Արարատի մարզում ապօրինի ընդերքօգտագործման հետևանքով պետությանը և համայնքին պատճառված շուրջ 10 մլն դրամի վնասն ամբողջությամբ վերականգնվել է
Դատախազը 2024 թվականի հուլիսի 30-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել «Էկո բիլդինգ» ՍՊ ընկերության (այսուհետ՝ Ընկերություն) աշխատակցի նկատմամբ՝ առանց ընդերքն օգտագործելու թույլտվության, Մասիս համայնքի Դարակերտ բնակավայրում գտնվող տարբեր հողատարածքներում պետական սեփականություն հանդիսացող օգտակար հանածո (ավազակոպիճ) արդյունահանելու համար:
Քրեական վարույթով պարզվել է, որ վերոնշյալ Ընկերության աշխատակիցը 2023 թվականի մայիսից հուլիսն ընկած ժամանակահատվածում, խախտելով «Ընդերքի մասին» օրենքի պահանջը, առանց ընդերքօգտագործման իրավունքի, հատուկ տեխնիկայի օգտագործմամբ, արդյունահանել է պետական սեփականություն հանդիսացող՝ մոտ 4500 խմ ծավալով օգտակար հանածո (ավազակոպիճ): Այնուհետև, արդյունահանված ավազակոպիճն իրացնելու նպատակով, այն տեղափոխել է ասֆալտի արտադրությամբ զբաղվող ընկերության տարածք, որտեղ, ձեռքբերման աղբյուրը թաքցնելով, նշված 4500 խմ ծավալով ավազակոպիճն իրացրել է տարբեր անձանց՝ պետությանը և համայնքին պատճառելով մոտ 10 մլն դրամի վնաս:
Հանրային քրեական հետապնդումը հարուցվել է Քրեական օրենսգրքի 281-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեությունը, որը պատճառել է առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս):
Պետությանը և համայնքին պատճառված շուրջ 10 մլն դրամի վնասը 2024 թվականի հուլիսի 30-ին Ընկերության կողմից ամբողջությամբ վերականգնվել է:

Ущерб в размере около 10 миллионов драм РА, причиненный в результате незаконного недропользования в Араратской области государству и общине, полностью возмещен
30 июля 2024 года прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении сотрудника ООО «Эко Билдинг» (далее – «Организация») за добычу принадлежащих государству полезных ископаемых (песчаника) на различных земельных участках населенного пункта Даракерт общины Масиса без разрешения на пользование недрами.
В ходе уголовного производства установлено, что сотрудник вышеуказанной Организации, нарушив положения Закона «О недрах», без права недропользования, с использованием специальной техники в период с мая по июль 2023 года добыл объемом примерно 4500 кубических метров полезных ископаемых (песчаника), находящихся в государственной собственности. Затем, чтобы продать добытый песчаник, он перевез его на территорию Организации, занимающейся производством асфальта, где, упомянутые 4500 кубометров песка были проданы различным лицам, в результате чего государству и общине был нанесён ущерб в размере около 10 млн драм РА.
Возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 2 части 2 статьи 281 Уголовного кодекса РА.
30 июля 2024 года Организация полностью возместила ущерб, нанесенный государству и общине на сумму около 10 млн драм РА.