Գլխավոր դատախազության կողմից պետությանը վերադարձված՝ 1 հա մակերեսով երկու հողամասերն ամրացվեցին Պետական գույքի կառավարման կոմիտեին
Կառավարության այսօրվա նիստում հաստատվել է Կոտայքի մարզի Աղավնաձոր բնակավայրին հարող՝ ընդհանուր 1 հա մակերեսով երկու հողամասերը Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության պետական գույքի կառավարման կոմիտեին ամրացնելու մասին Կառավարության որոշման նախագիծը:
Գլխավոր դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ պետական շահերի պաշտպանության վարչության հայցադիմումը 2024 թվականի փետրվարի 9-ին Հակակոռուպցիոն դատարանի վճռով բավարարվել է. Կոտայքի մարզի Աղավնաձոր բնակավայրին հարող՝ ընդհանուր 1 հա մակերեսով երկու հողամասերի նկատմամբ վերականգնվել է (ճանաչվել է) Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը:
Վճռի հիման վրա՝ շուկայական արժեքին մոտարկված՝ ընդհանուր շուրջ 18,5 մլն դրամ կադաստրային արժեքով, «հատուկ պահպանվող տարածք» նպատակային նշանակությամբ հողամասերին տրվել են Կոտայքի մարզ, Ծաղկաձոր համայնք, գյուղ Աղավնաձոր, Աղավնու աղբյուր թաղամաս 27 և 28 հասցեները, գրանցվել է Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը:
Ընդհանուր առմամբ, Կոտայքի մարզի համայնքների վարչական սահմաններից դուրս գտնվող անտառային ֆոնդի հողերի վերաբերյալ Գլխավոր դատախազության կողմից ներկայացվել է 14 քաղաքացիական հայց, որոնց շրջանակներում վիճարկվում են շուրջ 465 հազար 770 քմ մակերեսով հողամասի աճուրդները:
Դատախազության հայցերից 8-ով կայացվել են վճիռներ՝ պետության օգտին. 3 վճիռ մտել է օրինական ուժի մեջ, գրանցվել է Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը՝ ընդհանուր 55 հազար 197 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ:

Two land plots with the surface of 1ha, returned by the Prosecutor General’s Office were attached to the State Property Management Committee
During today’s Government session the decision of the Government on attaching two land plots with the total surface of 1 ha adjacent to Aghavnadzor settlement of Kotayk region to the State Property Management Committee of the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure was approved.
The Prosecutor General’s Office has already informed that the statement of claim, submitted by the Department of the State Interests Protection was awarded by the judgment of the Anti-corruption court dated February 9, 2024: the ownership right of the Republic of Armenia over the land plot with the total surface of 1 ha adjacent to Aghavnadzor settlement of Kotayk region was restored (recognized).
Based on the decision the land plots having “Specially protected area” intended purpose and about AMD 18.5 million cadastral value (approximated to the market value thereof) were issued the following addresses— 27 and 28 Aghavnu Aghbyur district, Aghavnadzor village, Tsaghkadzor community, Kotayk region and the ownership right of the Republic of Armenia was registered.
The Prosecutor General’s Office submitted 14 statements of claims regarding the land plots of forestry fund, falling out of the administrative borders of communities of Kotayk region, in the scope of which the auctions of land plots with the total surface of 465 thousand 770 m2 were contested.
Under 8 claims of the Prosecutor’s Office, judgments were rendered in favor of the state: 3 judgments entered into legal force and the ownership right of the Republic of Armenia over the land plot with the surface of 55 thousand 197m2 was registered.