Գլխավոր դատախազությունը պահանջում է ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարարից բռնագանձել ԱՄՆ-ում գտնվող բնակելի տարածքը, Երևանի կենտրոնում գտնվող անշարժ գույքը և դրամական միջոցներ
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2024 թվականի մայիսի 15-ին վարույթ է ընդունել Գլխավոր դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական հայցադիմումը:
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝ ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Վիգեն Սարգսյանից և նրան փոխկապակցված անձից բռնագանձել՝
- 1 անշարժ գույք Երևանի կենտրոնում, իսկ անհնարինության դեպքում՝ գույքի միջին շուկայական արժեքը՝ 181 մլն 125 հազար դրամ.
- ԱՄՆ Մասաչուսեթս նահանգում գտնվող բնակելի տարածքը, իսկ անհնարինության դեպքում՝ գույքի ձեռքբերման արժեքը՝ 2 մլն 50 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 940 մլն 909 հազար դրամ.
- 255 մլն 454 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի դրամական միջոցների մնացորդ.
- 172 մլն 486 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում և հնարավոր չէ բռնագանձել, քանի որ 2004-2022 թվականների ընթացքում փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի և/կամ հնարավոր չէ նույնականացնել՝ բռնագանձումը տարածելով նաև համատեղ կյանքի ընթացքում Լ.Գ.-ի անվամբ առևտրային բանկերում առկա դրամական միջոցների, գույքերի վրա:

Генеральная прокуратура требует у бывшего Министра обороны РА взыскания жилую территорию в США, недвижимое имущество в центре Еревана и денежные средства
15 мая 2024 года Антикоррупционный суд принял к рассмотрению очередной иск Генеральной прокуратуры о взыскании имущества незаконного происхождения.
Управление по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры представило в суд требование о взыскании у бывшего Министра обороны РА Саргсяна Вигена и аффилированных с ним лиц:
• 1 недвижимое имущество в центре Еревана, а в случае невозможности - среднерыночную стоимость имущества: 181 миллион 125 тысяч драм;
• Жилую территорию в штате Массачусетс, США, а в случае невозможности, стоимость приобретения составляет 940 миллионов 909 тысяч драм, что эквивалентно 2 миллионам 50 тысячам долларов США;
• Остаток незаконных средств составляет 255 миллионов 454 тысяч драм;
• 172 миллиона 486 тысяч драм, что не обосновано законными доходами лица, имеет незаконное происхождение и не может быть взыскано, поскольку в 2004-2022 годах оно было передано добросовестному приобретателю и/или не может быть идентифицировано.