«Հայբուսակ» համալսարանի ռեկտորը մի շարք անձանցից վարձավճար է վերցրել համալսարան ընդունելու պատրվակով. տուժողներին պատճառված 15 մլն դրամ վնասը վերականգնվել է
«Հայբուսակ» համալսարանի ռեկտորը և մի շարք աշխատակիցներ 2013 թվականից մինչև 2017 թվականն ընկած ժամանակահատվածում տարբեր անձանցից վարձավճար են վերցրել՝ նշված համալսարանի Իջևանի մասնաճյուղ ընդունելու պատրվակով:
Դատախազը 2024 թվականի մայիսի 6-ին «Հայբուսակ» համալսարանի ռեկտոր Ս.Հ.-ի և մի շարք աշխատակիցների նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով կատարված խարդախություն):
2024 թվականի մայիսի 6-ին Ս.Հ.-ի կողմից վերականգնվել է հանցագործության արդյունքում տուժողներին պատճառված 15 մլն դրամ վնասը:
Երևան քաղաքի դատախազ Ռաֆայել Մանուկյանը 2024 թվականի հունիսի 10-ին միջնորդագիր է հասցեագրել ՀՀ կրթության, գիտության, սպորտի և մշակույթի նախարարության գլխավոր քարտուղարին՝ միջնորդագրում նշված կեղծ դիպլոմներն անվավեր ճանաչելու, «Հայբուսակ» համալսարան ՍՊ ընկերության լիցենզավորման իրավաչափության, գործող ռեկտորի պաշտոնավարումը դադարեցնելու հնարավորության հարցերը քննարկելու նպատակով:

Ректор университета «Айбусак» взымал плату за обучение у различных лиц под предлогом поступления в университет. Потерпевшим возмещён ущерб в размере 15 миллионов драм
С 2013 по 2017 годы ректор и несколько сотрудников университета «Айбусак» взымали плату за обучение у различных лиц под предлогом поступления в филиал университета в Иджеване.
6 мая 2024 года прокурор инициировал публичное уголовное преследование в отношении С.Г., ректора, и нескольких сотрудников университета «Айбусак» по пункту 1 части 3 статьи 178 Уголовного кодекса, принятого 18.04.2003 года.
6 мая 2024 года С.Г. возместил ущерб в размере 15 миллионов драм, причиненный потерпевшим в результате преступления.
Предварительное расследование продолжается. 10 июня 2024 года Рафаэль Манукян, прокурор города Еревана, направил письменное ходатайство Генеральному секретарю Министерства образования, науки, культуры и спорта для обсуждения вопросов, связанных с признанием указанных поддельных дипломов недействительными, а также законности лицензирования ООО «Айбусак» и прекращения полномочий нынешнего ректора.