Վաշտի ավագն ու ջոկի հրամանատարը հարձակման ժամանակ անձնակազմին կարգադրել են թողնել մարտական դիրքերը. դատախազը գործն ուղարկել է դատարան
ՀՀ ՊՆ N զորամասի հրաձգային գումարտակի վաշտի ավագ, պայմանագրային զինծառայող Վ.Գ.-ն և ջոկի հրամանատար Ն.Մ.-ն, Գեղարքունիքի մարզի մարտական դիրքերում ընդգրկված լինելով զորամասի պահպանության հերթապահությանը, խախտել են մարտական հերթապահություն կրելու կանոնները, չեն դիմակայել Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի կողմից Հայաստանի Հանրապետության դեմ 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ից իրականացված հարձակմանը:
Մասնավորապես՝ 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ին, առանց ավագ պետի թույլտվության, ենթակա անձնակազմին կարգադրել են թողնել մարտական դիրքերը: Վ.Գ.-ն և Ն.Մ.-ն, առանց մարտ վարելու, ենթակա անձնակազմի հետ, չկազմակերպված ձևով լքել են մարտական դիրքերը, ինչը հանգեցրել է մարտական հերթապահության կրման բնականոն ընթացքի խաթարմանը՝ ռազմական գործողությունների ընթացքում մարտական դիրքերը մնացել են առանց պաշտպանության:
Նույն օրը, նշված անձնակազմի փոխարեն, վերոնշյալ դիրքերում մարտական հերթապահության իրականացմանը ներգրավվել են նոր ուժեր. նույն զորամասի այլ ստորաբաժանման զինծառայողները տեղակայվել են մարտական դիրքերում և պաշտպանություն իրականացրել:
Դատախազը 2023 թվականի դեկտեմբեր 20-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Վ.Գ.-ի և Ն.Մ.-ի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 540-րդ հոդվածի 6-րդ մասով (մարտի պարագաներում մարտական հերթապահություն կամ մարտական ծառայություն կրելու կանոնները խախտելը)։
Դատախազը 2024 թվականի ապրիլի 8-ին հաստատել է Վ.Գ.-ի և Ն.Մ.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել իրավասու դատարան:

The head of the company and commander of the squad ordered the staff to leave their combat positions during the attack: the prosecutor submitted the case to the court
V.G. contractual serviceman, head of the company of the rifle regiment of the RN MD N military unit and N.M. commander of the squad being on combat duty in the combat position of Gegharkunik region, violated the rules of implementation of combat position, failed to resist the attack of the armed forces of the Republic of Azerbaijan against the Republic of Armenia on September 13, 2022.
In particular, on September 13, 2022, the latter ordered the subordinate staff to leave the combat positions, without the permission of the senior commander. V.G. and N.M. left the combat positions in a disorganized manner with their subordinate staff, which resulted in the disruption of the normal process of combat duty and the military positions were left without protection during the military operations.
On the same day, instead of the mentioned staff, new forces, soldiers of another subdivision of the mentioned military unit were involved in the implementation of the combat duty in the mentioned combat position.
On December 20, 2023 the prosecutor initiated a public criminal prosecution against V.G. and N.M. under part 6 of Article 540 of the Criminal Code.
On April 8, 2024 the prosecutor signed the indictment regarding V.G. and N.M. and submitted to the competent court with the materials of the case.