Արարատի մարզում ապօրինի ընդերքօգտագործման արդյունքում պատճառված 17 մլն դրամի վնասն ամբողջությամբ վերականգնվել է
Դատախազը 2024 թվականի ապրիլի 3-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել ՍՊ ընկերության տնօրեն Հ.Ա.-ի նկատմամբ՝ առանց ընդերքն օգտագործելու թույլտվության, Արարատի մարզի Մասիս համայնքի Սայաթ-Նովա բնակավայրում գտնվող տարբեր հողատարածքներում` պետական սեփականություն հանդիսացող ավազ արդյունահանելու համար:
Քրեական վարույթով պարզվել է, որ ընկերության տնօրեն Հ.Ա.-ն, 2023 թվականի հուլիսից մինչև 2024 թվականի մարտն ընկած ժամանակահատվածում, խախտել է ընդերքի պահպանման և օգտագործման՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված պահանջները:
Մասնավորապես՝ Հ.Ա.-ն, առանց ընդերքօգտագործման իրավունքի, հատուկ տեխնիկայի օգտագործմամբ, արդյունահանել է պետական սեփականություն հանդիսացող օգտակար հանածո՝ ընդհանուր 2800 խմ ծավալի ավազ՝ փչացնելով 12.018 քմ հողատարածք:
Վերոնշյալ արարքի արդյունքում՝ պետությանը և համայնքին պատճառվել է 17 մլն 282 հազար 417 դրամի վնաս, որը 2024 թվականի ապրիլի 3-ին Ընկերության կողմից ամբողջությամբ վերականգնվել է:

Ущерб в размере 17 миллионов драмов, причиненный незаконным использованием недр в Араратской области, полностью возмещен
3 апреля 2024 года прокурор возбудил уголовное дело против Х.А., директора ООО, за добычу песка с различных государственных земельных участков, расположенных в населенном пункте Саят-Нова Масисской общины Араратской области, без разрешения на использование недр.
В ходе уголовного производства было установлено, что Х.А., директор компании, нарушил требования законодательства Республики Армения по использованию и охране недр в период с июля 2023 года по март 2024 года.
В частности, Х.А., не имея права на использование недр, добывал государственные минералы с использованием специального оборудования, общий объем которых составил 2800 кубометров.
В результате вышеуказанных действий государству был причинен ущерб в размере 17 миллионов 282 тысячи 417 драм, который был полностью возмещен компанией 3 апреля 2024 года.