Դատախազության կոլեգիայի ընդլայնված նիստում ամփոփվել են 2023 թվականի աշխատանքները
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ՝ 2024 թվականի մարտի 18-ին տեղի է ունեցել Դատախազության կոլեգիայի ընդլայնված նիստ:
Նիստի ընթացքում ամփոփվել են Դատախազության 2023 թվականի աշխատանքները:
Գլխավոր դատախազի տեղակալ Արթուր Պողոսյանը ներկայացրել է Գլխավոր դատախազության Տնտեսական գործունեության, Պետական իշխանության, Բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչությունների աշխատանքը:
Այս համատեքստում Արթուր Պողոսյանը տեղեկացրել է, որ 2023 թվականին կտրուկ աճել է ինչպես տնտեսական հանցագործությունների քրեական վարույթների թվաքանակը (3946` 2291-ով կամ 138.4%-ով ավելի, քան 2022 թվականին), այնպես էլ՝ նույն ժամանակահատվածում ավարտված քրեական վարույթների թիվը՝ կազմելով 564 քրեական վարույթ (281-ով կամ 99.2%-ով ավելի, քան 2022 թվականին):
2023 թվականի ընթացքում Գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության հսկողության ներքո քննվող քրեական վարույթներով (այդ թվում՝ ավարտված), վերականգնվել է 32 մլրդ 303 մլն 526 հազար դրամի վնաս (2022 թվականին՝ 23 մլրդ 185 մլն 788 հազար դրամի վնաս):
Պետական իշխանության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության դատախազների կողմից 884 քրեական վարույթի նկատմամբ (2022 թվականին՝ 430) իրականացվել է դատախազական հսկողություն և դատավարական ղեկավարում, որից 127-ը (2022 թվականին՝ 217)՝ կոռուպցիոն բնույթի հանցագործության դեպքերով նախաձեռնված քրեական վարույթներով: Վերոնշյալ 884 քրեական վարույթներից ավարտվել է 217-ը, որից 30-ը՝ 89 անձի վերաբերյալ` մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել է իրավասու դատարան (2022 թվականին՝ 17-ը՝ 45 անձի վերաբերյալ):
2023 թվականի ընթացքում արձանագրվել է բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունների 5206 դեպք՝ 2022 թվականին արձանագրված 2345 դեպքի դիմաց (դեպքերն աճել են 2861-ով կամ 122,0 % -ով):
2023 թվականի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության տարածքում թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հետ կապված հանցագործությունների թիվը կազմել է 4564 դեպք. դեպքերի թիվը 2022 թվականի համեմատ աճել է 2847-ով կամ 165,8%-ով (արձանագրված դեպքերից իրացման նպատակով շրջանառությունը կազմել է 2802 դեպք. դեպքերի թիվը 2022 թվականի համեմատ աճել է 1771-ով կամ 171,8%-ով):
2023 թվականի ընթացքում, Հայաստանի Հանրապետության իրավապահ մարմինների կողմից ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում, ապօրինի շրջանառությունից առգրավվել է 202 կիլոգրամ 60,038 գրամ տարբեր տեսակի թմրամիջոցներ` 2022 թվականի 119 կիլոգրամ 832,29 գրամի դիմաց: 8 քրեական վարույթով արձանագրվել է 5 մլրդ 592 մլն 541 հազար դրամի շրջանառություն: 2023 թվականի ընթացքում վերոնշյալ քրեական վարույթներից 6-ը՝ 15 անձի վերաբերյալ, որոնցով դրամաշրջանառությունը կազմել է շուրջ 3 մլրդ 565 մլն 919 հազար դրամ, մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են դատարան:
Գլխավոր դատախազի տեղակալ Լիլիթ Գրիգորյանը ելույթի առաջին մասում անդրադարձել է պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության ոլորտում Դատախազության կատարած աշխատանքին՝ մանրամասնելով, որ կատարվել է 383 ուսումնասիրություն, հայտնաբերվել՝ 447 իրավախախտում:
Հաշվետու ժամանակահատվածում Դատախազության կողմից պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում կատարված ուսումնասիրություններով արձանագրված ընդհանուր վնասը կազմել է 42 մլրդ 842 մլն 872 հազար դրամ (2022 թվականին՝ 39 մլրդ 945 մլն 824 հազար դրամ):
