Ոստիկանության նախկին պետի դստերը շնորհված «փոխգնդապետի» կոչումն անվավեր է ճանաչվել. ՀՀ գլխավոր դատախազի գրության և դատարանի որոշման հիման վրա՝ Ներքին գործերի նախարարն անվավեր է ճանաչել 2018 թվականի հրամանը
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ ՀՀ ներքին գործերի նախարարությանն ուղղված գրության և Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2023 թվականի հոկտեմբերի 12-ի որոշման հիման վրա՝ ՀՀ ներքին գործերի նախարար Վահե Ղազարյանի որոշմամբ, Ոստիկանության նախկին պետի դուստր Յու.Գ.-ին շնորհված «փոխգնդապետի» կոչումն անվավեր է ճանաչվել:
Գլխավոր դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ դատախազը 2023 թվականի հուլիսի 23-ին հաստատել է Ոստիկանության նախկին պետ Վ.Գ.-ի դուստր Յու.Գ.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և քրեական վարույթի նյութերի հետ հանձնել Հակակոռուպցիոն դատարան:
Դեռևս նախաքննության վաղ փուլում Յու.Գ.-ն վերականգնել էր պետությանը պատճառված վնասը՝ 8 մլն 838 հազար դրամը:
Գործի դատական քննության փուլում՝ նախնական դատալսումների ընթացքում, 2023 թվականի հոկտեմբերի 12-ին, Յու.Գ.-ի պաշտպանի կողմից միջնորդություն էր ներկայացվել արագացված վարույթ կիրառելու վերաբերյալ:
Յու.Գ.-ն, միանալով պաշտպանի կողմից ներկայացված միջնորդությանը, հայտարարել էր, որ համաձայն է իրեն ներկայացված մեղադրանքի հետ:
Քրեական գործով արագացված վարույթի ընթացքում պաշտպանի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ Յու.Գ.-ի նկատմամբ հարուցված հանրային քրեական հետապնդումը «Էրեբունի-Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակի և Հայաստանի առաջին Հանրապետության անկախության հռչակման 100-ամյակի կապակցությամբ քրեական գործերով համաներում հայտարարելու մասին» 01.11.2018 թվականին ընդունված օրենքի հիմքով դադարեցնելու վերաբերյալ:
Դատարանը 2023 թվականի հոկտեմբերի 12-ին բավարարել է ներկայացված միջնորդությունը և ոչ արդարացնող հիմքով, այն է՝ համաներմամբ, դադարեցրել է Յու.Գ.-ի նկատմամբ հարուցված հանրային քրեական հետապնդումը:
Հիշեցնենք, որ 2022 թվականի նոյեմբերի 30-ին հսկող դատախազի կողմից հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցվել Յու.Գ.-ի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (յուրացնելուն կամ վատնելուն հանցակցելը):
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով պարզվել էր, որ Ոստիկանության նախկին պետ Վ.Գ.-ի դուստրը՝ Յու.Գ.-ն, միջոցներ տրամադրելով և խոչընդոտներ վերացնելով, օժանդակել է 2012-2018 թվականներին Ոստիկանության պետի տեղակալ-ոստիկանության զորքերի հրամանատարի պաշտոնը զբաղեցրած Լ.Ե.-ին, որը, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, 2015-2018 թվականների ընթացքում վատնման եղանակով հափշտակել է իրեն վստահված առանձնապես խոշոր չափերով գույքը:
Մասնավորապես՝ 2011-2018 թվականներին Ոստիկանության պետի պաշտոնը զբաղեցրած Վ.Գ.-ն, 2015 թվականի մարտի 7-ի թիվ 490-Ա հրամանով, իր դստերը՝ Յու.Գ.-ին, նշանակել է Ոստիկանության զորքերի շտաբի օպերատիվ բաժնի ավագ սպայի պաշտոնին: Այնուհետև, Ոստիկանության զորքերի հրամանատար Լ.Ե.-ի՝ 2018 թվականի մարտի 16-ի 225-Ա հրամանով Յու.Գ.-ն նշանակվել է Ոստիկանության զորքերի անձնակազմի հետ տարվող աշխատանքների բաժանմունքի պետի պաշտոնին: Վ.Գ.-ի՝ 2018 թվականի մարտի 16-ի 23-Ա հրամանով՝ Յու.Գ.-ին շնորհվել է ոստիկանության «փոխգնդապետի» կոչում, որից երեք օր անց՝ Ոստիկանության զորքերի հրամանատար Լ.Ե.-ի՝ 2018 թվականի մարտի 19-ի 248-Ա հրամանով Յու.Գ.-ն կրկին նշանակվել է Ոստիկանության զորքերի շտաբի օպերատիվ բաժնի ավագ սպայի պաշտոնին: Ոստիկանության պետի՝ 2018 թվականի մայիսի 10-ի 1388-Ա հրամանով՝ Յու.Գ.-ի կողմից ներկայացված զեկուցագրի հիման վրա՝ վերջինս ազատվել է Ոստիկանությունում ծառայությունից:
Նշված պաշտոնին նշանակվելուց հետո՝ մինչև պաշտոնավարման դադարեցումը, Յու.Գ.-ն առհասարակ ծառայության չի ներկայացել, ծառայողական պարտականությունները չի կատարել:
Ոստիկանության զորքերի հրամանատար Լ.Ե.-ն, քաջատեղյակ լինելով Յու.Գ.-ի կողմից ավելի քան երեք տարի՝ 2015 թվականի մարտի 7-ից մինչև 2018 թվականի մայիսի 10-ն ընկած ժամանակահատվածում ծառայողական պարտականություններն անհարգելի պատճառով չկատարելու, սահմանված կարգով ծառայության չներկայանալու մասին, ոչ միայն չի ձեռնարկել կանխարգելիչ միջոցառումներ, այլև յուրաքանչյուր ամիս, իր ստորագրությամբ հաստատել է Ոստիկանության զորքերի ամսական ֆինանսավորման հայտերը և Ֆինանսների նախարարություն ուղարկված վճարման հանձնարարագրերը՝ դրանցում ներառելով ծառայության չներկայացած և ծառայողական պարտականությունները չկատարած Յու.Գ.-ի տվյալները:
Արդյունքում՝ վերը նշված ժամանակահատվածում, Յու.Գ.-ին, որպես աշխատավարձ, պարգևատրումներ, արձակուրդային գումարներ, փաստացի վճարվել է 8 մլն 838 հազար դրամ (Յու.Գ.-ն ստացել և կանխիկացրել է իրեն որպես աշխատավարձ, պարգևատրումներ, արձակուրդային վճարներ տրամադրված գումարները):

