Աննա Վարդապետյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինի գլխավորած պատվիրակությանը
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Աննա Վարդապետյանն ընդգծել է, որ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը Գլխավոր դատախազության վստահելի գործընկերն է, որի հետ համագործակցությունն իրականացվում է տարբեր՝ այդ թվում՝ դատախազների մասնագիտական գիտելիքների և կարողությունների շարունակական զարգացման ու կատարելագործման ուղղություններով:
Հանրապետության գլխավոր դատախազն անդրադարձ է կատարել Հայաստանում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում Գլխավոր դատախազության և ԱՄՆ իրավասու մարմինների միջև արդյունավետ համագործակցության արդյունքին՝ ԱՄՆ իրավասու դատարանի որոշմանը: Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ դատարանի որոշմամբ՝ հաստատվել է հանցավոր ծագում ունեցող գույք դիտարկվող՝ ՀՀ ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանի ընտանիքին պատկանող ԱՄՆ Լոս Անջելեսում գտնվող առանձնատան բռնագրավման և ամենաբարձր շուկայական արժեքով վաճառելու մասին համաձայնությունը: Այս համատեքստում Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ իրավասու մարմինների բոլոր գործընկերներին՝ արդարության նկատմամբ հանրության վստահության ամրապնդմանն ուղղված ջանքերի և արդյունավետ փոխգործակցության համար:
ՀՀ գլխավոր դատախազն ԱՄՆ դեսպանի հետ, ի թիվս երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի, անդրադարձել է իրավական փոխօգնության ոլորտում համագործակցության զարգացմանն ու ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման և կիբերհանցավորության դեմ պայքարի ոլորտներում փոխգործակցության խորացմանը:

Anna Vardapetyan met the delegation led by Kristina Kvien, US Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Republic of Armenia
Today, Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia met the delegation led by Kristina Kvien, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the USA to the Republic of Armenia.
Welcoming the guests, Anna Vardapetyan highlighted that U.S. Embassy in Armenia is one of the reliable partners of the Prosecutor General’s Office and they cooperate in different directions, including in the direction of the continuous development and improvement of professional knowledge and skills of the prosecutors.
The Prosecutor General of the Republic referred to the result of the effective cooperation between the competent authorities of the USA and the Prosecutor General’s Office in the scope of the criminal case initiated in Armenia—decision of the competent court of the USA. Let us remind that pursuant to the decision of the U.S. court the settlement agreement on the confiscation and sale at the highest market value of the private house located at the Los Angeles, USA, having a criminal origin and belonging to Gagik Khachatryan, former Minister of Finance of the Republic of Armenia was approved. In this context Anna Vardapetyan thanked all the U.S. partners for their efforts directed at the strengthening of the public confidence in justice and effective cooperation.
Prosecutor General of the Republic of Armenia referred to the development of cooperation in the field of legal assistance as well as deepening of collaboration in the fields of confiscation of property of illicit origin and fight against the cybercrime.