Պարզաբանում՝ Եղիպատրուշ համայնքում օտարման ոչ ենթակա պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանի վերաբերյալ
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից 2024 թվականի հունվարի 5-ին ստացված գրության հիմքով՝ Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում իրականացվել է ուսումնասիրություն: Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Արագածոտնի մարզի Ապարան համայնքի ղեկավարը 2019 թվականի ապրիլի 1-ի թիվ 131-Ա որոշմամբ՝ «Արագածոտնի մարզի Եղիպատրուշ բնակավայրի 8-րդ փողոցի 1-ին նրբանցքի թիվ 2 հասցեում գտնվող՝ համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողատարածքում՝ 1208 թվականին և 1220 թվականին համայնքի կողմից ինքնակամ կառուցված եկեղեցին ճանաչել է համայնքային սեփականություն», որի հիմքով Կադաստրի կոմիտեն 2019 թվականի ապրիլի 4-ին գրանցել է Եղիպատրուշ համայնքի սեփականության իրավունքը:
Նույն օրը՝ 2019 թվականի ապրիլի 4-ին, նույն իրավական հիմքերով Կադաստրի կոմիտեն գրանցել է Ապարան համայնքի սեփականության իրավունքը եկեղեցու նկատմամբ: Հետագայում՝ 2020 թվականի հունիսի 9-ին, Ապարան համայնքը Արագածոտնի մարզի Եղիպատրուշ բնակավայրի 8-րդ փողոցի 1-ին նրբանցքի թիվ 2 հասցեում գտնվող եկեղեցին նվիրատվության պայմանագրով օտարել է Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցուն: Նույն թվականի հուլիսի 6-ին Կադաստրի կոմիտեն գրանցել է Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու սեփականության իրավունքը:
Մինչդեռ, «Հայաստանի Հանրապետության պետական սեփականություն համարվող և օտարման ոչ ենթակա պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների մասին» ՀՀ օրենքի 2-րդ հոդվածի է) ենթակետի համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետությունում օտարման ենթակա չեն Հայաստանի Հանրապետության պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակում ընդգրկված ու Հայաստանի Հանրապետության պետական սեփականություն համարվող այն պաշտամունքային և քաղաքացիական կառույցները՝ մեհյանները, տաճարները, եկեղեցիները, մատուռները, վանական համալիրները, բնակելի, պալատական, արտադրական, կոմունալ, տնտեսական շինությունները, որոնց պահպանվածության վիճակը բացառում է դրանց ամբողջական գիտական վերականգնման և սկզբնական գործառնական նշանակությամբ օգտագործման հնարավորությունը:
Նույն օրենքի 8-րդ հոդվածի համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը հաստատում է օտարման ոչ ենթակա պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակը:
Կառավարության 2007 թվականի մարտի 15-ի թիվ 385-Ն որոշմամբ՝ Արագածոտնի մարզի Եղիպատրուշ բնակավայրի տարածքում գտնվող Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին ընդգրկվել է «Հայաստանի Հանրապետության պետական սեփականություն համարվող և օտարման ոչ ենթակա պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակում»:
Այս դեպքում Արագածոտնի մարզի Ապարան համայնքի ղեկավարը, անտեսելով ՀՀ օրենքի համապատասխան հոդվածի պահանջը՝ Հայաստանի Հանրապետության պետական սեփականություն համարվող և օտարման ոչ ենթակա պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակում ընդգրկված Եղիպատրուշ բնակավայրի տարածքում գտնվող Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին համարել է ինքնակամ կառույց, ճանաչել է համայնքի սեփականությունը, այնուհետև այն նվիրաբերել, որի արդյունքում պետական սեփականություն հանդիսացող եկեղեցին դուրս է եկել պետության տնօրինումից:
Վերոգրյալը հաշվի առնելով՝ Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության դատախազի կողմից 2024 թվականի հունվարի 22-ին հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացվել, 2024 թվականի հունվարի 24-ին նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, իսկ 2024 թվականի փետրվարի 7-ին  հայց է հարուցվել Վարչական դատարան ընդդեմ Ապարան համայնքի ղեկավարի՝ Ապարան համայնքի ղեկավարի 01.04.2019 թվականի թիվ 131-Ա որոշումն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանք կիրառելու պահանջով:
Վարչական դատարանի՝ 2024 թվականի փետրվարի 15-ի որոշմամբ վկայակոչված վարչական գործով հայցադիմումի ընդունումը մերժվել է:
Վերաքննիչ վարչական դատարանի 2024 թվականի ապրիլի 22-ի որոշմամբ՝ Գլխավոր դատախազության վերաքննիչ բողոքը մերժվել է:
Գլխավոր դատախազության կողմից վճռաբեկ բողոք է ներկայացվել: Միաժամանակ, 2024 թվականին հունիսի 11-ին Ապարան համայնքի ավագանուն առաջարկ է ներկայացվել՝ համայնքի ղեկավարի 2019 թվականի ապրիլի 1-ի թիվ 131-Ա որոշումն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանք կիրառելու պահանջով հայց հարուցել դատարան:

Clarification regarding the historical and cultural immovable monument located at Yeghipatrush community that is not subject to alienation