Ուսումնասիրության արդյունքներով՝ 2023 թվականի ընթացքում Դատախազության ստորաբաժանումների կողմից ներկայացվել է հանցանքի մասին 110 հաղորդում, որոնցով նախաձեռնվել են քրեական վարույթներ՝ պաշտոնատար անձանց կողմից լիազորությունների չարաշահման, պաշտոնեական անփութության, կեղծիքի, վստահված գույքը հափշտակելու և այլ հանցագործությունների հատկանիշներով:
Նույն ժամանակահատվածում դատարան է ներկայացվել 342 հայց՝ որոնցից 59 հայց՝ քաղաքացիական դատավարության կարգով, 61 հայց՝ քրեական դատավարության կարգով և 222 հայց՝ վարչական դատավարության կարգով:
Անդրադառնալով Դատախազության կողմից պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում մանկապարտեզների ապօրինի օտարումների հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ ձեռնարկված միջոցառումներին՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալն առանձնացրել է Երևան քաղաքի Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանի չորս մանկապարտեզների՝ թիվ 132, 147, 159 և 199, ինչպես նաև Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի թիվ 304 մսուր մանկապարտեզի օտարման կապակցությամբ դատարան ներկայացված հայցերը (հայցերից բացի` նշված մանկարտեզների ապօրինի օտարումների դեպքերի առթիվ նախաձեռնվել են քրեական վարույթներ): Քրեական վարույթներ են նախաձեռնվել նաև Երևան քաղաքի 14 մանկապարտեզների օտարումների կապակցությամբ: Լիլիթ Գրիգորյանի խոսքով՝ Երևանից բացի, ուսումնասիրություններ են իրականացվում նաև մարզերում:
Գլխավոր դատախազի տեղակալը տվյալներ է ներկայացրել նաև հանրապետությունում մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների դեպքերի վերաբերյալ. արձանագրվել է դեպքերի 8.7%-ով աճ: 7138 դեպքերից 36.6%-ն արձանագրվել է Երևան քաղաքում, իսկ 4525-ը կամ 63.3%-ը՝ մարզերում, 3-ով նվազել է սպանության դեպքերի թիվը:
2023 թվականի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությունում արձանագրվել է սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների էական՝ 17.9%-ով նվազում: Նվազում է արձանագրվել կողոպուտի, բնակարանային գողությունների, վստահված գույքի հափշտակության դեպքերով:
Գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը ներկայացրել է միջազգային-իրավական համագործակցության, իրավական ապահովման, ինչպես նաև պատիժների և հարկադրանքի այլ միջոցների կիրառման օրինականության նկատմամբ հսկողության ոլորտներում Դատախազության իրականացրած աշխատանքները:
Եղիազար Ավագյանի գնահատմամբ՝ բարձրացել է օտարերկրյա պետությունների իրավասու մարմիններին ուղարկվող քրեական գործերով իրավական օգնություն ցույց տալու մասին միջնորդությունների որակը, նվազել են հանձնման միջնորդությունների մերժումները, առաջընթաց է արձանագրվել Եվրոպական միության անդամ պետությունների կողմից հանձնման մասին միջնորդությունները բավարարելու հարցում:
Իրավական ապահովման համատեքստում 2023 թվականի ընթացքում մշակվել են քրեական դատավարության ոլորտին վերաբերող և Դատախազության գործունեությանն առնչվող նորմատիվ-իրավական ակտերի մի շարք նախագծեր, իրավասու պետական մարմիններ է ուղարկվել 10 օրենսդրական նախաձեռնություն:
2023 թվականի ընթացքում իրականացվել է 29 կարգապահական վարույթ՝ 41 դատախազի նկատմամբ, որոնց արդյունքներով՝
• 8 դատախազի կողմից թույլ տրված թերացումները քննարկվել են օպերատիվ խորհրդակցություններում,
• 9 դատախազի նկատմամբ գլխավոր դատախազի կողմից որոշում է կայացվել արտահերթ ատեստավորում նշանակելու մասին,
