«Պատիվ ունեմ» կուսակցությունների դաշինքի օգտին քվեարկելու դիմաց՝ քաղաքացին առաջարկել է ընտրակաշառք. դատախազը գործն ուղարկել է Հակակոռուպցիոն դատարան
Քաղաքացի Կ.Խ.-ն, որը 2021 թվականի ԱԺ ընտրությունների ժամանակ «Պատիվ ունեմ» կուսակցությունների դաշինքի օգտին առավելագույն քվեներ ապահովելու և ընտրություններում ցանկալի արդյունք արձանագրելու նպատակով առաջարկել էր ընտրակաշառք, 2024 թվականի մարտի 5-ին ձերբակալվել է:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով պարզվել է, որ Արարատի մարզի համայնքներից մեկի բնակիչ Կ.Խ.-ն 2021 թվականի հունիսի 19-ին՝ ժամը 22:00-ի սահմաններում, այցելել է նույն համայնքի բնակիչ Ա.Վ.-ի բնակարան և «Պատիվ ունեմ» կուսակցությունների դաշինքի օգտին յուրաքանչյուր քվեի դիմաց՝ որպես ընտրակաշառք, առաջարկել 30 հազար դրամ: Քաղաքացին մերժել է առաջարկը: Բացի այդ, Կ.Խ.-ն ընտրակաշառք է առաջարկել նաև Ա.Վ.-ի երկու դուստրերին: Նրանցից մեկը համաձայնել է առաջարկին և ստացել 30 հազար դրամի չափով ընտրակաշառք:
2021 թվականի հունիսի 30-ին Կ.Խ.-ի նկատմամբ որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին որոշում է կայացվել՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով (երկու և ավելի անձի ընտրակաշառք առաջարկելը):
Կ.Խ.-ի գտնվելու վայրը պարզ չլինելու և քննությունից թաքնվելու հիմքերով՝ վերջինիս նկատմամբ 2021 թվականի հուլիսի 1-ին հայտարարվել է հետախուզում, իսկ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի՝ 2021 թվականի հուլիսի 2-ի որոշմամբ՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել նաև կաշառք ստացած անձի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ընտրակաշառք ստանալը): 2021 թվականի օգոստոսի 10-ին ընտրակաշառք ստացած քաղաքացու նկատմամբ դադարեցվել է քրեական հետապնդումը՝ գործուն զղջալու հիմքով:
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2024 թվականի մարտի 6-ի որոշմամբ՝ մեղադրյալ Կ.Խ.-ի նկատմամբ կիրառվել են համակցված այլընտրանքային խափանման միջոցներ՝ տնային կալանք՝ 2 ամիս ժամանակով, 1 մլն դրամի չափով գրավ և բացակայելու արգելք:
2024 թվականի մարտի 21-ին Կ.Խ.-ի նկատմամբ հարուցվել է նոր հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 219-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ընտրակաշառք տալը) (երեք դրվագ):
Դատախազը 2024 թվականի մարտի 25-ին հաստատել է Կ.Խ.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել Հակակոռուպցիոն դատարան:

The citizen offered electoral bribe for voting for “I Have honor” alliance: the prosecutor submitted the case to the Anti-corruption court
On March 5, 2024, K.Kh was arrested for offering electoral bribe for the purpose of ensuring more votes for “I Have honor” alliance and recording necessary results during 2021 Parliamentary elections.
Under the criminal proceedings examined by the Anti-corruption committee it was found out that on June 19, 2021 at about 22:00, K.Kh, resident of one of the communities of Ararat region visited A.V. another resident of the same community and offered AMD 30 thousand as an electoral bribe for each vote for “I Have honor” alliance. The citizen rejected the offer. K.Kh. offered electoral bribe to A.V.’s two daughters as well. One of them accepted the offer and received AMD 30 thousand.
On June 30, 2021 a decision was rendered on involving K.Kh. as a defendant under point 2 of part 4 of article 154.2 of the RA Criminal Code adopted on 18.04.2003.
As K.Kh’s location was not detected and he was hiding from the examination, search was declared against him on July 1, 2021 and under the decision of the First Instance Court of General Jurisdiction of the city of Yerevan dated July 2, 2021, detention was chosen as a measure of restraint against him.
A public criminal prosecution was initiated also against the person receiving the bribe under part 1 of article 154.2 of the Criminal Code adopted on 18.04.2003. On August 10, 2021 the criminal prosecution against the citizen receiving the electoral bribe was terminated on the basis of the remorse.
Under the decision of the Anti-corruption court, dated March 6, 2024, combined alternative measures of restraint were applied against K.KH — house arrest for 2 months, bail in the amount of AMD 1 million and ban on absence.
On March 21, 2024 a new public criminal prosecution was initiated against K.Kh. under part 1 of article 219 of the Criminal Code (3 counts).
On March 25, 2024 the Prosecutor signed the indictment regarding K. KH. and submitted to the Anti-corruption court with the materials of the case.