Դատախազության աշխատանքից լիովին գոհ և ավելի շուտ գոհ է ՀՀ քաղաքացիների 39%-ը. ամիսների տարբերությամբ իրականացված հարցման արդյունքներով՝ գոհունակության ցուցանիշն աճել է 8%-ով
Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (IRI) Հարցումների հետազոտության կենտրոնի նախաձեռնությամբ՝ 2023 թվականի դեկտեմբերին Հայաստանի Հանրապետությունում իրականացվել է հանրային կարծիքի ուսումնասիրություն:
Ըստ ուսումնասիրության՝ ՀՀ դատախազությունը գոհունակության ցուցանիշով, 2023 թվականի մարտ ամսին անցկացված հարցման համեմատ, 8%-ով բարելավել է իր դիրքերը:
2023 թվականի դեկտեմբերին իրականացված հարցման մասնակիցների 11%-ը նշել է, որ լիովին գոհ է Դատախազության աշխատանքից (2023 թվականի մարտին՝ 7%-ը), 28%-ը` ավելի շուտ գոհ Դատախազության աշխատանքից (2023 թվականի մարտին՝ 24%-ը): Ավելի շուտ գոհ չի եղել հարցվածների 17%-ը (2023 թվականի մարտին՝ 24%-ը), ընդհանրապես գոհ չի եղել 26%-ը (2023 թվականի մարտին՝ 26 %-ը). հարցման մյուս մասնակիցները դժվարացել կամ հրաժարվել են պատասխանել:
Գլխավոր դատախազությունը, կարևորելով հաշվետվու և թափանցիկ աշխատանքի միջոցով Դատախազության նկատմամբ հանրային վստահության բարձրացումը, շարունակելու է իրականացնել իր սահմանադրական գործառույթները, այդ համատեքստում՝ տուժողի իրավունքների պաշտպանությունը, կոռուպցիայի դեմ պայքարը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանությունը, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձումը և այլն:

39% of the RA citizens are completely satisfied or rather satisfied with the work of the Prosecutor’s Office: according to the results of the survey conducted several months later, the satisfaction index increased by 8%
The International Republican Institute (IRI), based on the initiation of the Survey Research Center, conducted public opinion survey in the Republic of Armenia during December 2023.
Pursuant to the research, the Prosecutor’s Office of the Republic of Armenia improved its position (8%) compared to the survey conducted in May, 2023.
11% of participants participating in the survey conducted in December 2023 mentioned that they are totally satisfied with the work of the Prosecutor’s Office (7% on March 2023), 28% is rather satisfied with the work of the Prosecutor’s Office (24 % on March 2023). 17 % of the participants mentioned that they are not satisfied (24 % during March 2023), 26 % totally dissatisfied (26% during March 2023), it was difficult for other participants of the survey to answer or they refused to answer.
The Prosecutor General’s Office, emphasizing the necessity of increasing public trust in the Prosecutor's Office through accountability and transparent work will continue to implement its constitutional functions, in that context: protection of the rights of the victim, fight against corruption, state (community) interests protection, illicit property confiscation etc.