Երևանի Կողբացի փողոցի 36/3 հասցեում կառուցված համալիրից 235,8 քմ մակերեսով տարածքը սեփականության իրավունքով կփոխանցվի Հայաստանի Հանրապետությանը
Երևան քաղաքի Կողբացի փողոցի 36/3 հասցեում կառուցված համալիրի 1-ին հարկից՝ 127.8 քմ մակերեսով և 2-րդ հարկից՝ 108 քմ մակերեսով տարածքների կառուցապատման իրավունքն ու այդ մակերեսներին համապատասխան հողամասի նկատմամբ ընդհանուր բաժնային սեփականության իրավունքն անհատույց կփոխանցվի Հայաստանի Հանրապետությանը՝ որպես «Սոխոսենթր» ՍՊ ընկերության կողմից չկատարված պարտավորության հատուցում։
Հաշտության համաձայնությունը կնքվել է Երևան քաղաքի դատախազության և Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանի վարույթում գտնվող քաղաքացիական գործով պատասխանող «Սոխոսենթր» ՍՊ ընկերության միջև: Հաշտության համաձայնությունը 2024 թվականի ապրիլի 15-ին մուտք է արվել Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն քաղաքացիական դատարան:
Հաշտության համաձայնությամբ՝ «Սոխոսենթր» ՍՊ ընկերությունն ընդունել է, որ ՀՀ մշակույթի նախկին նախարար Հասմիկ Պողոսյանի և «Սոխոսենթր» ՍՊ ընկերության միջև 2012 թվականի դեկտեմբերի 3-ին կնքված «Գույքի օտարման և գրավի» պայմանագիրը չի բխել Կառավարության 2012 թվականի հուլիսի 26-ի՝ «Երևանի Եզնիկ Կողբացու փողոցի N 36 հասցեում «Գրքի աշխարհ» բազմաֆունկցիոնալ համալիրի կառուցման ներդրումային ծրագրի մասին» N 1052-Ա որոշումից:
Հիշեցնենք, որ քրեական վարույթով պարզվել էր, որ Երևան քաղաքի Կողբացի 36 հասցեում գտնվող՝ «Երևանի Պ. Չայկովսկու անվան միջնակարգ երաժշտական դպրոց» ՊՈԱԿ-ին անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրված հողամասից 300 քմ մակերեսով տարածքը խարդախությամբ հափշտակվել էր: Մասնավորապես՝ 2012 թվականին Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը ներկայացվել էր 800 մլն դրամ արժողության՝ «Գրքի աշխարհ» բազմաֆունկցիոնալ համալիր կառուցելու կեղծ ներդրումային ծրագիր և խարդախությամբ հափշտակվել «Երևանի Պ. Չայկովսկու անվան միջնակարգ երաժշտական դպրոց» ՊՈԱԿ-ին անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրված՝ Երևանի Կողբացի 36 հասցեում գտնվող հողամասից առանձնացված՝ 300 քմ մակերեսով, 166 մլն 103 հազար դրամ արժողությամբ հողամասը: Նշված քրեական վարույթի շրջանակներում ՀՀ մշակույթի նախկին նախարար Հասմիկ Պողոսյանի վերաբերյալ վարույթի մասն անջատվել և հանձնվել էր Հակակոռուպցիոն դատարան:
Հաշտության համաձայնությամբ «Սոխոսենթր» ՍՊ ընկերությունն ընդունել  է, որ չի կատարել «Գրքի աշխարհ» բազմաֆունկցիոնալ համալիր կառուցելու պայմանը, պարտավորվել է Երևանի Կողբացի փողոցի 36/3 հասցեում իր կողմից կառուցված համալիրի 1-ին հարկից՝ 127.8 քառակուսի մետր ներքին մակերեսով և 2-րդ հարկից՝ 108 քառակուսի մետր ներքին մակերեսով տարածքների կառուցապատման իրավունքը և այդ մակերեսներին համապատասխան հողամասի նկատմամբ ընդհանուր բաժնային սեփականության իրավունքն անհատույց փոխանցել Հայաստանի Հանրապետությանը՝ որպես չկատարված պարտավորության հատուցում։

The territory of the complex with the surface of 235.8m2 located at 36/3 Koghbatsi Street, Yerevan shall be transferred to the Republic of Armenia under the ownership right
The right to conduct site development activity of the territory with the surface of 127.8 m2 of the first floor of the complex and of the territory with the surface of 108 m2 of the second floor of the complex located at 36/3 Koghbatsi Str., city of Yerevan and the right of the common shared ownership of the land plots corresponding to the mentioned surfaces shall be gratuitously transferred to the Republic of Armenia as a compensation of obligations not fulfilled by “Sohocenter” LLC.
The settlement agreement was concluded between the Prosecutor’s Office of Yerevan city and Sohocenter LLC, respondent under the civil case pending before the Anti-corruption Court of Appeal. On April 15, 2024 the settlement agreement was registered at the Anti-corruption Court of Appeal.
By the settlement agreement Sohocenter LLC admitted that the “Property alienation and pledge” agreement concluded between Sohocenter LLC and Hasmik Poghosyan, Former Minister of Culture of the Republic of Armenia on December 3, 2012, didn’t stem from decision N 1052-A of the Government on “The investment project for the construction of multifunctional complex “World of Books” located at № 36 Yeznik Koghbatsi Street, Yerevan” adopted on July 26, 2012.
Let us remind that, under the criminal proceedings it was found out that the territory with the surface of 300 m2 provided to Yerevan specialized secondary music school named after Tchaykovski for gratuitous use and located at 36 Koghbatsi Str., city of Yerevan was embezzled. Particularly, in 2012 a false investment project was submitted to the Government of the Republic of Armenia with the total value of AMD 800 million on the construction of “World of Books” multifunctional complex, and the land plot with the surface of 300 m2 (with the market value of AMD 166 million 103 thousand) provided to Yerevan specialized secondary music school named after Tchaykovski for gratuitous use and located at 36 Koghbatsi Str., city of Yerevan was embezzled. In the scope of the mentioned criminal proceedings, the of the proceedings related to Hasmik Poghosyan, former Minister of Culture of the Republic of Armenia was separated and submitted to the Anti-corruption court.
Under the settlement agreement, Sohocenter LLC admitted that it failed to implement the agreement they reached—construction of “World of Books” multifunctional complex, and undertook the obligation to gratuitously transfer the right to conduct site development activity of the territory with the surface of 127.8 m2 of the first floor of the complex and of the territory with the surface of 108 m2 of the second floor of the complex located at 36/3 Koghbatsi Str., city of Yerevan and the right of the common shared ownership of the land plots corresponding to the mentioned surfaces to the Republic of Armenia as a compensation of unfulfilled obligations.