Դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային փոփոխություններ
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2024 թվականի հունիս-հուլիս ամիսների հրամաններով՝ Դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային փոփոխություններ:
- Գլխավոր դատախազության ավագ դատախազ Աշոտ Ժամկոչյանը փոխադրվել է Գլխավոր դատախազության սահմանադրական կարգի հիմունքների, պետության և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետի տեղակալի պաշտոնին:
- Գլխավոր դատախազության սահմանադրական կարգի հիմունքների, պետության և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետի տեղակալ Գևորգ Սարգսյանը փոխադրվել է Արագածոտնի մարզի դատախազի պաշտոնին:
- Հայկ Մանանդյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազին առընթեր հատուկ հանձնարարություններով վարչության պետի տեղակալի պաշտոնին՝ ազատվելով Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնից:
- Նիկոլայ Բարսեղյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազին առընթեր հատուկ հանձնարարություններով վարչության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Լոռու կայազորի զինվորական դատախազության դատախազի պաշտոնից:
- Արագածոտնի մարզի դատախազ Գագիկ Մարգարյանը փոխադրվել է Գլխավոր դատախազության բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետի տեղակալի պաշտոնին:
- Հովհաննես Թորոսյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչության դատախազի պաշտոնից:
- Ալիսա Բոյաջյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչության դատախազի պաշտոնից:
- Իգոր Ալավերդյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչության դատախազի պաշտոնից:
- Անդրանիկ Շահբազյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնից:
- Արամ Ներսիսյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության միջազգային-իրավական համագործակցության վարչության դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Երևան քաղաքի դատախազության դատախազի պաշտոնից:
- Սեդա Գրիգորյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության դատախազի պաշտոնին:
- Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության դատախազ Մանյա Գալուստյանը փոխադրվել է Գլխավոր դատախազության պատիժների և հարկադրանքի այլ միջոցների կիրառման օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության դատախազի պաշտոնին:
- Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազի տեղակալ Արթուր Սարգսյանը փոխադրվել է Գլխավոր դատախազության սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության ավագ դատախազի պաշտոնին:
- Կարեն Սուքիասյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն դատախազության դատախազի պաշտոնից:
- Կարեն Իսրաելյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Երևան քաղաքի դատախազության դատախազի պաշտոնից:
- Երևան քաղաքի Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազ Էվելինա Սարգսյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Ալինա Համբարձումյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնից:
- Հրանուշ Միքաելյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնից:
- Վեհանուշ Մարգարյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնից:
- Գուրգեն Գուրգենյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնից:
- Հայկ Ժամակոչյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության դատախազ Արմեն Սուքիասյանը փոխադրվել է Սյունիքի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության դատախազ Կարապետ Հովսեփյանը փոխադրվել է Արարատի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Լոռու կայազորի զինվորական դատախազության դատախազ Դավիթ Հովհաննիսյանը փոխադրվել է Երևանի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Կարեն Կարապետյանը նշանակվել է Արարատի կայազորի զինվորական դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն կայազորի դատախազության դատախազի պաշտոնից:
- Արծրուն Խաչատրյանը նշանակվել է Գեղարքունիքի կայազորի զինվորական դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն կայազորի դատախազության դատախազի պաշտոնից:
- Արտակ Խաչատրյանը նշանակվել է Երևանի կայազորի զինվորական դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն կայազորի դատախազության դատախազի պաշտոնից:
- Թիվ 1 կայազորի զինվորական դատախազության դատախազ Նորայր Հովսեփյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
- Գոռ Մանասերյանը նշանակվել է Արարատի մարզի դատախազի տեղակալի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն մարզի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնից:

Staff reforms took place in the Prosecutor’s Office
Staff reforms took place in the Prosecutor’s Office based on the orders of Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia, dated June-July, 2024.
• Ashot Zhamkochyan, Senior Prosecutor of the Prosecutor General’s Office was transferred to the position of Deputy Head of the Department of Cases of Crimes against the Fundamentals of the Constitutional Order, the State and Public Security of the Prosecutor General’s Office.
• Gevorg Sargsyan, Deputy Head of the Department of Cases of Crimes against the Fundamentals of the Constitutional Order, the State and Public Security of the Prosecutor General’s Office was transferred to the position of the Prosecutor of Aragatsotn region.
• Hayk Manandyan was dismissed from the position of the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Kentron and Nork-Marash Administrative Districts of Yerevan city and was appointed to the position of the Deputy Head of the Department for Special Assignments adjacent to the RA Prosecutor General.
