Դատախազը դատարան է հանձնել Արագածոտնի, Լոռու և Արարատի մարզերի 25 բնակիչներից խարդախությամբ շուրջ 29 մլն դրամի հափշտակության մեջ մեղադրվող անձի վերաբերյալ քրեական գործը
Դատախազը 2024 թվականի սեպտեմբերի 9-ին հաստատել է Արագածոտնի, Լոռու և Արարատի մարզերի 25 բնակիչներից խարդախությամբ շուրջ 29 մլն դրամի հափշտակություն կատարելու համար մեղադրվող անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերը հանձնել իրավասու դատարան:
Քրեական վարույթով պարզվել է, որ Հ.Թ.-ն.
- 2022 թվականի մայիսից օգոստոսն ընկած ժամանակահատվածում, այցելել է Արագածոտնի մարզի Ճարճակիս, Ջամշլու և Ավշեն բնակավայրեր, տեղի բնակիչներին ներկայացել որպես գյուղատնտեսական ապրանքների մթերումով զբաղվող անձ: Գյուղմթերք, մանր ու խոշոր եղջերավոր անասուններ գնելու, գումարը մի քանի օրից վճարելու կեղծ խոստումով՝ վերոնշյալ բնակավայրերի 20 բնակիչների հետ կնքել է առուվաճառքի կամ փոխառության պայմանագրեր՝ խարդախությամբ հափշտակելով 21 մլն 782 հազար դրամի գյուղմթերք, մանր ու խոշոր եղջերավոր անասուններ:
- 2022 թվականի սեպտեմբերի 27-ից հոկտեմբերի 12-ն ընկած ժամանակահատվածում, այցելել է Արարատի մարզի Վեդի քաղաքում գտնվող՝ Հ.Մ.-ին պատկանող չրերի արտադրամաս և ներկայացել որպես անհատ ձեռնարկատեր: Գումարը մի քանի օրից վճարելու կեղծ խոստումով՝ Հ.Մ.-ի հետ կնքել է առուվաճառքի պայմանագիր՝ խաբեությամբ հափշտակելով 1 մլն 497 հազար դրամ արժողությամբ 416 կգ չիր:
- Նույն եղանակով Արագածոտնի մարզի Ավան բնակավայրի բնակչից խաբեությամբ հափշտակել է 127 հազար դրամ արժողությամբ 66 կգ ընկույզ:
- 2023 թվականի սեպտեմբերի 18-ից 21-ն ընկած ժամանակահատվածում, Լոռու մարզի Սպիտակ համայնքի Ծաղկաբեր բնակավայրի 3 բնակիչներից խարդախությամբ հափշտակել է 4 մլն 725 հազար դրամի մանր ու խոշոր եղջերավոր անասուններ:
Դատախազը 2024 թվականի օգոստոսի 5-ին Հ.Թ.-ի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն), 255-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (2 դրվագ) (խոշոր չափերով խարդախություն) և 255-րդ հոդվածի 1-ին մասով (խարդախություն՝ խաբեության կամ վստահությունը չարաշահելու եղանակով հափշտակություն):

The prosecutor submitted the criminal case on the person charged with embezzlement of about AMD 29 million from 25 residents of Aragatsotn, Lori and Ararat regions to the court
On September 9, 2024, the prosecutor approved the indictment regarding the person who embazzaled about AMD 29 million from 25 citizens of Aragatsotn, Lori and Ararat regions and submitted the materials of the proceedings to the competent court.
Under the criminal proceedings it was found out that:
- During the period May-August, 2022, H.T. visited Charchakis, Jamshlu and Avshen settlements of Aragatsotn region and introduced himself to the local residents as a person engaged in the stockpiling of agricultural products. Promising to buy agricultural products, cattle and small ruminants and pay for those products a few days later, concluded sale and purchase and loan agreements with 20 residents of those settlements, thus embezzled agricultural products, cattle and small ruminants the price whereof amounted to AMD 21 million 782 thousand.
- During the period September 27-October 12, 2022, H.T. visited dry fruit factory belonging to H.M. and located at Vedi city of Ararat region and introduced himself as an individual entrepreneur. Promising to pay later, the latter concluded a sale and purchase agreement with H.M. and embezzled dry fruits in the amount of 416 kg (AMD 1 million 497 thousand).
- In the same way, he embezzled 66 kg walnuts, the price whereof amounted to AMD 127 thousand from a resident of Avan settlement of Aragatsotn region.
- During the period September 18-21, 2023, H.T. embezzled cattle and small ruminants the price whereof amounted to AMD 4 million 725 thousand from 3 residents of Tsaghkaber settlement of Spitak community of Lori region.
On August 5, 2024 the prosecutor initiated a public criminal prosecution against H.T. under point 3 of part 3 of article 255, point 3 of part 2 of article 255 (2 counts) and part 1 of article 255 of the Criminal Code.