Չափագիտության ազգային ինստիտուտի նախկին պաշտոնատար անձինք վերականգնել են պետությանը պատճառված 51 մլն դրամ վնասը
«Չափագիտության ազգային ինստիտուտ» ՓԲ ընկերության նախկին պաշտոնատար անձինք, 2010-2018 թվականն ընկած ժամանակահատվածում, մի խումբ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, 27 աշխատակիցների հրամանագրել են տարբեր հաստիքներում: Տեղյակ լինելով վերջիններիս կողմից աշխատանքի չհաճախելու և աշխատանքային պարտականությունները չկատարելու հանգամանքի մասին` վերոնշյալ անձինք կազմել, հաստատել և վավերացրել են աշխատաժամանակի հաշվարկի տեղեկագրեր, աշխատավարձի վճարման համար հիմք հանդիսացող այլ փաստաթղթեր՝ դրանցում ներառելով ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ՝ աշխատակիցների կողմից աշխատանքի հաճախելու, իրենց գործառութային պարտականությունները կատարելու վերաբերյալ: Արդյունքում՝ պետական բյուջեից 27 անձի անունով դուրս է գրվել առանձնապես խոշոր չափերի գումար:
2020 թվականի օգոստոսի 11-ին հարուցվել է քրեական գործ (վարույթ)` 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (յուրացնելը կամ վատնելը) և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր կեղծելը, իրացնելը կամ օգտագործելը):
2024 թվականի մայիսի 20-ին «Չափագիտության ազգային ինստիտուտ» ՓԲ ընկերության նախկին պաշտոնատար անձանց կողմից, այդ թվում՝ նախկին տնօրեններ Ե.Չ.-ի և Վ.Ս.-ի կողմից, վերականգնվել է պետությանը պատճառված 51 մլն 227 հազար դրամ վնասը:

Former officials of the National Institute of Measurement recovered the damage in the amount of AMD 51 million caused to the state
During 2010-2018, former officials of the National Institute of Metrology CJSC by prior agreement with a group of individuals registered 27 employees in different staff positions. Being informed that they failed to attend their workplace and fulfill their employment duties, the abovementioned individuals drew up, confirmed and certified work time log books and other documents constituting basis for the payment of salary, involving evidently false information therein on the attendance and fulfillment of employment duties. As a result an especially large amount of money was wrote off the state budget for those 27 individuals.
On August 11, 2020 a criminal case (proceedings) was initiated under point 1 of part 3 of article 179 and part 2 of article 325 of the Criminal Code adopted on 18.04.2003.
On May 20, 2024 former officials of the National Institute of Metrology CJSC, including former directors Ye.Ch. and V.S. recovered the damage in the amount of AMD 51 million 227 thousand caused to the state.