Հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության կփոխանցվի շուրջ 500 հազար ԱՄՆ դոլար. Գլխավոր դատախազությունը կնքել է հերթական հաշտության համաձայնությունը
Գլխավոր դատախազությունը, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործառույթի շրջանակում, 2024 թվականի սեպտեմբերի 9-ին կնքել է հաշտության համաձայնություն, որով ՀՀ պաշտպանության նախկին փոխնախարար Ալիկ Միրզաբեկյանը և նրան փոխկապակցված անձինք պարտավորվել են հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության փոխանցել 200 մլն ՀՀ դրամ (շուրջ 500 հազար ԱՄՆ դոլար):
Տեղեկացնենք, որ 2020 թվականի հոկտեմբերի 8-ին Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունում որոշում էր կայացվել Ալիկ Միրզաբեկյանին պատկանող գույքի առնչությամբ սկսել ուսումնասիրություն:
Պատասխանողների ներկայացրած լրացուցիչ նյութերի և դիրքորոշումների հիման վրա՝ ՀՀ պաշտպանության նախկին փոխնախարար Ալիկ Միրզաբեկյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից պահանջվել էր հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության վերադարձնել՝
- 5 անշարժ գույք.
- 12 բանկային ավանդ և պարտատոմսեր.
- 20 մլն 384 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի դրամական միջոցների մնացորդ.
- 54 մլն 210 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել:
2024 թվականի օգոստոսի 30-ին շահագրգիռ անձանց կողմից ներկայացվել է վարույթը հաշտության համաձայնությամբ ավարտելու վերաբերյալ դիմում:
2024 թվականի սեպտեմբերի 9-ին կնքվել է հաշտության համաձայնություն, որով պատասխանողները պարտավորվել են հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության փոխանցել 200 մլն ՀՀ դրամ, ինչը կազմում է հայցագնի 79 տոկոսը:
2024 թվականի սեպտեմբերի 11-ին ՀՀ գլխավոր դատախազության և պատասխանողների միջև կնքված հաշտության համաձայնությունը ներկայացվել է Հակակոռուպցիոն դատարան՝ հաստատման (Քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով՝ նշված հաշտության համաձայնությունը դատարանի կողմից ենթակա է հաստատման մեկամսյա ժամկետում)։

В пользу Республики Армения будет перечислено около 500 тысяч долларов США. Генпрокуратура подписала очередное мировое соглашение
9 сентября 2024 года Генеральная прокуратура в рамках конфискации имущества незаконного происхождения подписала мировое соглашение, согласно которому, бывший заместитель министра обороны РА Алик Мирзабекян и аффилированные лица взяли на себя обязательство перечислить 200 миллионов драмов (около 500 тысяч долларов США) в пользу Республики Армения.
Сообщаем, что 8 октября 2020 года Управление по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры РА приняло решение начать расследование в отношении имущества, принадлежащего Алику Мирзабекяну.
На основании дополнительных материалов и позиций, представленных ответчиками, бывший заместитель министра обороны РА Алик Мирзабекян и аффилированные лица были обязаны вернуть в пользу Республики Армения:
- 5 объектов недвижимости;
- 1 автомобиль;
- 12 банковских депозитов и облигаций,
- 20 миллионов 384 тысяч драмов – остаток незаконных средств,
- 54 миллиона 210 тысяч драмов, которые не оправданы законными доходами лица, имеют незаконное происхождение, переданы добросовестному покупателю или их невозможно выявить и конфисковать.
30 августа 2024 года заинтересованные лица подали заявление о прекращении производства мировым соглашением.
9 сентября 2024 года было подписано мировое соглашение, согласно которому, ответчики взяли на себя обязательство перечислить в пользу Республики Армения 200 млн драмов, что составляет 79 процентов стоимости иска.
11 сентября 2024 года мировое соглашение, подписанное между Генеральной прокуратурой РА и ответчиками, было передано на утверждение в Антикоррупционный суд (в порядке, установленном Гражданским процессуальным кодексом, указанное мировое соглашение подлежит утверждению судом в течение одного месяца).