«Հայբուսակ» համալսարանի ռեկտորը մի շարք անձանցից վարձավճար է վերցրել համալսարան ընդունելու պատրվակով. տուժողներին պատճառված 15 մլն դրամ վնասը վերականգնվել է
«Հայբուսակ» համալսարանի ռեկտորը և մի շարք աշխատակիցներ 2013 թվականից մինչև 2017 թվականն ընկած ժամանակահատվածում տարբեր անձանցից վարձավճար են վերցրել՝ նշված համալսարանի Իջևանի մասնաճյուղ ընդունելու պատրվակով:
Դատախազը 2024 թվականի մայիսի 6-ին «Հայբուսակ» համալսարանի ռեկտոր Ս.Հ.-ի և մի շարք աշխատակիցների նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով կատարված խարդախություն):
2024 թվականի մայիսի 6-ին Ս.Հ.-ի կողմից վերականգնվել է հանցագործության արդյունքում տուժողներին պատճառված 15 մլն դրամ վնասը:
Երևան քաղաքի դատախազ Ռաֆայել Մանուկյանը 2024 թվականի հունիսի 10-ին միջնորդագիր է հասցեագրել ՀՀ կրթության, գիտության, սպորտի և մշակույթի նախարարության գլխավոր քարտուղարին՝ միջնորդագրում նշված կեղծ դիպլոմներն անվավեր ճանաչելու, «Հայբուսակ» համալսարան ՍՊ ընկերության լիցենզավորման իրավաչափության, գործող ռեկտորի պաշտոնավարումը դադարեցնելու հնարավորության հարցերը քննարկելու նպատակով:

The rector of “Haybusak” University took tuition fees from several individuals under the pretext of admission to the university: the damage caused to the victims amounted to AMD 15 million
The rector and several employees of “Haybusak” University took tuition fees from different individuals from 2013 until 2017 under the pretext of admission to the Ijevan branch of the University.
On May 6, 2024 the prosecutor initiated a public criminal prosecution against S.H., rector and several employees of “Haybusak” University under point 1 of part 3 of article 178 of the Criminal Code adopted on 18.04.2003.
On May 6, 2024, S.H. recovered the damage in the amount of AMD 15 million caused to the victims as a result of the crime.
The preliminary examination is pending.
On June 10, 2024, Rafayel Manukyan, Prosecutor of Yerevan city, submitted a written motion to the Secretary General of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports for discussing the issues related to the recognition of the mentioned false diplomas invalid as well as to the lawfulness of licensing of “Haybusak” University LLC and termination of the office of the current rector.