Դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային փոփոխություններ
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2024 թվականի հունիս-հուլիս ամիսների հրամաններով՝ Դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային փոփոխություններ:
- Գլխավոր դատախազության ավագ դատախազ Աշոտ Ժամկոչյանը փոխադրվել է Գլխավոր դատախազության սահմանադրական կարգի հիմունքների, պետության և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետի տեղակալի պաշտոնին:
- Գլխավոր դատախազության սահմանադրական կարգի հիմունքների, պետության և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետի տեղակալ Գևորգ Սարգսյանը փոխադրվել է Արագածոտնի մարզի դատախազի պաշտոնին:
- Հայկ Մանանդյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազին առընթեր հատուկ հանձնարարություններով վարչության պետի տեղակալի պաշտոնին՝ ազատվելով Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնից:
- Նիկոլայ Բարսեղյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազին առընթեր հատուկ հանձնարարություններով վարչության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Լոռու կայազորի զինվորական դատախազության դատախազի պաշտոնից:
- Արագածոտնի մարզի դատախազ Գագիկ Մարգարյանը փոխադրվել է Գլխավոր դատախազության բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետի տեղակալի պաշտոնին:
- Հովհաննես Թորոսյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչության դատախազի պաշտոնից:
- Ալիսա Բոյաջյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչության դատախազի պաշտոնից:
- Իգոր Ալավերդյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչության դատախազի պաշտոնից:
- Անդրանիկ Շահբազյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնից:
- Արամ Ներսիսյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության միջազգային-իրավական համագործակցության վարչության դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Երևան քաղաքի դատախազության դատախազի պաշտոնից:
- Սեդա Գրիգորյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության դատախազի պաշտոնին:
- Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության դատախազ Մանյա Գալուստյանը փոխադրվել է Գլխավոր դատախազության պատիժների և հարկադրանքի այլ միջոցների կիրառման օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության դատախազի պաշտոնին:
- Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազի տեղակալ Արթուր Սարգսյանը փոխադրվել է Գլխավոր դատախազության սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության ավագ դատախազի պաշտոնին:
- Կարեն Սուքիասյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն դատախազության դատախազի պաշտոնից:
- Կարեն Իսրաելյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Երևան քաղաքի դատախազության դատախազի պաշտոնից:
- Երևան քաղաքի Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազ Էվելինա Սարգսյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Ալինա Համբարձումյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնից:
- Հրանուշ Միքաելյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնից:
- Վեհանուշ Մարգարյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնից:
- Գուրգեն Գուրգենյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնից:
- Հայկ Ժամակոչյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության դատախազ Արմեն Սուքիասյանը փոխադրվել է Սյունիքի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության դատախազ Կարապետ Հովսեփյանը փոխադրվել է Արարատի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Լոռու կայազորի զինվորական դատախազության դատախազ Դավիթ Հովհաննիսյանը փոխադրվել է Երևանի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազի պաշտոնին:
- Կարեն Կարապետյանը նշանակվել է Արարատի կայազորի զինվորական դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն կայազորի դատախազության դատախազի պաշտոնից:
- Արծրուն Խաչատրյանը նշանակվել է Գեղարքունիքի կայազորի զինվորական դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն կայազորի դատախազության դատախազի պաշտոնից:
- Արտակ Խաչատրյանը նշանակվել է Երևանի կայազորի զինվորական դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն կայազորի դատախազության դատախազի պաշտոնից:
- Թիվ 1 կայազորի զինվորական դատախազության դատախազ Նորայր Հովսեփյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
- Գոռ Մանասերյանը նշանակվել է Արարատի մարզի դատախազի տեղակալի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն մարզի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնից:

В прокуратуре произошли кадровые реформы
Приказами Генерального прокурора Республики Армения в июнь-июле, 2024 года в прокуратуре произошли кадровые изменения.
• Жамкочян Ашот, старший прокурор Генеральной прокуратуры РА был назначен на должность заместителя начальника Управления по преступлениям против основ конституционного строя, государства и общественной безопасности Генеральной прокуратуры РА.
• Саргсян Геворг, заместитель начальника Управления по преступлениям против основ конституционного строя, государства и общественной безопасности Генеральной прокуратуры РА переведен на должность прокурора Гегаркуникской области.
• Манандян Айк назначен на должность заместителя начальника Управления по особым поручениям при Генеральном прокуроре, освобожден от должности прокурора Прокуратуры административных округов Кентрон и Норк-Мараш.
