Պարզաբանում՝ Եղիպատրուշ համայնքում օտարման ոչ ենթակա պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանի վերաբերյալ
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից 2024 թվականի հունվարի 5-ին ստացված գրության հիմքով՝ Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում իրականացվել է ուսումնասիրություն: Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Արագածոտնի մարզի Ապարան համայնքի ղեկավարը 2019 թվականի ապրիլի 1-ի թիվ 131-Ա որոշմամբ՝ «Արագածոտնի մարզի Եղիպատրուշ բնակավայրի 8-րդ փողոցի 1-ին նրբանցքի թիվ 2 հասցեում գտնվող՝ համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողատարածքում՝ 1208 թվականին և 1220 թվականին համայնքի կողմից ինքնակամ կառուցված եկեղեցին ճանաչել է համայնքային սեփականություն», որի հիմքով Կադաստրի կոմիտեն 2019 թվականի ապրիլի 4-ին գրանցել է Եղիպատրուշ համայնքի սեփականության իրավունքը:
Նույն օրը՝ 2019 թվականի ապրիլի 4-ին, նույն իրավական հիմքերով Կադաստրի կոմիտեն գրանցել է Ապարան համայնքի սեփականության իրավունքը եկեղեցու նկատմամբ: Հետագայում՝ 2020 թվականի հունիսի 9-ին, Ապարան համայնքը Արագածոտնի մարզի Եղիպատրուշ բնակավայրի 8-րդ փողոցի 1-ին նրբանցքի թիվ 2 հասցեում գտնվող եկեղեցին նվիրատվության պայմանագրով օտարել է Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցուն: Նույն թվականի հուլիսի 6-ին Կադաստրի կոմիտեն գրանցել է Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու սեփականության իրավունքը:
Մինչդեռ, «Հայաստանի Հանրապետության պետական սեփականություն համարվող և օտարման ոչ ենթակա պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների մասին» ՀՀ օրենքի 2-րդ հոդվածի է) ենթակետի համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետությունում օտարման ենթակա չեն Հայաստանի Հանրապետության պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակում ընդգրկված ու Հայաստանի Հանրապետության պետական սեփականություն համարվող այն պաշտամունքային և քաղաքացիական կառույցները՝ մեհյանները, տաճարները, եկեղեցիները, մատուռները, վանական համալիրները, բնակելի, պալատական, արտադրական, կոմունալ, տնտեսական շինությունները, որոնց պահպանվածության վիճակը բացառում է դրանց ամբողջական գիտական վերականգնման և սկզբնական գործառնական նշանակությամբ օգտագործման հնարավորությունը:
Նույն օրենքի 8-րդ հոդվածի համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը հաստատում է օտարման ոչ ենթակա պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակը:
Կառավարության 2007 թվականի մարտի 15-ի թիվ 385-Ն որոշմամբ՝ Արագածոտնի մարզի Եղիպատրուշ բնակավայրի տարածքում գտնվող Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին ընդգրկվել է «Հայաստանի Հանրապետության պետական սեփականություն համարվող և օտարման ոչ ենթակա պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակում»:
Այս դեպքում Արագածոտնի մարզի Ապարան համայնքի ղեկավարը, անտեսելով ՀՀ օրենքի համապատասխան հոդվածի պահանջը՝ Հայաստանի Հանրապետության պետական սեփականություն համարվող և օտարման ոչ ենթակա պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակում ընդգրկված Եղիպատրուշ բնակավայրի տարածքում գտնվող Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին համարել է ինքնակամ կառույց, ճանաչել է համայնքի սեփականությունը, այնուհետև այն նվիրաբերել, որի արդյունքում պետական սեփականություն հանդիսացող եկեղեցին դուրս է եկել պետության տնօրինումից:
Վերոգրյալը հաշվի առնելով՝ Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության դատախազի կողմից 2024 թվականի հունվարի 22-ին հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացվել, 2024 թվականի հունվարի 24-ին նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, իսկ 2024 թվականի փետրվարի 7-ին  հայց է հարուցվել Վարչական դատարան ընդդեմ Ապարան համայնքի ղեկավարի՝ Ապարան համայնքի ղեկավարի 01.04.2019 թվականի թիվ 131-Ա որոշումն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանք կիրառելու պահանջով:
Վարչական դատարանի՝ 2024 թվականի փետրվարի 15-ի որոշմամբ վկայակոչված վարչական գործով հայցադիմումի ընդունումը մերժվել է:
