Մինչև 2024 թվականի ավարտը՝ ՀՀ դատախազների շուրջ 60%-ը բարեվարքության ստուգում անցած կլինի. Աննա Վարդապետյանն ընդունել է ՀՀ-ում Նիդերլանդների գործերի ժամանակավոր հավատարմատարին
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Յապ Ֆրեդերիքսի գլխավորած պատվիրակությանը:
Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել Դեսպանության ներկայացուցիչներին՝ համատեղ իրականացված արդյունքահեն ծրագրերի համար և, որպես համագործակցության լավագույն օրինակ, անդրադարձել Նիդերլանդների դեսպանության աջակցությամբ իրականացված՝ Հայաստանի բոլոր դատախազների հաղորդակցության կարողությունների և հմտությունների զարգացմանն ուղղված շուրջ վեց ամիս տևած դասընթացի արդյունքներին: «Արդարադատությունը ոչ միայն պետք է իրականացվի, այլ նաև լինի տեսանելի ու հասկանալի: Այս նպատակին ուղղված դասընթացի արդյունքները չափելի դարձան Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի նախաձեռնությամբ 2023 թվականի դեկտեմբերին Հայաստանի Հանրապետությունում իրականացված հանրային կարծիքի ուսումնասիրությամբ, համաձայն որի՝ Դատախազությունը գոհունակության ցուցանիշով, 2023 թվականի մարտ ամսին անցկացված հարցման համեմատ, 8 տոկոսային կետով բարելավել էր իր դիրքերը»,- նշել է հանրապետության գլխավոր դատախազը և Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության գործերի ժամանակավոր հավատարմատարի հետ քննարկել դատախազների համար նախատեսված մեկ այլ դասընթաց մեկնարկելու հնարավորության հարցը:
Յապ Ֆրեդերիքսը բարձր է գնահատել համատեղ իրականացված դասընթացն ու ընդգծել, որ Նիդերլանդների Թագավորությունն աջակցում է Հայաստանի Հանրապետությունում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումներին՝ ուղղված օրենքի գերակայության ամրապնդմանն ու մարդու իրավունքների պաշտպանությանը:
Այս համատեքստում կողմերը քննարկել են համատեղ ծրագրերի հեռանկարներն ու ուղղությունները:
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության գործերի ժամանակավոր հավատարմատարի հետ զրույցում անդրադարձել է դատախազների բարեվարքության ստուգման գործընթացին և նշել, որ մինչև 2024 թվականի ավարտը՝ ՀՀ բոլոր դատախազների շուրջ 60%-ն անցած կլինի բարեվարքության ստուգումը: «Չնայած բարեվարքության եզրակացությունն ունի խորհրդատվական բնույթ, սակայն Դատախազությունում դրան լուրջ նշանակություն են տալիս, քանի որ կոռուպցիոն հանցագործություններով մեղադրանք պաշտպանող, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հայց ներկայացնող դատախազը պետք է լինի բարեվարք, ունենա աշխատանքային մաքուր հետագիծ»,- ընդգծել է Աննա Վարդապետյանը:

Около 60% сотрудников прокуратуры пройдут проверку на добросовестность до конца 2024 года. Анна Вардапетян приняла временно поверенного в делах посольства Королевства Нидерландов, Япа Фредерикса
Генеральный прокурор Анна Вардапетян сегодня приняла делегацию, возглавляемую временным поверенным в делах Королевства Нидерландов в Армении Япом Фредериксом.
Анна Вардапетян поблагодарила представителей посольства за совместно реализованные плодотворные программы и в качестве лучшего примера сотрудничества назвала результаты шестимесячного тренинга, направленного на развитие коммуникативных способностей и навыков всех прокуроров Армении, проведенного при поддержке посольства Нидерландов. «Справедливость должна не только осуществляться, но быть видимой и понятной. Результаты тренинга, направленного на достижение этой цели, стали измеримыми благодаря опросу, проведенному в Республике Армения в декабре 2023 года, согласно которого Прокуратура улучшила свои позиции на 8 пунктов, по сравнению с индексом удовлетворенности, проведенным в марте 2023 года», - отметила Генеральный прокурор РА и вместе с Япом Фредериксом обсудили возможность начала очередного тренинга для прокуроров.
Яп Фредерикс высоко оценил совместный тренинг и подчеркнул, что Королевство Нидерланды поддерживает проводимые в Республике Армения демократические реформы, направленные на укрепление верховенства закона и защиту прав человека.
В этом контексте стороны обсудили перспективы и направления совместных программ.
Генеральный прокурор Анна Вардапетян в беседе с временным поверенным в делах Королевства Нидерландов в Армении коснулась процесса проверки прокуроров на добросовестность и отметила, что к концу 2024 года около 60% прокуроров РА пройдут проверку. «Несмотря на то, что добросовестность носит рекомендательный характер, в прокуратуре ему придается большое значение, поскольку прокурор, защищающий сторону обвинения в коррупционных преступлениях и предъявляющий иск о взыскании имущества незаконного происхождения, должен быть добросовестным и иметь хорошую рабочую репутацию», - подчеркнула Анна Вардапетян.