2024 թվականի 1-ին կիսամյակի ընթացքում հանրապետությունում գրանցված հանցագործության դեպքերը նվազել են 5.4%-ով. Աննա Վարդապետյանն անդրադարձել է հանցավորության շարժընթացին
Կառավարության այսօրվա նիստում, ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, անդրադառնալով Հայաստանի Հանրապետությունում հանցավորության շարժընթացին, նշել է.
«Համաձայն Ոստիկանության ինֆորմացիոն կենտրոնի տվյալների՝ 2024 թվականի 1-ին կիսամյակի ընթացքում, 2023 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, հանրապետությունում գրանցված հանցագործության դեպքերը նվազել են 1073-ով կամ 5.4%-ով. 2024 թվականի 1-ին կիսամյակի ընթացքում արձանագրվել է հանցագործության 18.818 դեպք, 2023 թվականի 1-ին կիսամյակում՝ 19.891 դեպք: 2024 թվականի 1-ին կիսամյակում ևս, արձանագրված հանցագործության 18.818 դեպքի բացարձակ մեծամասնությունը՝ 81.7%-ը, ոչ մեծ (9738 դեպք կամ 51.7%) և միջին ծանրության (5635 դեպք կամ 30%) հանցագործություններ են:
2024 թվականի 1-ին կիսամյակում ծանր հանցագործության դեպքերը, 2023 թվականի 1-ին կիսամյակի հետ համեմատած, նվազել են 8.2%-ով (2023 թվականի 1-ին կիսամյակում՝ 2773, 2024 թվականի 1-ին կիսամյակում՝ 2545 դեպք), առանձնապես ծանր հանցագործության դեպքերը (առանց հանկարծամահության դեպքերի հաշվառման)՝ աճել են 17.8%-ով (2023 թվականի 1-ին կիսամյակում՝ 246, 2024 թվականի 1-ին կիսամյակում՝ 290 դեպք):
2024 թվականի 1-ին կիսամյակում սպանության դեպքերի թիվը, առանց հանկարծամահության դեպքերի թվի, կազմել է 34՝ նախորդ տարվա հաշվետու ժամանակահատվածի 33 դեպքի դիմաց:
Համաձայն Ոստիկանության ինֆորմացիոն կենտրոնի տվյալների՝ 2024 թվականի 1-ին կիսամյակում թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեպքերը նվազել են 644-ով կամ 29,3%-ով (2023 թվականի 1-ին կիսամյակում՝ 2198, 2024 թվականի 1-ին կիսամյակում՝ 1554 դեպք):
2024 թվականի 1-ին կիսամյակի ընթացքում թմրամիջոցների մաքսանենգության դեպքերը, 2023 թվականի նույն  ժամանակահատվածի համեմատ, աճել է 132 %-ով (2023 թվականի 1-ին կիսամյակի ընթացքում՝ 93 դեպք, 2024 թվականի 1-ին կիսամյակում՝ 216):
2024 թվականի 1-ին կիսամյակի ընթացքում, համեմատած 2023 թվականի 1-ին կիսամյակի հետ, արձանագրվել է ճանապարհային երթևեկության կանոնները խախտելու` քրեորեն պատժելի դեպքերի նվազում 284-ով կամ 23%-ով: Նվազել է նաև մահվան ելքով դեպքերի թիվը եթե 2023 թվականի 1-ին կիսամյակում արձանագրվել է մահվան ելքով 90 դեպք, ապա 2024 թվականի 1-ին կիսամյակում՝ 68 դեպք, այսինքն՝ դեպքերը նվազել են 22-ով կամ 24.4%-ով:
2024 թվականի 1-ին կիսամյակի ընթացքում հրազենի գործադրմամբ կատարված հանցագործությունների դեպքերի թիվը կազմել է 58՝ նախորդ տարվա հաշվետու ժամանակահատվածի 40-ի դիմաց (2023 թվականի ընթացքում հրազենի գործադրմամբ կատարված հանցագործությունների դեպքերի թիվը կազմել է 94՝ նախորդ տարվա 67-ի դիմաց (աճը կազմել է 40,3%))»:

The number of crimes registered in the Republic during the first quarter of 2024 decreased by 5.4%: Anna Vardapetyan referred to the crime dynamics
During today’s session of the Government, Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia, referring to the crime dynamics in the Republic of Armenia, mentioned that:
“Pursuant to the data provided by the information center of the Police during the first quarter of 2024, the number of cased registered in the Republic decreased by 1073 or 5.4 % compared with the same period of 2023. 18.818 crime cases were registered during the first quarter of 2024, while 19.891 cases during the same period of 2023.
During the first quarter of 2024, the majority of registered 18.818 crime cases—81.7% were minor (9738 cases or 51.7%) and medium gravity (5635 cases or 30%) crimes. During the first quarter of 2024 the number of grave crimes decreased by 8.2% (2773 cases during the first quarter of 2023 and 2545 cases during the first quarter of 2024) and the number of particularly grave crimes increased by 17.8% (246 cases during the first quarter of 2023 and 290 cases during the first quarter of 2024) compared with the first quarter of 2023.
34 murder cases excluding the number of cases of sudden death were registered during the first quarter of 2024 compared with 33 cases during the reporting period of the previous year.
Pursuant to the data provided by the Information Center of the Police, the number of illegal drug circulation decreased by 644 or 29.3% during the first quarter of 2024 (2198 cases during the first quarter of 2023 and 1554 cases during the first quarter of 2024).
The number of cases of smuggling of illicit drugs increased by 132 % during the first quarter of 2024 compared with the same period of 2023 (93 cases during the first quarter of 2023 and 216 cases during the first quarter of 2024).
The number of cases of traffic rules violation, that are criminally punishable, decreased by 284 or 23% during the first quarter of 2024 compared with the first quarter of 2023. The number of cases of fatal accidents also decreased, 90 fatal accidents were registered during the first quarter of 2023 and 68 cases during the first quarter of 2024, thus the number of cases decreased by 22 or 24.4%.
58 crime cases with the use of firearm were registered during the first quarter of 2024 against 40 cases during the reporting period of the previous year (94 crime cases with the use of firearm were registered during 2023 against 67 cases of the previous year (increased by 40,3%))”.