Դատախազության աշխատանքից լիովին գոհ և ավելի շուտ գոհ է ՀՀ քաղաքացիների 39%-ը. ամիսների տարբերությամբ իրականացված հարցման արդյունքներով՝ գոհունակության ցուցանիշն աճել է 8%-ով
Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (IRI) Հարցումների հետազոտության կենտրոնի նախաձեռնությամբ՝ 2023 թվականի դեկտեմբերին Հայաստանի Հանրապետությունում իրականացվել է հանրային կարծիքի ուսումնասիրություն:
Ըստ ուսումնասիրության՝ ՀՀ դատախազությունը գոհունակության ցուցանիշով, 2023 թվականի մարտ ամսին անցկացված հարցման համեմատ, 8%-ով բարելավել է իր դիրքերը:
2023 թվականի դեկտեմբերին իրականացված հարցման մասնակիցների 11%-ը նշել է, որ լիովին գոհ է Դատախազության աշխատանքից (2023 թվականի մարտին՝ 7%-ը), 28%-ը` ավելի շուտ գոհ Դատախազության աշխատանքից (2023 թվականի մարտին՝ 24%-ը): Ավելի շուտ գոհ չի եղել հարցվածների 17%-ը (2023 թվականի մարտին՝ 24%-ը), ընդհանրապես գոհ չի եղել 26%-ը (2023 թվականի մարտին՝ 26 %-ը). հարցման մյուս մասնակիցները դժվարացել կամ հրաժարվել են պատասխանել:
Գլխավոր դատախազությունը, կարևորելով հաշվետվու և թափանցիկ աշխատանքի միջոցով Դատախազության նկատմամբ հանրային վստահության բարձրացումը, շարունակելու է իրականացնել իր սահմանադրական գործառույթները, այդ համատեքստում՝ տուժողի իրավունքների պաշտպանությունը, կոռուպցիայի դեմ պայքարը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանությունը, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձումը և այլն:

39% граждан РА полностью удовлетворены работой Прокуратуры. По результатам опроса, проведенного с разницей в несколько месяцев, индекс удовлетворенности увеличился на 8%
По инициативе Центра опросов общественного мнения Международного республиканского института (IRI) в декабре 2023 года в Республике Армения был проведен опрос граждан.
Согласно исследованию, Прокуратура РА улучшила свои позиции на 8% по сравнению с опросом, проведенным в марте 2023 года.
11% участников опроса, проведенного в декабре 2023 года, заявили, что полностью удовлетворены работой Прокуратуры (7% в марте 2023 года), 28% скорее удовлетворены работой Прокуратуры (24% в март 2023 г.). Не удовлетворены были 17% респондентов (24% в марте 2023 г.), 26% не удовлетворены вообще (26% в марте 2023 г.), другие респонденты затруднились или отказались дать ответ.
Генеральная прокуратура, подчеркивая повышение доверия общества к Прокуратуре посредством отчетности и прозрачной работы, продолжит выполнять свои конституционные функции, в этом контексте: защита прав потерпевшего, борьба с коррупцией, защита государственных интересов, общественных интересов, конфискация имущества незаконного происхождения и т.п.