• Nikolay Barseghyan was dismissed from the position of the Prosecutor of Lori Garrison Military Prosecutor’s Office and was appointed to the position of Senior Prosecutor of the Department for Special Assignments adjacent to the RA Prosecutor General.
• Gagik Margaryan, Prosecutor of Aragatsotn region was transferred to the position of Deputy Head of the Department of Crimes against Public Health of the Prosecutor General’s Office.
• Hovhannes Torosyan, was dismissed from the position of the Prosecutor of the Department for Combating Economic Crimes of the Prosecutor General’s Office and appointed to the position of Senior Prosecutor of the same department.
• Alisa Boyajyan was dismissed from the position of Department of Crimes against Public Health of the Prosecutor General’s Office and was appointed to the position of Senior Prosecutor of the same department.
• Igor Alaverdyan was dismissed from the position of the Prosecutor of the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General’s Office and was appointed to the position of Senior Prosecutor of the same department.
• Andranik Shahbazyan was dismissed from the position of Senior Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Kentron and Nork-Marash Administrative Districts of Yerevan city and was appointed to the position of Prosecutor of the Department for Combating Crimes against Human of the RA Prosecutor General’s Office.
• Aram Nersisyan was dismissed from the position of Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Yerevan City and was appointed to the position of Prosecutor of the Department of International Legal Cooperation of the Prosecutor General’s Office.
• Seda Grigoryan was appointed to the position of Prosecutor of the Department for Confiscation of Property of Illicit Origin of the Prosecutor General’s Office.
• Manya Galustyan was transferred from the position of the Prosecutor of the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General’s Office to the position of Prosecutor of the Department of Supervision over Legality of Penalties and Other Means of Compulsion of the Prosecutor General’s Office.
• Artur Sargsyan, Deputy Prosecutor of Avan and Nor Nork Administrative Districts was transferred to the position of Senior Prosecutor of the Department for Crimes against Property of the Prosecutor General’s Office.
• Karen Sukiasyan was dismissed from the position of Prosecutor of Yerevan City and transferred to the position of Senior Prosecutor of Yerevan City.
• Karen Israelyan was dismissed from the position of Prosecutor of Yerevan City and transferred to the position of Senior Prosecutor of Yerevan City.
• Evelina Sargsyan, Senior Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Ajapnyak and Davtashen Administrative Districts of Yerevan City was transferred to the position of Yerevan City.
• Alina Hambardzumyan was dismissed from the position of Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Ajapnyak and Davtashen Administrative Districts and was appointed to the position of Senior Prosecutor of the same office.
• Hranush Mikaelyan was dismissed from the position of Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Ajapnyak and Davtashen Administrative Districts of Yerevan City and was appointed to the position of Senior Prosecutor of the same office.
• Vehanush Margaryan, Prosecutor of Avan and Nor Nork Administrative Districts of Yerevan City was transferred to the position of Senior Prosecutor of the same office.
• Gurgen Gurgenyan was dismissed from the position of the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Kentron and Nork-Marash Administrative Districts of Yerevan city and was appointed to the position of Senior Prosecutor of the same office.
• Hayk Zhamakochyan was appointed to the position of the Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Avan and Nor Nork Administrative Districts of Yerevan City.
• Armen Sukiasyan, Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Avan and Nor Nork Administrative Districts of Yerevan City was transferred to the position of Syunik Garrison Military Prosecutor’s Office.
• Karapet Hovsepyan, Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Avan and Nor Nork Administrative Districts of Yerevan City was transferred to the position of the Prosecutor of Ararat Garrison Military Prosecutor’s Office.
• Davit Hovhannisyan, Prosecutor of Lori Garrison Military Prosecutor’s Office was transferred to the position of Prosecutor of Yerevan Garrison Military Prosecutor’s Office.
• Karen Karapetyan was dismissed from the position of Prosecutor of Ararat Garrison Military Prosecutor’s Office and was appointed as a Senior Prosecutor of the same office.
• Artsrun Khachatryan was dismissed from the position of Prosecutor of Gegharkunik Garrison Military Prosecutor’s Office and was appointed to the position of Senior Prosecutor of Lori Garrison Military Prosecutor’s Office.
• Artak Khachatryan was dismissed from the position of Prosecutor of Yerevan Garrison Military Prosecutor’s Office and was appointed to the position of Senior Prosecutor of the same office.
• Norayr Hovsepyan, the Prosecutor of Garrison №1 Military Prosecutor’s Office was dismissed from the position.
• Gor Manaseryan was dismissed from the position of Senior Prosecutor of the Prosecutor’s office of Ararat region and was appointed to the position of Senior Prosecutor of the same office.
• Arsen Kostandyan was dismissed from the position of Senior Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Armavir region.
• Sargis Petrosyan, Senior Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Shirak region was dismissed from the position.