• 10 դատախազի նկատմամբ նշանակվել է «նկատողություն»,
• 5 դատախազի նկատմամբ «խիստ նկատողություն»,
• 1 դատախազի նկատմամբ «դասային աստիճանի իջեցում մեկ աստիճանով»,
• 2 դատախազի նկատմամբ «պաշտոնից ազատում» կարգապահական տույժերը,
• 5 դատախազի նկատմամբ իրականացված կարգապահական վարույթների ընթացքում վերջիններս ազատվել են զբաղեցրած պաշտոնից սեփական դիմումի համաձայն:
Ներկայացնելով պատիժների և հարկադրանքի այլ միջոցների կիրառման օրինականության նկատմամբ հսկողության ոլորտում կատարված աշխատանքները՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալն առանձնացրել է քրեակատարողական հիմնարկներում պահվող անձանց նկատմամբ տույժի և խրախուսանքի միջոց կիրառելու մասին որոշումների ստուգմանն ուղղված աշխատանքները, խնդիրների վերհանումն ու դրանց լուծման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները:
Գլխավոր դատախազի տեղակալ Սրբուհի Գալյանը, ներկայացնելով ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ոլորտում իրականացված աշխատանքները, ընդգծել է, որ Հակակոռուպցիոն դատարանի վարույթում է գտնվում ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման պահանջի մասին 102 հայցադիմում, որոնցից 68-ը դատարան է ներկայացվել 2023 թվականի ընթացքում: Նշված 68 հայցադիմումների հայցագների հանրագումարը կազմում է շուրջ 416 մլրդ դրամ (այս փուլում մի շարք գույքերի շուկայական արժեքները դեռևս գնահատված չեն)։
Հաշվետու տարվա ընթացքում դատարան ներկայացված հայցերով պահանջվում է հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել 810 անշարժ և 155 շարժական գույք, 230 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն, 383 մլրդ 522 մլն դրամ։
Համեմատության համար նշենք, որ 2022 թվականի ընթացքում Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը դատարան էր ներկայացրել 21 հայցադիմում՝ շուրջ 100 միլիարդ դրամ հայցագնով (պահանջվել էր հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել 200 անշարժ և 45 շարժական գույք, ինչպես նաև 45 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն և շուրջ 51 մլրդ 360 մլն դրամ):
2023 թվականի ընթացքում Գլխավոր դատախազությունը, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործառույթի շրջանակում, կնքել է հաշտության 4 համաձայնություն, որոնցով պետությանն է փոխանցվել 6 անշարժ և 1 շարժական գույք՝ ընդհանուր շուրջ 2 մլրդ 200 մլն դրամ արժեքով, ինչպես նաև շուրջ 79 մլն դրամ:
Գլխավոր դատախազի տեղակալ, զինվորական դատախազ Գրիգոր Էլիզբարյանը ներկայացրել է 2023 թվականի ընթացքում ՀՀ զինված ուժերում արձանագրված դեպքերը, դրանց բացահայտման ու կանխարգելման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները:
Զինվորական դատախազի խոսքով՝ 2023 թվականին վերականգնվել է պետությանը պատճառված 2 մլրդ 482 մլն 453 հազար դրամ վնասը: Վերոնշյալ 2 մլրդ 444 մլն 517 հազար դրամ վնասը վերականգնվել է արտադատական կարգով՝ դատախազական ներգործության միջոցների կիրառման արդյունքում (47 նախազգուշացում է ուղարկվել 45 տնտեսվարող սուբյեկտի):
Գլխավոր դատախազի տեղակալների զեկույցներից հետո ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Լուսինե Մարտիրոսյանը և Դատախազության գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Տաթևիկ Սարուխանյանը ներկայացրել են 2023 թվականի ընթացքում դատախազների, Դատախազության քաղաքացիական ծառայողների, հայեցողական պաշտոն զբաղեցնող և քաղաքացիական աշխատանք կատարող անձանց շրջանում անցկացված անանուն հարցման արդյունքները:
