Արդյո՞ք մենք այն հասարակությունն ենք, որի հետ միայն Քրեական օրենսգրքով է պետք խոսել. Աննա Վարդապետյանն Ազգային ժողովում հանդես է եկել եզրափակիչ ելույթով
Ազգային ժողովն այսօր շարունակել է քննարկել Դատախազության՝ 2023 թվականի գործունեության մասին հաղորդումը:
Պատգամավորները մտքերի փոխանակության ժամանակ անդրադարձել են Դատախազության կողմից արձանագրված խնդիրներին, որոնք հիմնականում վերաբերել են ուշացած արդարադատությանը, այն լուծելու ուղղությամբ Գլխավոր դատախազության կողմից իր լիազորությունների շրջանակում իրականացվող աշխատանքներին, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության, ատելության խոսքի դեմ պայքարին և այլն:
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն իր ելույթում անդրադարձել է ատելության խոսքի, բռնության կոչի, խուլիգանության, անհամաչափ ուժի կիրառման վերաբերյալ հարցադրումներին և նշել. «Ուրբաթ օրը ճեպազրույցի ընթացքում լրագրողներից մեկն ինձ հարց ուղղեց: Ներողություն եմ խնդրում, բառացի պետք է մեջբերեմ՝ թքել կարելի՞ է: «Ո՛չ, թքել չի կարելի»՝ լրագրողին ուղիղ պարզաբանել եմ, չի՛ կարելի: Ամեն ինչ չէ քրեորեն պատժելի, բայց արդյո՞ք մենք այն հասարակությունն ենք, որի հետ միայն Քրեական օրենսգրքով է պետք խոսել: Հարցուպատասխանի ընթացքում ինձ համար ակնհայտ էր, որ յուրաքանչյուրդ անհանգստացած եք արտաքին անվտանգային հարցերի վերաբերյալ: Այդ հարցերն ինձ էլ ուղղվեցին: Վստահ եմ, որ յուրաքանչյուրդ ուզում եք մեր հայրենիքը տեսնել անվտանգ, բայց արդյո՞ք հնարավոր է լուծել անվտանգային հարցերը երկրի ներսում, եթե մենք անընդհատ միմյանց հետ խոսում ենք ատելության խոսքով: Պատասխանը միանշանակ է՝ ոչ»:
Անդրադառնալով ատելության խոսքի վերաբերյալ հարցերին՝ ՀՀ գլխավոր դատախազն ընդգծել է, որ Ազգային ժողովից հնչող քաղաքական խոսքն ազդում է հասարակության խոսույթի որակի վրա: «Սրանք ուղղակի բառեր չեն: Սա երևում է յուրաքանչյուր քրեական գործից, յուրաքանչյուր քրեական գործով վերցված ցուցմունքից, յուրաքանչյուր քրեական գործով կազմվող մեղադրական եզրակացությունից: Մեզնից յուրաքանչյուրի խոսքին հետևում են մարդիկ, Ձեր խոսքին հետևում են ձեր ընտրողները: Դուք նրանց վարքագծային մոդելն եք և, ըստ այդմ, կարծում եմ՝ պետք է ունենալ ինքնավերահսկողություն և բարձրացնել հարցեր՝ առանց անձնական վիրավորանքների: Բոլոր հարցերը, որոնք քննարկվեցին՝ այդ թվում տիկին Թովմասյանի կողմից մեջբերված բոլոր հրապարակումները, արդեն ստուգման առարկա են Դատախազությունում: Մենք կարծում ենք, որ սա է երկխոսության ճանապարհը: Մյուս տարբերակն էլ, որ յուրաքանչյուր տարի հավաքվենք ու քննարկենք, թե քանի քրեական վարույթ կա ատելության խոսքով՝ ում վերաբերյալ ու հաշվենք՝ ո՞ւմ նկատմամբ է շատ, ո՞ւմ նկատմամբ՝ քիչ. վստահ եմ՝ դրանից ոչ մեկը չի շահելու: Ես նաև վստահեցնում եմ, որ իրավապահ համակարգը հանցակազմի առկայության դեպքում վարույթ նախաձեռնելու է, անհրաժեշտ գործողությունները կատարելու է, հիմքերի առկայության դեպքում քրեական հետապնդում հարուցելու է ու գործն ուղարկելու է դատարան, ով ուզում է լինի, ում վերաբերյալ ուզում է լինի»,- ընդգծել է Աննա Վարդապետյանը:
«Ազգային ժողովի  կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի համաձայն` Դատախազության գործունեության մասին տարեկան հաղորդումն ընդունվել է ի գիտություն:

Являемся ли мы обществом, с которым можно говорить только через Уголовный кодекс: Анна Вардапетян выступила с заключительной речью в Национальном Собрании
Сегодня в Национальном Собрании продолжалось обсуждение отчета о деятельности Прокуратуры за 2023 году.
Во время обмена мнениями депутаты затронули вопросы, зафиксированные Прокуратурой, которые в основном касались затягивания правосудия, работы, проводимой Генеральной прокуратурой в рамках ее полномочий, направленной на решение этих проблем, а также борьбы с незаконным оборотом наркотиков и разжиганием ненависти.
В своем выступлении Анна Вардапетян, Генеральный прокурор Республики Армения, затронула вопросы, касающиеся разжигания ненависти, подстрекательства к насилию, хулиганства и чрезмерного использования силы, и отметила: «В пятницу, во время брифинга один из журналистов задал вопрос. Хочу извиниться, но я должна процитировать его дословно. “Можно ли плевать?” “Нет, нельзя”, я прямо объяснила журналисту, “Нельзя”. Факт в том, что не все подлежит уголовному наказанию, но являемся ли мы обществом, с которым можно говорить только посредством Уголовного кодекса? Во время серии вопросов и ответов мне стало ясно, что каждый беспокоится относительно вопросов внешней безопасности. Эти вопросы были также адресованы мне. Я уверена, что все вы хотите, чтобы Родина оставалась в безопасности, но возможно ли решить вопросы безопасности внутри страны, если мы постоянно говорим друг с другом с на языке ненависти? Ответ однозначный— нет».
Обращаясь к вопросам разжигания ненависти, Генеральный прокурор РА подчеркнула, что политическая речь, произнесенная с трибуны Национального Собрания, влияет на качество речи в обществе. «Это не просто слова. Это видно из каждого уголовного дела, из показаний, данных по каждому уголовному делу, из обвинительных заключений, составленных по каждому уголовному делу. Люди следят за нашей речью, ваши избиратели следят за вашей речью. Вы для них модель поведения, поэтому я уверена, что каждый из нас должен контролировать себя и поднимать вопросы без личных оскорблений. Все обсуждаемые вопросы, включая все публикации, приведенные госпожой Товмасян, уже являются предметом рассмотрения в Прокуратуре. Мы считаем, что это путь к диалогу. У нас есть и другой вариант— мы можем собираться каждый год и обсуждать, сколько уголовных дел заведено по фактам разжигания ненависти, кому они адресованы и считать, у кого больше, а у кого меньше: я уверена, что никто не выиграет. Также хочу заверить, что правоохранительная система будет возбуждать дела при наличии состава преступления, будет предпринимать необходимые действия, будет возбуждать уголовное преследование при наличии оснований и будет передавать дело в суд независимо от того, кто занимался разжиганием ненависти или против кого это было использовано», подчеркнула Анна Вардапетян.
Ежегодный отчет о деятельности Прокуратуры был принят к сведению, в соответствии с Конституционным законом «Регламент Национального Собрания».