Based on the letter received from the Ministry of Education, Science, Culture and Sports on January 5, 2024, the Department of the State Interests Protection of the Prosecutor General’s Office conducted an examination. In the scope of the examination it was found out that the Head of Aparan community of Aragatsotn region, by Decision № 131-A dated April 1, 2019 “recognized the church, voluntarily built by the community in 1208 and 1220 in the land plot belonging to the community and located at 2, 1st Blind Allay, 8th Street, Yeghipatrush settlement, Aragatsotn region, the property of the community” based on which on April 4, 2019 the Cadaster Committee registered the ownership right of Yeghipatrush community.
On the same day on April 4, 2019, on the basis of the same legal ground the Cadaster Committee registered the ownership right of Aparan community over those churches. Afterwards, On June 9, 2020, Aparan community alienated the church located at 2, 1st Blind Allay, 8th Street, Yeghipatrush settlement, Aragatsotn region to the Armenian Apostolic Church based on the donation contract. On July 6, 2020 the Cadaster Committee registered the ownership right of the Armenian Apostolic Church.
However, pursuant to subpoint “j” of Article 2 of the RA Law “On historical and cultural immovable monuments that are considered the state property of the Republic of Armenia and are not subject to alienation”—the religious and civil constructions— mosques, temples, churches, chapels, monasteries, residential, industrial, communal, economic buildings and palaces, which are in the condition that excludes the possibility of their complete scientific restoration and their use pursuant to their original operational purpose, constituting the state property of the Republic of Armenia  and included in the state  list of state owned historical and cultural immovable monuments shall not be subject to alienation in the Republic of Armenia.
Pursuant to Article 8 of the same law the Government of the Republic of Armenia approves the state list of historical and cultural immovable properties not subject to alienation.
Pursuant to Decision № 385-N of the Government dated March 15, 2007, the “Holy mother of God” church located at the territory of Yeghipatrush settlement of Aragatsotn region was included in “The state list of historical and cultural immovable properties that are considered the state property of the Republic of Armenia and are not subject to alienation”.
In this case the Head of Aparan community of Aragatsotn region disregarding the requirement of the relevant law of the Republic of Armenia, declared the “Holy mother of God” church located at the territory of Yeghipatrush settlement and included in the state list of the historical and cultural immovable properties that are considered the state property of the Republic of Armenia and are not subject to alienation a voluntary construction, recognized it as an ownership of the community and afterwards donated it, as a result whereof, the church belonging to the state fell out of the disposition of the state.
Taking into consideration the abovementioned, the prosecutor of the Department of the State Interests Protection of the Prosecutor General’s Office submitted a report on the crime on January 22, 2024 and on January 24, 2024 a criminal proceedings was initiated. On February 7, 2024 a claim was submitted to the Administrative Court against the Head of Aparan Community, on recognizing Decision № 131-A, dated 01.04.2019 of the Head of Aparan community invalid and with the requirement to apply consequences of invalidity.
Based on the decision of the Administrative Court dated February 15, 2024 the acceptance of the statement of claim under the invoked administrative case was rejected.
Based on the decision of the Administrative Court of Appeal dated April 22, 2024, the appeal of the Prosecutor General’s Office was rejected.
The Prosecutor General’s Office submitted a cassation appeal. At the same time on June 11, 2024 a proposal was submitted to the Council of Elders of Aparan Community to invalidate the decision of the Head of the community № 131-A dated April 1, 2019 and submit a claim to the court with the requirement to apply consequences of invalidity.