Գլխավոր դատախազությունը պահանջում է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի նախկին գործադիր տնօրենից, Էկոնոմիկայի նախարարության նախկին պաշտոնատար անձից ու ՍՊ ընկերությունների սեփականատիրոջից բռնագանձել անշարժ գույքեր, դրամական միջոցներ
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2024 թվականի մարտի 12-ին, 19-ին և 26-ին վարույթ է ընդունել Գլխավոր դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական հայցադիմումները:
1. Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝ Էկոնոմիկայի նախարարության աշխատակազմի լիցենզավորման թույլտվության վարչության նախկին պետ Արմեն Նալբանդյանից բռնագանձել՝
• 270 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի դրամական միջոցների մնացորդ.
• 103 հազար 755 դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում և հնարավոր չէ բռնագանձել, քանի որ 2006-2023 թվականների ընթացքում փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել:
1. Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝ ՍՊ ընկերությունների սեփականատեր Արտակ Բաղիկյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից բռնագանձել՝
• 4 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն.
• 52 մլն դրամ:
1. Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի նախկին գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանից և նրան փոխկապակցված անձից բռնագանձել՝
• Երևանի կենտրոնում գտնվող բնակարանի ներկայիս միջին շուկայական արժեքն ամբողջությամբ.
• 933 մլն 144 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել.

Генеральная прокуратура требует у бывшего исполнительного директора Всеармянского фонда "Айастан", бывшего должностного лица Министерства экономики и владельцев Компани взыскать недвижимость и денежные средства
12, 19 и 26 марта 2024 года Антикоррупционный суд принял к производству исковые заявления Генеральной прокуратуры о взыскании имущества незаконного происхождения.
Управление по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры направило в суд требование о конфискации у Армена Налбандяна—бывшего начальника Агенства лицензирования и разрешений Министерства экономики:
3 единиц недвижимого имущества;
1 транспортное средство;
270 тысяч драм — остаток незаконных средств;
103 тысячи 755 драм, которые не подтверждены законными доходами лица, имеют незаконное происхождение, но не могут быть конфискованы, поскольку в 2006-2023 годах были переданы добросовестному приобретателю или не могут быть идентифицированы.
Управление по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры направило в суд требование о конфискации имущества незаконного происхождения у владельца организаций Артака Багикяна и связанных с ним лиц:
5 объектов недвижимости;
Участие в 4 юридических лицах;
52 миллиона драм;
Управление по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры РА направило в суд требование о конфискации у бывшего исполнительного директора Всеармянского фонда «Айастан» Ара Варданяна и связанных с ним лиц:
• Текущая среднерыночная стоимость квартиры в центре Еревана в полном объеме;
933 миллиона 144 тысячи драм, которые не обоснованы законными доходами лица, имеют незаконное происхождение, переданы добросовестному приобретателю или не могут быть идентифицированы и конфискованы;
208 миллионов 214 тысяч драм - остаток доходов, полученных от использования имущества незаконного происхождения.