Համաձայն արդյունքների՝ հարցմանը մասնակցած դատախազների շուրջ 94%-ին լիովին գոհացնում է իր անմիջական վերադասի ղեկավարման հմտություններն ու արհեստավարժությունը, դատախազները կարծում են, որ Դատախազությունը գրավիչ է որպես գործատու և առկա չէ կադրային հոսունության բարձր ռիսկ, Դատախազության համակարգում վարվող մարդկային ռեսուրսների կառավարման քաղաքականությունը մեծամասամբ ընկալվում է որպես արժանիքահենության, պրոֆեսիոնալիզմի և անաչառության սկզբունքներով առաջնորդվող քաղաքականություն, ստեղծված է առողջ աշխատանքային մթնոլորտ: Որպես հիմնական խնդիր՝ նշվել է ծանրաբեռնվածությունը:
Հարցման արդյունքների ներկայացմանը հաջորդել է առաջին անգամ դատախազի պաշտոն ստանձնող 43 դատախազների երդման արարողությունը:
Դատախազության 2023 թվականի աշխատանքների ամփոփումները եզրափակելով՝ հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել բոլոր դատախազներին և Դատախազության աշխատակիցներին՝ սրտացավ և նվիրված աշխատանքի համար:
«Աշխատանքային ծանրաբեռնվածությունն այս տարի ինձ թույլ չտվեց ներկա գտնվել բոլոր մարզերի ու վարչական շրջանների ամփոփումներին, սակայն կատարված աշխատանքի մանրամասներին տեղեկացված եմ ոչ միայն ձեր զեկուցագրերից, այլև տարվա ընթացքում իմ տեղակալների և վերահսկող ստորաբաժանումների ղեկավարների ամենշաբաթյա զեկուցումներից:
Ես գիտեմ, որ ձեր աշխատանքը ծանրաբեռնված է, լարված, աշխատաժամանակը երկար է, իսկ հանգստի ժամանակը՝ քիչ: Ես միայն տեղեկացված չեմ, ես ինքս եմ ապրում նման ռեժիմով՝ ձեզնից յուրաքանչյուրի հետ միասին:
Իմաստուն մարդիկ անցյալից դասեր են քաղում ու ապագային երբեք հուսահատված չեն նայում: Մեր այսօրվա ծանրաբեռնված ու որակյալ աշխատանքը՝ արդարության նկատմամբ այսօրվա ու վաղվա վստահության վերականգնումն է. ես համոզված եմ, որ արդարության նկատմամբ վստահություն լինելու է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների մեծամասնության մոտ: Դա են վկայում վերջին սոցիալական հարցումները, դա է վկայում Դատախազության դիմորդների թիվն ու մրցակցության բարձր շեմը, դա է վկայում Դատախազության հեղինակությունը:
Այսօր արդարությանն ու օրենքի գերակայությանը հավատարմության երդում տված դատախազներին ասում եմ՝ բարով եք եկել: Ես վստահ եմ, որ պատվով եք կրելու դատախազի ուսադիրները և պարզ ճակատով եք պաշտպանելու պետական շահը:
Անձնազոհությունը հասու է նվիրյալներին: Դատախազությունում աշխատում են և աշխատելու են նվիրյալները:
Կրկին շնորհավորում եմ, շնորհակալ եմ և վերահաստատում եմ՝ այս տարի էլ հեշտ չի լինի, բայց կլինի շատ հետաքրքիր»:

The activities of the Prosecutor’s Office during 2023 was summed up at the extended session of the collegium
An extended session of the collegium chaired by the RA Prosecutor General Anna Vardapetyan was held on March 18, 2024.
During the session the activity of the Prosecutor’s Office during 2023 was summarized.
Artur Poghosyan, Deputy Prosecutor General represented the work implemented by the following departments of the Prosecutor General’s Office—the Department for Combatting Economic Crimes, the Department of Crimes against State Power and the Department of Crimes against Public Health.
In this context Artur Poghosyan informed that during 2023 the number of the criminal proceedings regarding economic crimes dramatically increased (amounted to 3946, it increased by 2291 or 138.4% compared to 2022). The number of completed criminal proceedings also increased amounting to 564 (it increased by 281 or 99.2% compared to 2022).
