Հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության կփոխանցվի շուրջ 500 հազար ԱՄՆ դոլար. Գլխավոր դատախազությունը կնքել է հերթական հաշտության համաձայնությունը
Գլխավոր դատախազությունը, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործառույթի շրջանակում, 2024 թվականի սեպտեմբերի 9-ին կնքել է հաշտության համաձայնություն, որով ՀՀ պաշտպանության նախկին փոխնախարար Ալիկ Միրզաբեկյանը և նրան փոխկապակցված անձինք պարտավորվել են հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության փոխանցել 200 մլն ՀՀ դրամ (շուրջ 500 հազար ԱՄՆ դոլար):
Տեղեկացնենք, որ 2020 թվականի հոկտեմբերի 8-ին Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունում որոշում էր կայացվել Ալիկ Միրզաբեկյանին պատկանող գույքի առնչությամբ սկսել ուսումնասիրություն:
Պատասխանողների ներկայացրած լրացուցիչ նյութերի և դիրքորոշումների հիման վրա՝ ՀՀ պաշտպանության նախկին փոխնախարար Ալիկ Միրզաբեկյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից պահանջվել էր հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության վերադարձնել՝
- 5 անշարժ գույք.
- 12 բանկային ավանդ և պարտատոմսեր.
- 20 մլն 384 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի դրամական միջոցների մնացորդ.
- 54 մլն 210 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել:
2024 թվականի օգոստոսի 30-ին շահագրգիռ անձանց կողմից ներկայացվել է վարույթը հաշտության համաձայնությամբ ավարտելու վերաբերյալ դիմում:
2024 թվականի սեպտեմբերի 9-ին կնքվել է հաշտության համաձայնություն, որով պատասխանողները պարտավորվել են հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության փոխանցել 200 մլն ՀՀ դրամ, ինչը կազմում է հայցագնի 79 տոկոսը:
2024 թվականի սեպտեմբերի 11-ին ՀՀ գլխավոր դատախազության և պատասխանողների միջև կնքված հաշտության համաձայնությունը ներկայացվել է Հակակոռուպցիոն դատարան՝ հաստատման (Քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով՝ նշված հաշտության համաձայնությունը դատարանի կողմից ենթակա է հաստատման մեկամսյա ժամկետում)։

About USD 500 thousand shall be transferred to the Republic of Armenia: the Prosecutor General’s Office concluded another settlement agreement
In the scope of the function of confiscation of property of illicit origin, the Prosecutor General’s Office concluded a settlement agreement on September 9, 2024, under which Alik Mirzabekyan, former Minister of Defense of the Republic of Armenia and related persons shall be obliged to transfer AMD 200 million (about USD 500 thousand) to the Republic of Armenia.
We would like to inform that on October 8, 2020, the Department of Confiscation of Property of Illicit Origin of the Prosecutor General’s Office made a decision on conducting an examination of property belonging to Alik Mirzabekyan.
Based on additional materials submitted by the respondents and their positions the following was required to be confiscated from Alik Mirzabekyan, former Minister of Defense of the Republic of Armenia and related persons in favor of the Republic of Armenia.
• 1 transportation means;
• 12 bank deposits and bonds;
• AMD 20 million 384 thousand as a remainder of illicit balance of monetary means;
• AMD 54 million 210 thousand,  which was not substantiated by the lawful income of the person,  had an illicit origin, was transferred to the bona fide purchaser or could not be identified and confiscated.
On August 30, 2024, the interested parties submitted an application on concluding the proceedings with settlement agreement.
On September 9, 2024, a settlement agreement was concluded under which the respondents were obliged to transfer in favor of the Republic of Armenia AMD 200 million, which constituted 79 % of the cost of the claim.
On September 11, 2024 the settlement agreement concluded between the Prosecutor General’s Office of the Republic of Armenia and the respondents was submitted to the Anti-corruption  court for approval (under the procedure defined by the Civil Procedure Code, the mentioned settlement agreement shall be approved by the court within the term of one moths).