«Պատիվ ունեմ» կուսակցությունների դաշինքի օգտին քվեարկելու դիմաց՝ քաղաքացին առաջարկել է ընտրակաշառք. դատախազը գործն ուղարկել է Հակակոռուպցիոն դատարան
Քաղաքացի Կ.Խ.-ն, որը 2021 թվականի ԱԺ ընտրությունների ժամանակ «Պատիվ ունեմ» կուսակցությունների դաշինքի օգտին առավելագույն քվեներ ապահովելու և ընտրություններում ցանկալի արդյունք արձանագրելու նպատակով առաջարկել էր ընտրակաշառք, 2024 թվականի մարտի 5-ին ձերբակալվել է:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով պարզվել է, որ Արարատի մարզի համայնքներից մեկի բնակիչ Կ.Խ.-ն 2021 թվականի հունիսի 19-ին՝ ժամը 22:00-ի սահմաններում, այցելել է նույն համայնքի բնակիչ Ա.Վ.-ի բնակարան և «Պատիվ ունեմ» կուսակցությունների դաշինքի օգտին յուրաքանչյուր քվեի դիմաց՝ որպես ընտրակաշառք, առաջարկել 30 հազար դրամ: Քաղաքացին մերժել է առաջարկը: Բացի այդ, Կ.Խ.-ն ընտրակաշառք է առաջարկել նաև Ա.Վ.-ի երկու դուստրերին: Նրանցից մեկը համաձայնել է առաջարկին և ստացել 30 հազար դրամի չափով ընտրակաշառք:
2021 թվականի հունիսի 30-ին Կ.Խ.-ի նկատմամբ որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին որոշում է կայացվել՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով (երկու և ավելի անձի ընտրակաշառք առաջարկելը):
Կ.Խ.-ի գտնվելու վայրը պարզ չլինելու և քննությունից թաքնվելու հիմքերով՝ վերջինիս նկատմամբ 2021 թվականի հուլիսի 1-ին հայտարարվել է հետախուզում, իսկ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի՝ 2021 թվականի հուլիսի 2-ի որոշմամբ՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել նաև կաշառք ստացած անձի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ընտրակաշառք ստանալը): 2021 թվականի օգոստոսի 10-ին ընտրակաշառք ստացած քաղաքացու նկատմամբ դադարեցվել է քրեական հետապնդումը՝ գործուն զղջալու հիմքով:
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2024 թվականի մարտի 6-ի որոշմամբ՝ մեղադրյալ Կ.Խ.-ի նկատմամբ կիրառվել են համակցված այլընտրանքային խափանման միջոցներ՝ տնային կալանք՝ 2 ամիս ժամանակով, 1 մլն դրամի չափով գրավ և բացակայելու արգելք:
2024 թվականի մարտի 21-ին Կ.Խ.-ի նկատմամբ հարուցվել է նոր հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 219-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ընտրակաշառք տալը) (երեք դրվագ):
Դատախազը 2024 թվականի մարտի 25-ին հաստատել է Կ.Խ.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել Հակակոռուպցիոն դատարան:

Гражданин предлагал избирательную взятку за голосование за блок “Честь имею”. Прокурор передал дело в Антикоррупционный суд
5 марта 2024 года гражданин К.Х была арестован за предложение предвыборной взятки с целью обеспечения наибольшим количеством голосов партию “Честь имею” на парламентских выборах 2021 года.
По материалам уголовного производства, рассмотренного Антикоррупционным комитетом, установлено, что 19 июня 2021 года, около 22:00, жительница одного из населенных пунктов Араратской области К.Х. посетила квартиру жителя того же населенного пункта А.В., и предложила 30 000 драмов в качестве предвыборной взятки за каждый голос в пользу блока партий «Честь имею». Гражданин отклонил это предложение. Кроме того, К.Х. также предлагала предвыборные взятки двум дочерям А.В. Одна из них согласилась на предложение и получила предвыборную взятку в размере 30 тысяч драмов.
30 июня 2021 года было принято решение о привлечении К.Х. к ответственности по пункту 2 части 4 статьи 154.2 УК РА, принятого 18 апреля 2003 года (дача предвыборной взятки двум и более лицам).
Поскольку местонахождение К.Х. не установлено и она скрывается от следствия, 1 июля 2021 года в отношении нее объявлен розыск, 2 июля 2021 г. постановлением суда общей юрисдикции первой инстанции города Еревана в отношении нее избрана мера пресечения в виде заключения под стражей.
В отношении лица, получившего взятку, также возбуждено публичное уголовное преследование по части 1 статьи 154.2 УК РА, принятой 18.04.2003 (получение избирательной взятки). 10 августа 2021 года уголовное преследование в отношении гражданина, получившего предвыборную взятку, было прекращено на основании раскаяния.
Решением антикоррупционного суда от 6 марта 2024 года в отношения обвиняемого К.Х. были применены комбинированные альтернативные меры пресечения: домашний арест на 2 месяца, залог в размере 1 млн драмов и запрет на невыезд.
21 марта 2024 года в отношении К.Х. было возбуждено новое публичное уголовное преследование по части 1 статьи 219 УК РА (дача избирательной взятки) (три эпизода).
25 марта 2024 года прокурор утвердил обвинительное заключение в отношении К.Х. и передал его в Антикоррупционный суд вместе с материалами производства.