Գլխավոր դատախազի հրավերով՝ եվրոպական շուրջ տասը պետություններից և միջազգային կազմակերպություններից Հայաստան ժամանած պատվիրակներն այցելել են Մատենադարան
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի հրավերով՝ եվրոպական շուրջ տասը պետություններից և միջազգային կազմակերպություններից Հայաստան ժամանած պատվիրակներն այցելել են Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտ-Մատենադարանի թանգարանային համալիր:
Հայաստան ժամանած եվրոպացի դատախազներն ու միջազգային կառույցների ներկայացուցիչները Մատենադարանի տնօրեն Արա Խզմալյանի ուղեկցությամբ շրջայց են կատարել թանգարանի ցուցասրահներում, ծանոթացել հայկական ձեռագրական ժառանգությանը:
Շրջայցին հաջորդել է ՀՀ վաստակավոր արտիստ Հայկ Մելիքյանի մենահամերգը:
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի հրամանով՝ ՀՀ վաստակավոր արտիստ Հայկ Մելիքյանը պարգևատրվել է ՀՀ դատախազության հուշանվեր ժամացույցով:
Հիշեցնենք, որ պատվիրակությունները մասնակցում են Գլխավոր դատախազության՝ Եվրոպայի խորհրդի հետ համատեղ մեկնարկած «Միջազգային համագործակցության արդյունավետության ամրապնդումը՝ անդրազգային կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարում» թեմայով երկօրյա բարձրաստիճան խորհրդաժողովին:

Прибывшие в РА по приглашению Генерального прокурора делегации более 10 зарубежных стран посетили Матенадаран
Прибывшие в Армению по приглашению Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян делегаты десяти европейских стран и международных организаций посетили Научно-исследовательский институт древних рукописей имени Месропа Маштоца - Матенадаран.
Европейские прокуроры и представители международных институтов в сопровождении директора Матенадарана Ара Хзмаляна, осмотрели выставочные залы музея и ознакомились с армянским рукописным наследием.
После осмотра состоялся сольный концерт заслуженного артиста РА Айка Меликяна. Приказом Генерального прокурора Анны Вардапетян заслуженный артист РА Айк Меликян награжден памятными часами Прокуратуры РА.
Делегации принимают участие в двухдневной конференции высокого уровня на тему «Повышение эффективности международного сотрудничества в борьбе с транснациональной организованной преступностью», организованной совместно Генеральной прокуратурой и Советом Европы.