• Барсегян Николай назначен на должность старшего прокурора Управления по особым поручениям при Генеральном прокуроре, освобожден от должности прокурора военной прокуратуры Лорийского гарнизона.
• Маргарян Гагик, прокурор Арагацотнской области, переведен на должность заместителя начальника Управления по преступлениям против здоровья населения Генеральной прокуратуры РА.
• Торосян Оганнес назначен на должность старшего прокурора Управления по преступлениям экономической направленности Генеральной прокуратуры РА, освобожден от должности старшего прокурора того же управления.
• Бояджян Алиса назначена на должность старшего прокурора Управления по преступлениям против здоровья населения Генеральной прокуратуры РА, освобождена от должности прокурора того же управления.
• Алавердян Игорь назначен на должность старшего прокурора Управления по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА, освобожден от должности прокурора того же управления.
• Шагбазян Андраник назначен на должность прокурора Управления по делам преступлений против человека Генеральной прокуратуры, освобожден от должности старшего прокурора Прокуратуры административных округов Кентрон и Норк-Мараш.
• Нерсисян Арам назначен на должность прокурора Управления Международно-правового сотрудничества Генеральной прокуратуры, освобожден от должности прокурора Прокуратуры города Еревана.
• Григорян Седа была назначена на должность прокурора Управления по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры.
• Галустян Маня, прокурор Управления по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры, переведена на должность прокурора Управления по надзору за законностью исполнения наказаний и иных мер принуждения Генеральной прокуратуры.
• Саргсян Артур, заместитель прокурора административных округов Аван и Норк Норк переведен на должность старшего прокурора Управления по преступлениям против собственности Генеральной прокуратуры.
• Сукиасян Карен назначен на должность старшего прокурора города Ереван, освобожден от должности прокурора той же прокуратуры.
• Исраелян Карен назначен на должность старшего прокурора города Ереван, освобожден от должности прокурора той же прокуратуры.
• Саргсян Эвелина переведена на должность старшего прокурора Прокуратуры административных округов Ачапняк и Давташен, освобождена от должности прокурора прокуратуры тех же административных округов.
• Амбарцумян Алина назначена на должность старшего прокурора Прокуратуры административных округов Ачапняк и Давташен, освобождена от должности прокурора прокуратуры тех же административных округов.
• Микаелян Рануш назначена на должность старшего прокурора Прокуратуры административных округов Ачапняк и Давташен, освобождена от должности прокурора прокуратуры тех же административных округов.
• Маргарян Вегануш назначена на должность старшего прокурора Прокуратуры административных округов Аван и Нор Норк, освобождена от должности прокурора прокуратуры тех же административных округов.
• Гургенян Гурген назначен на должность старшего прокурора Прокуратуры административных округов Кентрон и Норк-Мараш, освобожден от должности прокурора Прокуратуры тех же административных округов.
• Айк Жамкочян назначен на должность прокурора Прокуратуры административных округов Аван и Нор Норк.
• Сукиасян Армен, прокурор Прокуратуры административных округов Аван и Нор Норк,  переведен на должность прокурора военной прокуратуры Сюникского гарнизона.
• Овсепян Карапет, прокурор Прокуратуры административных округов Аван и Нор Норк  переведен на должность прокурора военной прокуратуры Араратского гарнизона.
• Оганнисян Давит, прокурор военной прокуратуры Лорийского гарнизона переведен на должность прокурора военной прокуратуры Ереванского гарнизона.
• Карапетян Карен назначен на должность старшего прокурора военной прокуратуры Араратского гарнизона, освобожден от должности прокурора той же прокуратуры.
• Хачатрян Арцрун назначен на должность старшего прокурора военной прокуратуры Гегаркуникского гарнизона, освобожден от должности прокурора той же прокуратуры.
• Хачатрян Артак назначен на должность старшего прокурора военной прокуратуры Ереванского гарнизона, освобожден от должности прокурора той же прокуратуры.
• Овсепян Норайр, прокурор военной прокуратуры №1 освобожден от занимаемой должности.
• Манасерян Гор назначен на должность заместителя прокурора Араратской области, освобожден от должности старшего прокурора той же прокуратуры.
• Костандян Арсен, старший прокурор прокуратуры Армавирской области, освобожден от занимаемой должности.
• Петросян Саргис, старший прокурор прокуратуры Ширакской области, освобожден от занимаемой должности.