During 2023, AMD 32 billion 303 million 526 thousand was recovered under the criminal proceedings (included completed ones) pending under the supervision of the Department for Combatting Economic Crimes of the Prosecutor General’s Office (AMD 23 billion 185 million 788 thousand during 2022).
The Prosecutors of the Department of Crimes against State Power exercised supervision over 884 criminal proceedings (430 during 2022) wherefrom 127 were corruption crimes (217 during 2022).  217 criminal proceedings from the abovementioned 884 were completed, wherefrom 30 criminal proceedings regarding 89 individuals were submitted to the competent authority with a signed indictment (17 criminal proceedings regarding 45 individuals during 2022).
5206 cases of crimes against the public health was recorded during 2023 compared to 2345 cases recorded during 2022 (the number of cases increased by 2861 or 122,0%).
During 2023, the number of illegal drug circulation in the territory of the Republic of Armenia amounted to 4564, the number of cases increased by 2847 or 165,8% compared to 2022 (the number of cases of drug circulation for sale amounted to 2802 and it increased by 1771 or 171,8% compared to 2022).
During 2023 as a result of measures undertaken by the law enforcement authorities of the Republic of Armenia different types of drugs in the amount of 202 kg 30,038g were confiscated from illegal circulation compared to 119 kg 832,29g during 2022. Circulation in the amount of 5 billion 592 million 541 thousand was recorded under 8 criminal proceedings. 6 criminal proceedings from the abovementioned 8 proceedings regarding 15 individuals, in the scope of which the currency circulation amounted to 3 billion 565 million 919 thousand were submitted to the court with the signed indictment.
Lilit Grigoryan, Deputy Prosecutor General, in the first part of her speech referred to the work of the Prosecutor’s Office in the field of protection of state and community interests and mentioned that 383 investigations have been carried out and 447 offences were revealed.
During the reporting period the damage caused to the state under the cases regarding the protection of state interests amounted to AMD 42 billion 842 million 872 thousand (AMD 39 billion 945 million 824 thousand during 2022).
As a result of investigation, the subdivisions of the Prosecutor’s Office submitted 110 reports on the crime during 2023 under which criminal proceedings were initiated regarding the abuse of powers by officials, official negligence, fraud, appropriation of entrusted property and other crimes.
During the same period 342 claims were submitted to the court, wherefrom 59 claims under civil proceedings, 61 claims under criminal proceedings and 222 claims under administrative proceedings.
Referring to the power of initiating state (community) protection claim by the Prosecutor’s Office, the Deputy Prosecutor General highlighted the claims regarding four kindergartens (132, 147, 159 and 199) in Kanaker-Zeytun administrative district as well as N 304 nursery and kindergarten in Malatia-Sebastia administrative district. Criminal proceedings were initiated also regarding alienation of 14 kindergartens in the city of Yerevan. Pursuant to Lilit Grigoryan, investigations are also carried out in the regions.
The Deputy Prosecutor General submitted data regarding the crimes against human as well. The number of the cases increased by 8.7%, from 7138 cases 36.6% were recorded in the city of Yerevan and 4525 cases or 63.3% in the regions, the number of the murder cases decreased by 3.
During 2023 essential decrease–17.9% was recorded in the number of cases of crimes against property. The cases of robbery, burglary, appropriation of entrusted property also decreased.
Yeghiazar Avagyan, Deputy Prosecutor General, presented the Prosecutor's Office’s work in the fields of international-legal cooperation, legal assistance and the supervision over legality of penalties and other means of compulsion.
According to Yeghiazar Avagyan’s assessment the quality of requests for mutual assistance in criminal matters submitted to the competent authorities of foreign countries improved, the number of rejected extradition requests decreased.
In the context of legal assistance several draft normative-legal acts related to criminal proceedings and activity of the Prosecutor's Office were developed during 2023, 10 legislative initiatives were submitted to the competent authorities.
29 disciplinary proceedings against 41 prosecutors were initiated during 2023 as a result whereof:
• The case of 8 prosecutors charged with the dereliction of duty was discussed during the operative consultation;
• The Prosecutor General decided to appoint additional attestation for 9 prosecutors;
• “Reprimand” type of penalty was applied against 10 prosecutors;
• “Severe Reprimand” type of penalty was applied against 5 prosecutors;
• “Demoting the class rank by one degree” type of penalty was applied against 1 prosecutor;
• “Removal from office” type of penalty was applied against 2 prosecutors;
• 5 prosecutors were removed from the office pursuant to their application in the scope of the disciplinary proceedings against them.
