Գլխավոր դատախազությունը պահանջում է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի նախկին գործադիր տնօրենից, Էկոնոմիկայի նախարարության նախկին պաշտոնատար անձից ու ՍՊ ընկերությունների սեփականատիրոջից բռնագանձել անշարժ գույքեր, դրամական միջոցներ
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2024 թվականի մարտի 12-ին, 19-ին և 26-ին վարույթ է ընդունել Գլխավոր դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական հայցադիմումները:
1. Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝ Էկոնոմիկայի նախարարության աշխատակազմի լիցենզավորման թույլտվության վարչության նախկին պետ Արմեն Նալբանդյանից բռնագանձել՝
• 270 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի դրամական միջոցների մնացորդ.
• 103 հազար 755 դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում և հնարավոր չէ բռնագանձել, քանի որ 2006-2023 թվականների ընթացքում փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել:
1. Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝ ՍՊ ընկերությունների սեփականատեր Արտակ Բաղիկյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից բռնագանձել՝
• 4 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն.
• 52 մլն դրամ:
1. Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի նախկին գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանից և նրան փոխկապակցված անձից բռնագանձել՝
• Երևանի կենտրոնում գտնվող բնակարանի ներկայիս միջին շուկայական արժեքն ամբողջությամբ.
• 933 մլն 144 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել.

The Prosecutor’s Office requires to confiscate from the former executive director of “Hayastan” All Armenian Fund, former official of the Ministry of Economics and the owner of the LL company immovable properties and funds
On March 12, 19 and 26, 2024 the Anti-corruption committee accepted statements of claims on the confiscation of illicit property submitted by the Prosecutor General’s Office.
1. The Department of Confiscation of Property of Illicit Origin of the Prosecutor General’s Office submitted a claim to the court on confiscating from Armen Nalbandyan, former Head of the Licensing and Permits Department of the Ministry of Economics:
• 3 immovable properties;
• 1 transportation means;
• AMD 270 thousand as a balance of illicit funds;
• AMD 103 thousand 755 which was not substantiated by the lawful income of the person, had an illicit origin and is not possible to confiscate as it was transferred to a bona fide purchaser during 2006-2023 or could not be identified.
1. The Department of Confiscation of Property of Illicit Origin of the Prosecutor General’s Office submitted a claim to the court on confiscating from Artak Baghikyan, owner of LL Company and related persons:
• 4 shares in the legal persons;
• AMD 52 million.
1. The Department of Confiscation of Property of Illicit Origin of the Prosecutor General’s Office submitted a claim to the court on confiscating from Ara Vardanyants, the former Executive Director of “Hayastan” All Armenian Fund
• 3 immovable properties
• The current average market value of the apartment located in the center of the city of Yerevan,
• AMD 933 million 144 thousand, which was not substantiated by the lawful income of the person, was transferred to a bona fide purchaser or could not be identified or confiscated,