 246, 2024 թվականի 1-ին կիսամյակում՝ 290 դեպք):
2024 թվականի 1-ին կիսամյակում սպանության դեպքերի թիվը, առանց հանկարծամահության դեպքերի թվի, կազմել է 34՝ նախորդ տարվա հաշվետու ժամանակահատվածի 33 դեպքի դիմաց:
Համաձայն Ոստիկանության ինֆորմացիոն կենտրոնի տվյալների՝ 2024 թվականի 1-ին կիսամյակում թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեպքերը նվազել են 644-ով կամ 29,3%-ով (2023 թվականի 1-ին կիսամյակում՝ 2198, 2024 թվականի 1-ին կիսամյակում՝ 1554 դեպք):
2024 թվականի 1-ին կիսամյակի ընթացքում թմրամիջոցների մաքսանենգության դեպքերը, 2023 թվականի նույն  ժամանակահատվածի համեմատ, աճել է 132 %-ով (2023 թվականի 1-ին կիսամյակի ընթացքում՝ 93 դեպք, 2024 թվականի 1-ին կիսամյակում՝ 216):
2024 թվականի 1-ին կիսամյակի ընթացքում, համեմատած 2023 թվականի 1-ին կիսամյակի հետ, արձանագրվել է ճանապարհային երթևեկության կանոնները խախտելու` քրեորեն պատժելի դեպքերի նվազում 284-ով կամ 23%-ով: Նվազել է նաև մահվան ելքով դեպքերի թիվը եթե 2023 թվականի 1-ին կիսամյակում արձանագրվել է մահվան ելքով 90 դեպք, ապա 2024 թվականի 1-ին կիսամյակում՝ 68 դեպք, այսինքն՝ դեպքերը նվազել են 22-ով կամ 24.4%-ով:
2024 թվականի 1-ին կիսամյակի ընթացքում հրազենի գործադրմամբ կատարված հանցագործությունների դեպքերի թիվը կազմել է 58՝ նախորդ տարվա հաշվետու ժամանակահատվածի 40-ի դիմաց (2023 թվականի ընթացքում հրազենի գործադրմամբ կատարված հանցագործությունների դեպքերի թիվը կազմել է 94՝ նախորդ տարվա 67-ի դիմաց (աճը կազմել է 40,3%))»:

За первое полугодие 2024 года количество зарегистрированных преступлений в республике снизилось на 5,4%. Анна Вардапетян коснулась динамики преступности
На сегодняшнем заседании правительства Генеральный прокурор РА Анна Вардапетян, коснувшись динамики преступности в Республике Армения, отметила:
«По данным Информационного центра полиции, за первое полугодие 2024 года по сравнению с аналогичным периодом 2023 года количество зарегистрированных преступлений в республике снизилось на 1073 или на 5,4%. За первое полугодие 2024 года зафиксировано 18 818 случаев преступлений, за первое полугодие 2023 года – 19 891 случай. Также в 1 полугодии 2024 года абсолютное большинство из 18 818 зарегистрированных преступлений, 81,7%, составляют преступления небольшой тяжести (9 738 случаев или 51,7 %) и средней тяжести (5 635 случаев или 30 %).
В первом полугодии 2024 года количество тяжких преступлений снизилось на 8,2% по сравнению с первым полугодием 2023 года (2773 случая в первом полугодии 2023 года, 2545 случаев в первом полугодии 2024 года), особо тяжких преступлений (без учета внезапных случаев смерти) увеличилось на 17,8% (246 случаев в 1 полугодии 2023 года, 290 случаев в 1 полугодии 2024 года).
В первом полугодии 2024 года количество убийств без учета случаев внезапной смерти составило 34 по сравнению с 33 случаями в отчетном периоде предыдущего года.
По данным Информационного центра полиции, в первом полугодии 2024 года количество случаев незаконного оборота наркотиков сократилось на 644, или 29,3% (2198 в первом полугодии 2023 года, 1554 в первом полугодии 2024 года).
За первое полугодие 2024 года случаи контрабанды наркотиков увеличились на 132% по сравнению с аналогичным периодом 2023 года (93 случая за первое полугодие 2023 года, 216 за первое полугодие 2024 года).
За 1 полугодие 2024 года по сравнению с 1 полугодием 2023 года произошло снижение на 284, или 23%, нарушений правил дорожного движения, за которых предусмотревается уголовная ответственность. Снизилось и количество смертей: если в 1-м полугодии 2023 года зарегистрировано 90 случаев со смертельным исходом, то в 1-м полугодии 2024 года - 68 случаев, то есть случаи снизились на 22 или 24,4%.
За первое полугодие 2024 года количество случаев преступлений, совершенных с применением огнестрельного оружия, составило 58 по сравнению с 40 в отчетном периоде предыдущего года (в 2023 году количество случаев преступлений, совершенных с применением огнестрельного оружия, составило 94 по сравнению с 67 годом (ранее рост составил 40,3%)».