Տավուշի մարզում ապօրինի անտառահատման դեպքերով վերականգնված վնասի չափն ինն անգամ գերազանցել է նախորդ տարվա ցուցանիշը. Աննա Վարդապետյանը հանձնարարականներ է տվել մարզի դատախազին
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը Տավուշի մարզ կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում օգոստոսի 24-ին խորհրդակցություն է անցկացրել Տավուշի մարզի Դատախազության՝ Իջևանում տեղակայված նստավայրում:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են Գլխավոր դատախազության ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության պետ Էդգար Արսենյանը, Տավուշի մարզի դատախազ Արմեն Մուրադյանը, մարզի՝ իրավապահ մարմինների ղեկավար կազմն ու Տավուշի մարզի դատախազության դատախազները:
Մարզի դատախազ Արմեն Մուրադյանը ՀՀ գլխավոր դատախազին է ներկայացրել 2024 թվականի հունվար-օգոստոս ամիսներին կատարված աշխատանքների արդյունքները, համաձայն որոնց՝ ապօրինի անտառահատման դեպքերով նախաձեռնվել է 159 քրեական վարույթ (2023 թվականի նույն ժամանակահատվածում՝ 135), դրանց հետևանքով պետությանը պատճառված վնասից վերականգնվել է 18 մլն 217 հազար դրամի վնասը (2023 թվականի նույն ժամանակահատվածում՝ 2 մլն 915 հազար դրամ), դատարան է ուղարկվել 179 քրեական գործ (2023 թվականի նույն ժամանակահատվածում՝ 121), դատարանում քննվել և ավարտվել է 229 քրեական գործ (2023 թվականի նույն ժամանակահատվածում՝ 127), քրեական վարույթներով տարբեր պետական մարմիններ են ներկայացվել 15 միջնորդագիր, որից մեկը՝ խրախուսական և 17 հաղորդում:
Հանրապետության գլխավոր դատախազը Տավուշի մարզի դատախազին հանձնարարել է պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում ուսումնասիրություններ սկսել Աղստևի գետափնյա հատվածներում` քաղաքացիներին և իրավաբանական անձանց սեփականության իրավունքով չփոխանցվող հողերի վերաբերյալ:
Մարզային այցի շրջանակում ՀՀ գլխավոր դատախազը և ՀՀ զինվորական դատախազ, գլխավոր դատախազի տեղակալ Գրիգոր Էլիզբարյանն այցելել են Դատախազության՝ Դիլիջանում գտնվող նստավայր, որտեղ իրականացվում են հիմնանորոգման աշխատանքներ՝ մարզում Զինվորական դատախազության նստավայր տեղակայելու նպատակով:
Աշխատանքային երկօրյա այցի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այցելել է նաև Աչաջուր բնակավայրի գրադարան և հարցուպատասխանի ձևաչափով զրուցել գրադարանից օգտվող՝ տարբեր տարիքային խմբերի աշակերտների հետ:
Գլխավոր դատախազը եղել է մարզի մի շարք բնակավայրերում ևս, ինչպես նաև ՀՀ զինվորական դատախազի և ՀՀ պաշտպանության նախարարության N բանակային կորպուսի հրամանատարի ուղեկցությամբ այցելել է Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի N բանակային զորամիավորման տարբեր ստորաբաժանումներ:

Размер ущерба, нанесенного в результате незаконной вырубки лесов в Тавушской области, в девять раз превысил прошлогодний показатель. Анна Вардапетян дала поручения прокурору области
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян в ходе рабочего визита в Тавушскую область 24 августа провела совещание в резиденции Прокуратуры Тавушской области, расположенной в Иджеване.
В совещании приняли участие начальник Управления по надзору за законностью досудебного производства в Антикоррупционном комитете Генеральной прокуратуры РА Эдгар Арсенян, прокурор Тавушской области Армен Мурадян, руководящий состав правоохранительных органов области и прокуроры Прокуратуры Тавушской области.
Прокурор области Армен Мурадян представил генеральному прокурору РА результаты работ, проведенных в январе-августе 2024 года, согласно которым по случаям незаконной вырубки лесов возбуждено 159 уголовных производств (за тот же период 2023 года- 135), возмещен ущерб в размере 18 миллионов 217 тысяч драмов (за тот же период 2023 года- 2 миллиона 915 тысяч драмов), в суд направлено 179 уголовных дел (за тот же период 2023 года- 121), в суде рассмотрено и завершено 229 уголовных дел (за тот же период 2023 года- 127), в рамках уголовных производств в различные государственные органы было подано 15 ходатайств, одно из которых-поощрительное и 17 сообщений.
Генеральный прокурор республики поручила прокурору Тавушской области в рамках полномочий по защите государственных и общественных интересов начать исследования в отношении земель на берегах реки Агстев, не передаваемых в собственность гражданам и юридическим лицам.
В рамках визита в регион генеральный прокурор РА и военный прокурор РА, заместитель генерального прокурора Григор Элизбарян посетили резиденцию прокуратуры в Дилижане, где проводятся работы по капитальному ремонту с целью размещения резиденции военной прокуратуры в области.
В ходе двухдневного рабочего визита генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян посетила также библиотеку населенного пункта Ачаджур и побеседовала в формате вопросов и ответов с учащимися разных возрастных групп, пользующимися библиотекой.
Генеральный прокурор побывала также в ряде населенных пунктов области, а также в сопровождении военного прокурора РА и командира армейского корпуса N Министерства обороны РА посетила различные подразделения армейского воинского соединения N Вооруженных Сил Республики Армения.