Srbuhi Galyan, Deputy Prosecutor General represented the work carried out in the field of confiscation of property of illicit origin and mentioned that 102 claims regarding the confiscation of property of illicit origin are pending in the proceedings of the Anti-Corruption Court, wherefrom 68 claims were submitted to the court during 2023. The total cost of abovementioned 68 statements of claim amounted to AMD 416 billion.
Under the claims submitted to the court during the reporting year, confiscation of 810 immovable properties, 155 movable properties, 230 shares in the legal person and AMD 383 billion 522 million was required in favor of the Republic of Armenia.
For comparison we should mention, that during 2022 the Department of Confiscation of Property of Illicit Origin submitted 21 statements of claims with AMD 100 billion cost of the claim to the court.
During 2023, in the scope of the function of confiscation of property of illicit origin, the Prosecutor General’s Office concluded 4 reconciliation agreements, pursuant whereof 6 immovable properties and 1 movable property with the total market value of AMD 2 billion 200 million as well as AMD 79 million was transferred to the state.
Grigor Elizbaryan, Deputy Prosecutor General represented the cases recorded in the Armed Forces of the Republic of Armenia during 2023.
According to the Military Prosecutor, 2358 cases were recorded in the military units of the Armed forces and other troops during the previous year (4570 cases during 2022). The number of the cases decreased by 2212 or 48.4%. 803 cases or 33.5% were accidents (2874 cases during 2022), 1555 or 66% were cases of alleged crime (1696 cases during 2022), among them 847 or 53.3% military crimes (1028 cases or 2022), 708 or 45.5% other crime cases (668 cases during 2022).
According to the Military Prosecutor the damage in the amount of AMD 2 billion 482 million 453 thousand caused to the state was recovered. The abovementioned damage in the amount of AMD 2 billion 482 million 453 thousand was recovered in the extrajudicial procedure, as a result of the application of prosecutorial intervention.
After the report of the Deputies of the Prosecutor General, Lusine Martirosyan, Adviser to Prosecutor General and Tatevik Sarukhanyan, Deputy of the Secretary General represented the results of the survey conducted during 2023.
Pursuant to the results, about 94% of the prosecutors participating the survey are completely satisfied with the management skills and professionalism of their superiors, the prosecutors think that the Prosecutor's Office is an attractive employer, the policy of human resources management in the Prosecutor's Office system is widely perceived as a policy guided by the principles of meritocracy, professionalism and impartiality, a healthy working atmosphere is created. Overloaded working schedule was cited as a major problem.
After the representation of the results of the survey the swearing-in ceremony of 43 prosecutors assuming their positions and duties took place.
In conclusion Anna Vardapetyan, Prosecutor General thanked all prosecutors and employees of the Prosecutor’s Office for their compassionate and devoted work.
The Prosecutor General particularly mentioned,
“My workload this year make it impossible for me to participate in all the summaries of regions and administrative districts, however I am informed about the performed work from your reports as well as from reports of my deputies during the year and from the weekly reports of the heads of supervising subdivisions.
I know that your work is heavy, stressful, working hours are long and the time for rest is short. I'm not just informed, I work like that myself.
Wise people learn from the past and never look to the future in despair. If we work hard today, the trust in justice will be restored in the future, and I am sure that most of the citizens of the Republic of Armenia will trust the justice.  The latest social surveys, the number of applicants and high level of competition as well as the reputation of the Prosecutor’s Office are the evidence of the abovementioned.
I would like to welcome the prosecutors sworn to justice and the rule of law. I am sure that you will wear the shoulder boards of the prosecutor with honor and will protect the state interest.
Self-sacrifice is for enthusiasts. Only enthusiasts are working and will work in the Prosecutor’s Office.
Once again I would like to congratulate you and also to thank you. I would also like to reaffirm that this year will not be an easy one as well, but it will be very interesting”.