Դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային փոփոխություններ
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2024 թվականի հունվար, փետրվար, մարտ ամիսների հրամաններով՝ Դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային փոփոխություններ:
• Ֆիլիանա Բելլույանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Երևանի կայազորի զինվորական դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնից:
• Դավիթ Հարությունյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչության դատախազի պաշտոնից:
• Գլխավոր դատախազության միջազգային-իրավական համագործակցության վարչության դատախազ Կիմ Հարությունյանը փոխադրվել է Գլխավոր դատախազության սահմանադրական կարգի հիմունքների, պետության և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության դատախազի պաշտոնին:
• Գլխավոր դատախազության բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետի տեղակալ Աբգար Առաքելյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
• Գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության ավագ դատախազ Հայկ Մովսիսյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
• Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների դատախազի տեղակալ Արթուր Մելիքյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
• Արսեն Կոստանյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին՝ 2024 թվականի մարտի 22-ից:
• Կոտայքի մարզի դատախազության դատախազ Հրաչյա Ասատրյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
• Երևան քաղաքի դատախազության ավագ դատախազ Կարեն Բարսեղյանը ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
• Արմեն Միքայելյանը նշանակվել է Գեղարքունիքի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին:
• Գալուստ Ղազարյանը նշանակվել է Արմավիրի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին:
• Էդուարդ Անդրեասյանը նշանակվել է Կոտայքի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին:
• Սյունիքի կայազորի զինվորական դատախազության ավագ դատախազ Գոհար Ադոնցն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
• Կարեն Կարապետյանը նշանակվել է Երևանի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազի պաշտոնին:
• Թիվ 1 կայազորի զինվորական դատախազության դատախազ Ալիկ Գրիգորյանը փոխադրվել է Արարատի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազի պաշտոնին:
• Թիվ 2 կայազորի զինվորական դատախազի տեղակալ Վահագն Իսկանդարյանը փոխադրվել է Սյունիքի կայազորի զինվորական դատախազի տեղակալի պաշտոնին:
• Դավիթ Նավասարդյանը նշանակվել է Զինվորական կենտրոնական դատախազության զինվորական ծառայության դեմ ուղղված հատկապես կարևոր գործերով քննության նկատմամբ հսկողության բաժնի ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն բաժնի դատախազի պաշտոնից:
• Արկադի Մկրտչյանը նշանակվել է Գեղարքունիքի կայազորի զինվորական դատախազի տեղակալի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն կայազորի ավագ դատախազի պաշտոնից:

Кадровые изменения в Прокуратуре
Согласно приказам Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян в январе, феврале, марте 2024 года в Прокуратуре произошли кадровые изменения:
Филиана Беллуян назначена на должность Прокурора Управления по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры освобождена от должности старшего прокурора Военной прокуратуры Ереванского гарнизона.
Давид Арутюнян назначен на должность старшего прокурора Управления по надзору за законностью досудебного производства в Антикоррупционном комитете Республики Армения Генеральной прокуратуры освобожден от должности прокурора того же отдела.
Ким Арутюнян, прокурор Управления международно-правового сотрудничества Генеральной прокуратуры, переведен на должность прокурора Управления по преступлениям против основ Конституционного строя, государства и общественной безопасности Генеральной прокуратуры.
Абгар Аракелян, заместитель начальника Управления по преступлениям против здоровья населения Генеральной прокуратуры, освобожден от занимаемой должности.
Айк Мовсисян, Старший прокурор Управления по преступлениям экономической направленности Генеральной прокуратуры, освобожден от занимаемой должности.
Артур Меликян, заместитель прокурора административных округов Кентрон и Норк-Мараш города Еревана, освобожден от занимаемой должности.
Арсен Костанян назначен на должность прокурора прокуратуры административных округов Аван и Нор Норк Еревана с 22 марта 2024 года.
Грачья Асатрян, прокурор прокуратуры Котайкской области, переведен на должность прокурора прокуратуры административных округов Кентрон и Норк-Мараш Еревана.
Карен Барсегян, старший прокурор Прокуратуры города Ереван, освобожден от должности.
Армен Микаелян назначен на должность прокурора прокуратуры Гегаркуникской области.
Галуст Казарян назначен на должность прокурора прокуратуры Армавирской области.
Эдуард Андреасян назначен на должность прокурора прокуратуры Котайкской области.
Гоар Адонц, старший прокурор военной прокуратуры Сюникского гарнизона, освобождена от занимаемой должности.
Карен Карапетян назначен на должность прокурора Военной прокуратуры Ереванского гарнизона.
Алик Григорян, прокурор Военной прокуратуры гарнизона № 1, переведен на должность прокурора военной прокуратуры Араратского гарнизона.
Ваагн Искандарян, заместитель Военного прокурора гарнизона №2, переведен на должность заместителя военного прокурора Сюникского гарнизона.
Давид Навасардян назначен на должность старшего прокурора Отела по надзору за расследованием особо важных дел против военной службы Центральной военной прокуратуры от должности прокурора того же Отдела.
Аркадий Мкртчян был назначен на должность заместителя военного прокурора Гегаркуникского гарнизона от должности старшего прокурора того же гарнизона.