Գլխավոր դատախազության կողմից պետությանը վերադարձված՝ 1 հա մակերեսով երկու հողամասերն ամրացվեցին Պետական գույքի կառավարման կոմիտեին
Կառավարության այսօրվա նիստում հաստատվել է Կոտայքի մարզի Աղավնաձոր բնակավայրին հարող՝ ընդհանուր 1 հա մակերեսով երկու հողամասերը Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության պետական գույքի կառավարման կոմիտեին ամրացնելու մասին Կառավարության որոշման նախագիծը:
Գլխավոր դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ պետական շահերի պաշտպանության վարչության հայցադիմումը 2024 թվականի փետրվարի 9-ին Հակակոռուպցիոն դատարանի վճռով բավարարվել է. Կոտայքի մարզի Աղավնաձոր բնակավայրին հարող՝ ընդհանուր 1 հա մակերեսով երկու հողամասերի նկատմամբ վերականգնվել է (ճանաչվել է) Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը:
Վճռի հիման վրա՝ շուկայական արժեքին մոտարկված՝ ընդհանուր շուրջ 18,5 մլն դրամ կադաստրային արժեքով, «հատուկ պահպանվող տարածք» նպատակային նշանակությամբ հողամասերին տրվել են Կոտայքի մարզ, Ծաղկաձոր համայնք, գյուղ Աղավնաձոր, Աղավնու աղբյուր թաղամաս 27 և 28 հասցեները, գրանցվել է Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը:
Ընդհանուր առմամբ, Կոտայքի մարզի համայնքների վարչական սահմաններից դուրս գտնվող անտառային ֆոնդի հողերի վերաբերյալ Գլխավոր դատախազության կողմից ներկայացվել է 14 քաղաքացիական հայց, որոնց շրջանակներում վիճարկվում են շուրջ 465 հազար 770 քմ մակերեսով հողամասի աճուրդները:
Դատախազության հայցերից 8-ով կայացվել են վճիռներ՝ պետության օգտին. 3 վճիռ մտել է օրինական ուժի մեջ, գրանցվել է Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը՝ ընդհանուր 55 հազար 197 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ:

Два земельных участка общей площадью 1 га, возвращенные Генеральной прокуратурой, были переданы Комитету управления государственным имуществом
На сегодняшнем заседании Правительства было утверждено постановление о передаче двух земельных участков общей площадью 1 га, прилегающих к населенному пункту Ахавнадзор Котайкской области, Комитету управления государственным имуществом Министерства территориального управления и инфраструктур РА.
Генеральная прокуратура уже сообщила, что иск, поданный Управлением по защите государственных интересов, был удовлетворен решением Антикоррупционного суда от 9 февраля 2024 года: право собственности Республики Армения на земельный участок общей площадью 1 га, прилегающий к поселку Ахавнадзор Котайкской области, было восстановлено (признано).
На основании указанного постановления земельные участки, имеющие целевое назначение "Особо охраняемая территория" и кадастровую стоимость около 18,5 миллионов драм (приближенных к рыночной стоимости), получили следующие адреса— ул. Агавну Агбюр 27 и 28, Ахавнадзор, Цахкадзорская община, Котайкская область, и право собственности Республики Армения было зарегистрировано.
Генеральная прокуратура подала 14 исков относительно земельных участков лесного фонда, выходящих за административные границы общин Котайкской области, в рамках которых оспаривались аукционы на земельные участки общей площадью 465 770 квм.
По 8 искам Прокуратуры были вынесены постановления в пользу государства: 3 постановления вступили в законную силу, зарегистрировано право собственности Республики Армения на земельный участок площадью 55 197 квм.