The police lieutenant colonel rank granted to daughter of the former Head of the Police was recognized invalid: based on the letter of the RA Prosecutor General and decision of the court, the Minister of Internal Affairs recognized the order of 20...
Based on the letter submitted by Anna Vardapetyan, Prosecutor General to the Ministry of Internal Affairs and based on the decision of the Anti-corruption court rendered on October 12, 2023, Vahe Ghazaryan, Minister of Internal Affairs of the Republic of Armenia rendered a decision on invalidating the police lieutenant colonel rank granted to Y.G, daughter of former Head of the Police.
The Prosecutor General’s Office informed that on July 23, 2023 the prosecutor signed the indictment regarding Y.G., the daughter of V.G., the former Head of the Police and submitted it to the Anti-corruption court with the materials of the case.
During the preliminary stage of the investigation Y.G. recovered the damage, in the amount of 8 million 838 thousand caused to the state.
During the trial of the case, in the course of the preliminary hearing on October 12, 2023, the defense council of Y.G. submitted a motion on application of expedited proceedings.
Y.G. joining the motion submitted by the defense counsel, announced that she agreed with the charge brought against her.
During the expedited proceedings under the criminal case the defense council submitted a motion to the court on terminating the public criminal prosecution against Y.G. on the basis of the law “On declaring amnesty for criminal cases on the occasion of the 2800th anniversary of the establishment of Erebuni-Yerevan and 100th anniversary of the declaration of independence of the First Republic of Armenia,” adopted on 01.11.2018.
On October 12, 2023 the Court awarded the submitted motion on a non-acquittal ground –amnesty, the public criminal prosecution against Y.G. was terminated.
Let us remind that on November 30, 2022, the prosecutor initiated a public criminal prosecution against Y.G under point 1 of part 3 of article 38-179 of the Criminal Code adopted on 18.04.2003.
Under the criminal proceedings examined in the Anti-Corruption committee it was found out that during 2012-2018 Y.G., the daughter of V.G. the former Head of the Police assisted (providing means and removing obstacles) L.E holding the position of the Deputy Head of the Police, Commander of the Police troops, who used his official position for appropriation of the property in especially large amounts entrusted to him during 2015-2018.
Particularly V.G. holding the position of the Head of the Police during 2011-2018 according to his order № 490-A, dated March 7, 2015 appointed his daughter Y.G. to the position of the senior officer of the Operational division of Police troop’s headquarters. Afterwards, by the order (№ 225-A dated March 16, 2018) of L.E. Commander of the Police troops, Y.G. was appointed to the position of the Head of the Department of Works Carried out with the Personnel of the Police troops. By order № 23-A of March 16, 2018 of V.G. the rank of police lieutenant colonel was awarded to Y.G. and three days after that by order № 248-A of March 19, 2018 of L.E. Commander of the Police troops, Y.G. was again appointed to the position of the senior officer of the Operational division of Police troop’s headquarters. By order № 1388-A of May 10, 2018 of the Head of the Police Y.G. was dismissed from the service in the Police based on her reporting notice.
After being appointed to the abovementioned position until the termination of the office Y.G. never provided services and never fulfilled her official duties.
L.E. Commander of the Police troops, being well aware that Y.G. failed to fulfill her obligations and failed to show up for the service from March 7, 2015 until May 10, 2018 failed to undertake measures and signed applications for monthly funding of police forces and submitted payment orders to the Ministry of Finance including in them data related to Y.G.
As a result, during the abovementioned period, AMD 8 million 838 thousand was actually paid to Y.G. as a salary, rewards and vacation payments (Y.G. received and withdrew the amounts paid to her as a salary, rewards and vacation payments).