Աննա Վարդապետյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինի գլխավորած պատվիրակությանը
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Աննա Վարդապետյանն ընդգծել է, որ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը Գլխավոր դատախազության վստահելի գործընկերն է, որի հետ համագործակցությունն իրականացվում է տարբեր՝ այդ թվում՝ դատախազների մասնագիտական գիտելիքների և կարողությունների շարունակական զարգացման ու կատարելագործման ուղղություններով:
Հանրապետության գլխավոր դատախազն անդրադարձ է կատարել Հայաստանում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում Գլխավոր դատախազության և ԱՄՆ իրավասու մարմինների միջև արդյունավետ համագործակցության արդյունքին՝ ԱՄՆ իրավասու դատարանի որոշմանը: Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ դատարանի որոշմամբ՝ հաստատվել է հանցավոր ծագում ունեցող գույք դիտարկվող՝ ՀՀ ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանի ընտանիքին պատկանող ԱՄՆ Լոս Անջելեսում գտնվող առանձնատան բռնագրավման և ամենաբարձր շուկայական արժեքով վաճառելու մասին համաձայնությունը: Այս համատեքստում Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ իրավասու մարմինների բոլոր գործընկերներին՝ արդարության նկատմամբ հանրության վստահության ամրապնդմանն ուղղված ջանքերի և արդյունավետ փոխգործակցության համար:
ՀՀ գլխավոր դատախազն ԱՄՆ դեսպանի հետ, ի թիվս երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի, անդրադարձել է իրավական փոխօգնության ոլորտում համագործակցության զարգացմանն ու ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման և կիբերհանցավորության դեմ պայքարի ոլորտներում փոխգործակցության խորացմանը:

Анна Вардапетян приняла делегацию, возглавляемую Чрезвычайным и Полномочным Послом США в Армении Кристиной Куинн
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян приняла делегацию, возглавляемую Чрезвычайным и Полномочным Послом США в Республике Армения, Кристиной Куинн.
Приветствуя гостей, Анна Вардапетян подчеркнула, что посольство США в Армении является надежным партнером Генеральной прокуратуры, сотрудничество с которым осуществляется по различным направлениям, в том числе, постоянному развитию и совершенствованию профессиональных знаний и умений прокуроров.
Генеральный прокурор РА отметила результаты совместной работы Генеральной прокуратуры с Посольством США в рамках уголовного производства, возбужденного в Армении, в частности, Постановление компетентного суда США.
Напомним, что постановлением суда США заключено соглашение о взыскании и продаже частного дома в Лос-Анджелесе, США, принадлежащего семье бывшего министра финансов РА Гагику Хачатряну, который считается имуществом преступного происхождения, с целью продажи по самой высокой рыночной цене. В этом контексте Анна Вардапетян поблагодарила всех партнеров из США за усилия и эффективное сотрудничество, направленное на укрепление доверия общества к правосудию.
Генеральный прокурор РА и посол США, среди других вопросов, представляющих взаимный интерес, коснулись развития взаимодействия в сфере взаимной правовой помощи и углубления сотрудничества в сферах конфискации имущества незаконного происхождения и борьбой с киберпреступностью.