Վերաքննիչ վարչական դատարանի 2024 թվականի ապրիլի 22-ի որոշմամբ՝ Գլխավոր դատախազության վերաքննիչ բողոքը մերժվել է:
Գլխավոր դատախազության կողմից վճռաբեկ բողոք է ներկայացվել: Միաժամանակ, 2024 թվականին հունիսի 11-ին Ապարան համայնքի ավագանուն առաջարկ է ներկայացվել՝ համայնքի ղեկավարի 2019 թվականի ապրիլի 1-ի թիվ 131-Ա որոշումն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանք կիրառելու պահանջով հայց հարուցել դատարան:

Разъяснение относительно недвижимого памятника истории и культуры, не подлежащего отчуждению, в общине Египатруш
На основании письма, поступившего из Министерства образования, науки, культуры и спорта 5 января 2024 года, Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА произвело проверку. В ходе проверки выяснилось, что Постановлением номер 131-А от 1 апреля 2019 года главы Апаранской общины Арагацотнской области, церкви, построенные в 1208 и 1220 годах, находящиеся на территории, принадлежащей общине, были признаны собственностью общины, на основании чего 4 апреля 2019 года Кадастровый комитет зарегистрировал право собственности на эти территории за общиной Египатруш.
В тот же день, 4 апреля 2019 года, на том же правовом основании Комитет кадастра зарегистрировал право собственности на церковь за Апаранской общиной. Позже, 9 июня 2020 года, община Апарана на основании договора дарения передала Армянской Апостольской Святой Церкви церковь, расположенную по адресу: 8-я улица, переулок 1 номер 2, поселок Египатруш, Арагацотнской области. 6 июля того же года Кадастровый комитет зарегистрировал право собственности за Армянской Апостольской Святой Церквью.
Между тем, в соответствии с подпунктом э) статьи 2 Закона РА «О недвижимых памятниках истории и культуры, являющихся государственной собственностью Республики Армения и не подлежащих отчуждению»: те религиозные и гражданские сооружения, которые включены в государственный перечень недвижимых памятников истории и культуры Республики Армения и считаются государственной собственностью Республики Армения, такие как языческие храмы, церкви, часовни, монастырские комплексы, жилые, дворцовые, промышленные, коммунальные, хозяйственные постройки, не подлежащие отчуждению, состояние сохранности которых исключает возможность их полноценной реставрации и первоначального эксплуатационного использования.
Согласно статье 8 того же закона Правительство Республики Армения утверждает перечень недвижимых памятников истории и культуры, не подлежащих отчуждению.
Постановлением Правительства номер 385-Н от 15 марта 2007 года церковь Святой Богородицы, расположенная в поселке Египатруш Арагацотнской области, включена в данный перечень.
При этом глава Апаранской общины Арагацотнского марза, игнорируя требование соответствующей статьи закона Республики Армения, указал церковь Святой Богородицы как самовольную постройку, после чего было признано право собственности общины для передачи его в дар.
Учитывая изложенное, 22 января 2024 года прокурором Управления по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры направлено сообщение о преступлении, 24 января 2024 года инициировано уголовное производство, а 7 февраля 2024 года в Административный суд - был подан иск против Апаранской общины с требованием признать постановление главы Апаранской общины недействительным и применить последствия недействительности.
Постановлением Административного суда от 15 февраля 2024 года в удовлетворении иска по указанному административному делу было отказано.
Постановлением Апелляционного административного суда от 22 апреля 2024 года апелляционная жалоба Генпрокуратуры была отклонена.
Генеральная прокуратура подала кассационную жалобу. В то же время, 11 июня 2024 года в Совет старейшин общины Апаран было внесено предложение с просьбой признать недействительным постановление главы общины от 1 апреля 2019 года номер 131-А.