Գլխավոր դատախազությունը պահանջում է ՍՊ ընկերության բաժնետիրոջից և վերջինիս որդուց բռնագանձել 1,1 մլրդ դրամ, տրանսպորտային միջոցներ
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2024 թվականի մարտի 12-ին վարույթ է ընդունել Գլխավոր դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական երկու հայցադիմումը:
1. Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝ «Մ.Ձ Ինվեսթմենթ» ՍՊ ընկերության բաժնետեր Ռոբերտ Խաչատրյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
• 4 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն.
• 631 մլն 572 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի դրամական միջոցների մնացորդ.
• 561 մլն 530 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել:
1. Գլխավոր դատախազությունը մեկ այլ հայցադիմումով պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝ «Մ.Ձ Ինվեսթմենթ» ՍՊ ընկերության բաժնետիրոջ որդի Տիգրան Խաչատրյանից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
• 111 մլն 973 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի դրամական միջոցների մնացորդ.
• 45 մլն 652 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել:

Генеральная прокуратура требует взыскания 1,1 млрд драм и транспортных средств у акционера компании и его сына
12 марта 2024 года Антикоррупционный суд принял к производству два иска Генеральной прокуратуры о конфискации имущества незаконного происхождения.
Управление по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры направило в суд требование о конфискации у акционера компании ООО «М.Дз. Инвестмент» Роберта Хачатряна и аффилированных с ним лиц в пользу Республики Армения:
1 транспортное средство;
• Участие в 4 юридических лицах;
• 631 миллион 572 тысяч драмов в качестве остатка незаконных средств;
• 561 миллион 530 тысяч драмов, которые не обоснованы законными доходами лица, имеют незаконное происхождение, переданы добросовестному приобретателю или не могут быть идентифицированы и конфискованы.
Генеральная прокуратура подала в суд иск о конфискации у Тиграна Хачатряна, сына акционера OOO «М.Дз. Инвестмент», в пользу государства:
• 111 миллионов 973 тысяч драм в качестве остатка незаконных средств;
• 45 миллионов 652 тысячи драмов, которые не обоснованы законными доходами лица, имеют незаконное происхождение, переданы добросовестному приобретателю или не могут быть идентифицированы и конфискованы.