Տավուշի մարզում ապօրինի անտառահատման դեպքերով վերականգնված վնասի չափն ինն անգամ գերազանցել է նախորդ տարվա ցուցանիշը. Աննա Վարդապետյանը հանձնարարականներ է տվել մարզի դատախազին
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը Տավուշի մարզ կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում օգոստոսի 24-ին խորհրդակցություն է անցկացրել Տավուշի մարզի Դատախազության՝ Իջևանում տեղակայված նստավայրում:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են Գլխավոր դատախազության ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության պետ Էդգար Արսենյանը, Տավուշի մարզի դատախազ Արմեն Մուրադյանը, մարզի՝ իրավապահ մարմինների ղեկավար կազմն ու Տավուշի մարզի դատախազության դատախազները:
Մարզի դատախազ Արմեն Մուրադյանը ՀՀ գլխավոր դատախազին է ներկայացրել 2024 թվականի հունվար-օգոստոս ամիսներին կատարված աշխատանքների արդյունքները, համաձայն որոնց՝ ապօրինի անտառահատման դեպքերով նախաձեռնվել է 159 քրեական վարույթ (2023 թվականի նույն ժամանակահատվածում՝ 135), դրանց հետևանքով պետությանը պատճառված վնասից վերականգնվել է 18 մլն 217 հազար դրամի վնասը (2023 թվականի նույն ժամանակահատվածում՝ 2 մլն 915 հազար դրամ), դատարան է ուղարկվել 179 քրեական գործ (2023 թվականի նույն ժամանակահատվածում՝ 121), դատարանում քննվել և ավարտվել է 229 քրեական գործ (2023 թվականի նույն ժամանակահատվածում՝ 127), քրեական վարույթներով տարբեր պետական մարմիններ են ներկայացվել 15 միջնորդագիր, որից մեկը՝ խրախուսական և 17 հաղորդում:
Հանրապետության գլխավոր դատախազը Տավուշի մարզի դատախազին հանձնարարել է պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում ուսումնասիրություններ սկսել Աղստևի գետափնյա հատվածներում` քաղաքացիներին և իրավաբանական անձանց սեփականության իրավունքով չփոխանցվող հողերի վերաբերյալ:
Մարզային այցի շրջանակում ՀՀ գլխավոր դատախազը և ՀՀ զինվորական դատախազ, գլխավոր դատախազի տեղակալ Գրիգոր Էլիզբարյանն այցելել են Դատախազության՝ Դիլիջանում գտնվող նստավայր, որտեղ իրականացվում են հիմնանորոգման աշխատանքներ՝ մարզում Զինվորական դատախազության նստավայր տեղակայելու նպատակով:
Աշխատանքային երկօրյա այցի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այցելել է նաև Աչաջուր բնակավայրի գրադարան և հարցուպատասխանի ձևաչափով զրուցել գրադարանից օգտվող՝ տարբեր տարիքային խմբերի աշակերտների հետ:
Գլխավոր դատախազը եղել է մարզի մի շարք բնակավայրերում ևս, ինչպես նաև ՀՀ զինվորական դատախազի և ՀՀ պաշտպանության նախարարության N բանակային կորպուսի հրամանատարի ուղեկցությամբ այցելել է Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի N բանակային զորամիավորման տարբեր ստորաբաժանումներ:

The amount of the recovered damage related to illegal felling in Tavush region is nine times more than the indicator of the previous year: Anna Vardapetyan gave assignments to the prosecutor of the region
On August 24, 2024, Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia paid a working visit to Tavush region and had a consultation in the seat of the Prosecutor’s Office of Tavush region located at Ijevan city.
Edgar Arsenyan, Head of the Department of Supervision over Legality of Pre-Trial Proceedings in the RA Anti-Corruption Committee, Armen Muradyan, Prosecutor of Tavush Region, governing staff of law enforcement bodies of the region and prosecutors of the Prosecutor’s Office of Tavush region participated in the consultation.
Armen Muradyan, Prosecutor of the region presented the results of the works implemented from January 2024 until August 2024 to the Prosecutor General of the Republic of Armenia, pursuant whereof, 159 criminal proceedings were initiated based on illegal felling cases (135 proceedings during the same period of 2023), AMD 18 million 217 thousand has been recovered from the damage caused to the state (AMD 2 million 915 thousand during the same period of 2023), 179 criminal cases were submitted to the court (121 cases during the same period of 2023), 229 criminal cases were examined by the court and completed (127 cases during the same period of 2023), 15 motions were submitted to different state authorities under different criminal cases, wherefrom one encouraging and 17 reports.
The Prosecutor General of the Republic gave an assignment to the Prosecutor of Tavush region to start investigation in the scope of community and state interests protection regarding the land plots not transferred to citizens and legal persons and located at riverside of Aghstev river.
In the scope of the visit the Prosecutor General of the Republic of Armenia and Grigor Elizbaryan, Military Prosecutor, Deputy Prosecutor General of the Republic of Armenia visited the seat of the Prosecutor’s Office located at Dilijan city, where major renovation works are implemented for the purpose of placing a Military Prosecutor’s Office in the region.
During the two days’ working visit Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia visited also the library of Achajur settlement and talked with students of different age group.
The Prosecutor General visited several other settlements as well. The Prosecutor General, Military Prosecutor General and the Commander of № Army Corps of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia visited different subdivisions of № Army Military Formation of the Armed Forces of the Republic of Armenia.