Արարատի մարզում ապօրինի ընդերքօգտագործման արդյունքում պատճառված 17 մլն դրամի վնասն ամբողջությամբ վերականգնվել է
Դատախազը 2024 թվականի ապրիլի 3-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել ՍՊ ընկերության տնօրեն Հ.Ա.-ի նկատմամբ՝ առանց ընդերքն օգտագործելու թույլտվության, Արարատի մարզի Մասիս համայնքի Սայաթ-Նովա բնակավայրում գտնվող տարբեր հողատարածքներում` պետական սեփականություն հանդիսացող ավազ արդյունահանելու համար:
Քրեական վարույթով պարզվել է, որ ընկերության տնօրեն Հ.Ա.-ն, 2023 թվականի հուլիսից մինչև 2024 թվականի մարտն ընկած ժամանակահատվածում, խախտել է ընդերքի պահպանման և օգտագործման՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված պահանջները:
Մասնավորապես՝ Հ.Ա.-ն, առանց ընդերքօգտագործման իրավունքի, հատուկ տեխնիկայի օգտագործմամբ, արդյունահանել է պետական սեփականություն հանդիսացող օգտակար հանածո՝ ընդհանուր 2800 խմ ծավալի ավազ՝ փչացնելով 12.018 քմ հողատարածք:
Վերոնշյալ արարքի արդյունքում՝ պետությանը և համայնքին պատճառվել է 17 մլն 282 հազար 417 դրամի վնաս, որը 2024 թվականի ապրիլի 3-ին Ընկերության կողմից ամբողջությամբ վերականգնվել է:

Damage in the amount of AMD 17 million, caused due to the illegal subsoil use in Ararat region, was completely recovered
On April 3, 2024 the prosecutor initiated a public criminal prosecution against H.A., director of the LL Company for extracting sand from different state-owned land plots located at Sayat-Nova settlement of Masis Community of Ararat region without the subsoil use permit.
Under the criminal proceedings it was found out that H.A., director of the company violated the requirements of the subsoil use and preservation defined by the legislation of the Republic of Armenia from July 2023 until March 2024.
In particular, H.A., failing to have the subsoil use rights, extracted state-owned minerals with the use of special equipment, the total volume whereof amounted to 2800 cubic meters.
As a result of the abovementioned action a damage in the amount of AMD 17 million 282 thousand 417 was caused to the state, which was completely recovered by the company on April 3, 2024.