Թմրամիջոցների ապօրինի իրացման և դրանց արդյունքում ստացված՝ շուրջ 2 մլրդ դրամը գերազանցող փողերի լվացման գործը դատախազն ուղարկել է դատարան
Դատախազը 2024 թվականի մայիսի 16-ին հաստատել է առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի իրացում և փողերի լվացում կատարած, ինչպես նաև նրանց օժանդակած անձանց վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել դատարան:
Քննչական կոմիտեում քննված քրեական վարույթով պարզվել է, որ Ա.Մ.-ն ստեղծել և ղեկավարել է առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությամբ և առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացմամբ զբաղվող հանցավոր կազմակերպություն՝ անդամագրելով Պ.Հ.-ին, Վ.Գ.-ին և Հ.Գ.-ին: Բացի այդ, պարզվել է, որ թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությանը և փողերի լվացմանն օժանդակել են Կ.Մ.-ն, Վ.Գ.-ն Բ.Ս.-ն, Ա.Մ.-ն և Վ.Գ.-ն:
Հանցավոր կազմակերպության ղեկավարը «Տելեգրամ» հեռահաղորդակցման հավելվածում ստեղծել և կառավարել է առցանց խանութ-հարթակներ, սահմանել թմրամիջոցների վաճառքի ընթացքում գործունեության կանոններ, թմրամիջոցների վաճառքի կարգը և գները։
Արդյունքում՝ թմրամիջոցների իրացումից ստացվել են առանձնապես խոշոր չափերով ֆինանսական միջոցներ՝ 1 մլրդ 936 մլն 464 հազար դրամ, որի հանցավոր ծագումը թաքցնելու նպատակով գումարները ստացվել են տարատեսակ կրիպտոարժույթային հաշիվներին, ապա փոխանցումների և փոխարկումների միջոցով փոխանցվել են տարբեր անձանց անուններով գրանցված, սակայն հանցավոր կազմակերպության ղեկավարի և անդամների կողմից կառավարվող՝ ՀՀ-ում գրանցված էլեկտրոնային դրամապանակներին: Գումարները ստանալուց հետո, հանցավոր կազմակերպության ղեկավարն ու անդամները դրանք փոխանցել են ՀՀ տարածքում գործող և «Տելեգրամ» հավելվածում կրիպտոարժույթների փոխանակմամբ զբաղվող տարբեր անձանց և կազմակերպությունների, իսկ փոխանակման արդյունքում ստացված գումարը հրահանգել են փոխանցել իրենց և իրենց հետ փոխկապակցված անձանց անուններով բացված էլեկտրոնային դրամապանակներին, որոշ դեպքերում՝ բանկային քարտերին՝ խեղաթյուրելով գումարների ծագման իրական աղբյուրը:
Դատախազը հանցավոր կազմակերպության ղեկավար Ա.Մ.-ի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 318-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հանցավոր կազմակերպություն ստեղծելը կամ ղեկավարելը), 393-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով (թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի, դրանց պատրաստուկների կամ դրանց համարժեք նյութերի (անալոգի) կամ դրանց ածանցյալների ապօրինի շրջանառությունն իրացնելու նպատակով կամ դրանք ապօրինի իրացնելը), 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (փողերի լվացում), Պ.Հ.-ի նկատմամբ՝ 297-րդ հոդվածի 1-ին մասով (խուլիգանություն), 319-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հանցավոր կազմակերպությանը մասնակցելը), 393-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով, Հ.Գ.-ի նկատմամբ՝ 319-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 393-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով, Բ.Ս.-ի նկատմամբ՝ 46-393-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի, դրանց պատրաստուկների կամ դրանց համարժեք նյութերի (անալոգի) կամ դրանց ածանցյալների ապօրինի շրջանառությունն իրացնելու նպատակով կամ դրանք ապօրինի իրացնելուն օժանդակելը) և 46-296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (փողերի լվացմանն օժանդակելը, Վիգեն Գ.-ի նկատմամբ՝ 46-296-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով և 46-393-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով, Կ.Մ.-ի նկատմամբ՝ 46-296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով, Վեներա Գ.-ի նկատմամբ՝ 46-296-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Վարազդատ Գ.-ի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում չի հարուցվել ոչ ռեաբիլիտացիոն՝ անձի մահվան հիմքով):

The prosecutor submitted the case on the illegal drug circulation and laundering of the money (AMD 2 billion) received from the sale of the drugs to the court
On May 16, 2024 the prosecutor signed the indictment regarding individuals engaged in money laundering and illegal circulation of drugs in especially large amounts and the individuals assisting them and submitted it to the court with the materials of the case.
Under the criminal proceedings investigated in the Investigative Committee it was found out that A.M. created and managed a criminal organization engaged in the illegal circulation of drugs in especially large amounts and money laundering in especially large amounts, enrolling P.H., V.G. and H.G.. Besides that, it was found out that K.M., V.G., B.S., A.M. and V.G. assisted in illegal drug circulation and money laundering.
The head of the criminal organization created and managed online marketplaces in the application named Telegram, defined rules for the sale of drugs and prices.
As a result financial means in especially large amounts—AMD 1 billion 936 million 464 thousand was received as a result of the sale of drugs, and to hide the criminal origin, those amounts were received on different crypto currency accounts and afterword, through transfers and conversions, they were transferred to electronic wallets registered in the RA, under the names of different persons, but actually managed by the head and members of the criminal organization. After receiving the money, the head and members of the criminal organization transferred them to different individuals and organizations operating in the territory of RA and engaged in the exchange of crypto currencies in the Telegram application, and instructed to transfer the amount received as a result of the conversion to their electronic wallets as well as to the electronic wallets of related persons, sometimes to the credit cards, thus distorting the real origin of those amounts.
The prosecutor initiated a public criminal prosecutions against the following individuals— A.M, head of the criminal organization under part 1 of article 318, points 1 and 2 of part 3 of article 318, points 1 and 3 of part 3 of article 296, P.H. under part 1 of article 297, part 1 of article 319, points 1 and 2 of part 3 of article 393 and points 1 and 3 of part 3 of article 296, H.G. under part 1 of article 319, points 1 and 2 of part 3 of article 393 and points 1 and 3 of part 3 of article 296, B.S. under point 2 of part 3 of article 46-393 and point 3 of part 3 of article 46-296, Vigen G under point 2 of part 2 of article 46-296 and point 2 of part 3 of article 46-393, K.M. under point 3 of part 3 of article 46-296 and Venera G under part1 of article 46-296 of the Criminal Code (public criminal prosecution was not initiated against Varazdat G. based on non-rehabilitation grounds, death of the person).