Վաշտի ավագն ու ջոկի հրամանատարը հարձակման ժամանակ անձնակազմին կարգադրել են թողնել մարտական դիրքերը. դատախազը գործն ուղարկել է դատարան
ՀՀ ՊՆ N զորամասի հրաձգային գումարտակի վաշտի ավագ, պայմանագրային զինծառայող Վ.Գ.-ն և ջոկի հրամանատար Ն.Մ.-ն, Գեղարքունիքի մարզի մարտական դիրքերում ընդգրկված լինելով զորամասի պահպանության հերթապահությանը, խախտել են մարտական հերթապահություն կրելու կանոնները, չեն դիմակայել Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի կողմից Հայաստանի Հանրապետության դեմ 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ից իրականացված հարձակմանը:
Մասնավորապես՝ 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ին, առանց ավագ պետի թույլտվության, ենթակա անձնակազմին կարգադրել են թողնել մարտական դիրքերը: Վ.Գ.-ն և Ն.Մ.-ն, առանց մարտ վարելու, ենթակա անձնակազմի հետ, չկազմակերպված ձևով լքել են մարտական դիրքերը, ինչը հանգեցրել է մարտական հերթապահության կրման բնականոն ընթացքի խաթարմանը՝ ռազմական գործողությունների ընթացքում մարտական դիրքերը մնացել են առանց պաշտպանության:
Նույն օրը, նշված անձնակազմի փոխարեն, վերոնշյալ դիրքերում մարտական հերթապահության իրականացմանը ներգրավվել են նոր ուժեր. նույն զորամասի այլ ստորաբաժանման զինծառայողները տեղակայվել են մարտական դիրքերում և պաշտպանություն իրականացրել:
Դատախազը 2023 թվականի դեկտեմբեր 20-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Վ.Գ.-ի և Ն.Մ.-ի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 540-րդ հոդվածի 6-րդ մասով (մարտի պարագաներում մարտական հերթապահություն կամ մարտական ծառայություն կրելու կանոնները խախտելը)։
Դատախազը 2024 թվականի ապրիլի 8-ին հաստատել է Վ.Գ.-ի և Ն.Մ.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել իրավասու դատարան:

Командир роты и начальник отряда дали приказ покинуть боевые позиции при атаке: прокурор передал дело в суд
В.Г., военнослужащий срочной службы, капитан роты стрелкового батальона воинской части N МО РА, В.Г. и командир отряда Н.М., находившиеся на боевом дежурстве в боевой позиции в Гегаркуникской области, нарушили правила ведения боевых действий и не оказали сопротивления вооруженным силам Республики Азербайджан против Республики Армения 13 сентября 2022 года.
В частности, 13 сентября 2022 года они приказали отряду покинуть боевые позиции без разрешения старшего командира. В.Г. и Н.М. покинули боевые позиции в беспорядочном порядке вместе с солдатами, что привело к нарушению нормального хода боевого дежурства, и военные позиции остались без защиты во время боевых действий.
В тот же день вместо упомянутого отряда для выполнения боевого дежурства на указанной боевой позиции были задействованы новые силы, солдаты другого подразделения упомянутой воинской части.
20 декабря 2023 года прокурор возбудил уголовное дело в отношении В.Г. и Н.М. по части 6 статьи 540 Уголовного кодекса.
8 апреля 2024 года прокурор подписал обвинительное заключение в отношении В.Г. и Н.М. и передал его в компетентный суд вместе с материалами дела.