Արարատի մարզում ապօրինի ընդերքօգտագործման հետևանքով պետությանը և համայնքին պատճառված շուրջ 10 մլն դրամի վնասն ամբողջությամբ վերականգնվել է
Դատախազը 2024 թվականի հուլիսի 30-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել «Էկո բիլդինգ» ՍՊ ընկերության (այսուհետ՝ Ընկերություն) աշխատակցի նկատմամբ՝ առանց ընդերքն օգտագործելու թույլտվության, Մասիս համայնքի Դարակերտ բնակավայրում գտնվող տարբեր հողատարածքներում պետական սեփականություն հանդիսացող օգտակար հանածո (ավազակոպիճ) արդյունահանելու համար:
Քրեական վարույթով պարզվել է, որ վերոնշյալ Ընկերության աշխատակիցը 2023 թվականի մայիսից հուլիսն ընկած ժամանակահատվածում, խախտելով «Ընդերքի մասին» օրենքի պահանջը, առանց ընդերքօգտագործման իրավունքի, հատուկ տեխնիկայի օգտագործմամբ, արդյունահանել է պետական սեփականություն հանդիսացող՝ մոտ 4500 խմ ծավալով օգտակար հանածո (ավազակոպիճ): Այնուհետև, արդյունահանված ավազակոպիճն իրացնելու նպատակով, այն տեղափոխել է ասֆալտի արտադրությամբ զբաղվող ընկերության տարածք, որտեղ, ձեռքբերման աղբյուրը թաքցնելով, նշված 4500 խմ ծավալով ավազակոպիճն իրացրել է տարբեր անձանց՝ պետությանը և համայնքին պատճառելով մոտ 10 մլն դրամի վնաս:
Հանրային քրեական հետապնդումը հարուցվել է Քրեական օրենսգրքի 281-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեությունը, որը պատճառել է առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս):
Պետությանը և համայնքին պատճառված շուրջ 10 մլն դրամի վնասը 2024 թվականի հուլիսի 30-ին Ընկերության կողմից ամբողջությամբ վերականգնվել է:

Damage of approximately AMD 10 million caused to state and public due to illegal subsoil use in the Ararat region has been fully compensated
The Prosecutor has initiated criminal prosecution against the employee of “Eco Building” LTD (hereinafter: Company) for extracting state-owned mineral (sandstone) in different plots of land in Darakert settlement of Masis community without permit to use the subsoil.
It was found out that the employee of the above-mentioned company violating the requirement of the Law on Subsoil law, without having the right to use the subsoil, with the use of special technique, extracted state-owned mineral (sandstone) with a volume of about 4500 cubic meters. Then, aimed at selling the sand mined, moved it to the premises of the asphalt company, where the mentioned 4500 cubic meters of sand was sold to different people, causing damage of about AMD 10 million to the state and the community.
Public criminal prosecution was initiated under Article 281, Part 2, Point 2 of the Criminal Code (Illegal entrepreneurial activity accompanied with infliction of a large damage to the state).
The damage of AMD 10 million caused to the state and community was fully compensated by the Company on 30 July 2024.