Արարատի մարզում ապօրինի ընդերքօգտագործման հետևանքով պատճառված 13 մլն 736 հազար դրամի վնասն ամբողջությամբ վերականգնվել է
Գլխավոր դատախազությունը 2023 թվականի դեկտեմբերի 6-ին տեղեկացրել էր, որ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել Արարատի մարզում օգտակար հանածոյի արդյունահանմամբ զբաղվող ՍՊ ընկերություններից մեկի տնօրենի նկատմամբ՝ առանց ընդերքն օգտագործելու թույլտվության, Մասիս համայնքի Սայաթ-Նովա բնակավայրում գտնվող տարբեր հողատարածքներում` պետական սեփականություն հանդիսացող օգտակար հանածո՝ ավազ արդյունահանելու համար:
Քրեական վարույթով պարզվել էր, որ Ընկերության տնօրենը, 2023 թվականի սեպտեմբերի 10-ից մինչև դեկտեմբերի 5-ն ընկած ժամանակահատվածում, խախտել էր ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված պահանջները. առանց ընդերքօգտագործման իրավունքի, հատուկ տեխնիկայի օգտագործմամբ, արդյունահանել էր պետական սեփականություն հանդիսացող օգտակար հանածո՝ ընդհանուր 3000 խմ ծավալի ավազ՝ փչացնելով 1220 քմ հողատարածք:
Պետությանը և համայնքին պատճառված ընդհանուր՝ 13 մլն 736 հազար դրամի վնասը2024 թվականի ապրիլի 19-ին Ընկերության կողմից ամբողջությամբ վերականգնվել է:

Damage in the amount of AMD 13 million 736 thousand caused due to the illegal use of subsoil in Ararat region was completely recovered
On December 6, 2023, the Prosecutor General’s Office informed that a public criminal prosecution was initiated against the director of one of the LL Companies engaged in the extraction of minerals (sand) in Ararat region in the land located at Sayat-Nova settlement of Masis community, without having a permission to use the subsoil.
Under the criminal proceedings, it was found that the director of the company, from September 10 to December 5, 2023, violating the requirements of the RA Legislation, without the right to use the subsoil, applying special equipment, extracted about 3000 cubic meters of state-owned mineral (sand), spoiling a land plot with the surface of 1220 m2.
The damage in the amount of AMD 13 million 736 thousand caused to the state and community was completely recovered by the company on April 19, 2024.