2023 թվականի ընթացքում մայրաքաղաքում գրանցված հանցագործությունների դեպքերը նվազել են 1373-ով. ամփոփվել են Երևան քաղաքի դատախազության աշխատանքները
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի ղեկավարությամբ՝ 2024 թվականի մարտի 11-ին ամփոփվել են Երևան քաղաքի դատախազության 2023 թվականի աշխատանքները:
Երևան քաղաքի դատախազ Ռաֆայել Մանուկյանը, ի թիվս այլնի, ներկայացրել է մայրաքաղաքում հանցավորության վիճակը, կոռուպցիոն գործերի քննության ընթացքն ու պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում նախորդ տարվա ընթացքում իրականացված աշխատանքը:
Երևան քաղաքի դատախազը հայտնել է, որ 2023 թվականի ընթացքում մայրաքաղաքում գրանցվել է հանցագործության 20 հազար 231 դեպք (2022 թվականին՝ 21 հազար 604 դեպք). դեպքերը նվազել են 1373-ով կամ 6,4%-ով:
2023 թվականին Երևան քաղաքում արձանագրվել է գողության 4436 դեպք (2022 թվականին՝ 6361). դեպքերը նվազել են 1925-ով կամ 30,3%-ով:
Մայրաքաղաքում բնակարանային գողության դեպքերը նվազել են 150-ով կամ 29,0%-ով՝ կազմելով 367 դեպք՝ նախորդ տարվա 517 դեպքի դիմաց:
Թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հետ կապված հանցագործությունների դեպքերը հաշվետու տարում աճել են 1836-ով կամ 186,4%-ով (2023 թվականին՝ 2821 դեպք, 2022 թվականին՝ 985):
2023 թվականին Երևան քաղաքում արձանագրվել է պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու 266 դեպք (2022 թվականին՝ 225 դեպք), կաշառք ստանալու, կաշառքի միջնորդության և կաշառք տալու 209 դեպք (2022 թվականին՝ 102 դեպք):
Երևան քաղաքի դատախազության կողմից նախորդ տարվա ընթացքում մեղադրական եզրակացությամբ իրավասու դատարան է հանձնվել 117 քրեական վարույթ՝ 150 անձի վերաբերյալ (2022 թվականին դատարան է հանձնվել 100 քրեական գործ (վարույթ)՝ 103 անձի վերաբերյալ):
Նշված բոլոր գործերն ընդունվել են վարույթ, դրանցից 25 քրեական գործով 25 անձի նկատմամբ կայացվել է մեղադրական դատավճիռ, 2 քրեական գործի վարույթ կարճվել է, 90 քրեական վարույթով դատաքննությունը շարունակվում է:
Անդրադառնալով պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում իրականացված աշխատանքներին, Երևան քաղաքի դատախազն առանձնացրել է դատախազների հաղորդումների հիման վրա նախաձեռնված մի շարք քրեական վարույթներ, որոնք վերաբերել են՝
- Նորագավիթ 1-ին փողոցի օտարման ոչ ենթակա հողերը սեփականության իրավունքով մի շարք անձանց փոխանցելուն.
- Կենտրոն վարչական շրջանի Նար-Դոսի փողոցի հ.2 հասցեում գտնվող հողամասերի զավթմանը.
- Եղվարդի խճուղի 22 և նույն թաղամասի Անաստաս Միկոյան փողոցի 64-րդ հասցեներում տեղակայված օտարման ոչ ենթակա այգին սեփականության իրավունքով ֆիզիկական անձին փոխանցելուն.
- «Ուսանողական» այգու տարածքը իրավական նորմերին հակառակ օտարելուն.
- Աբովյան պուրակում գտնվող օտարման ոչ ենթակա հողամասը վաճառելուն.
- Ավտոմոբիլների լցավորման կայանը տարիներ շարունակ ապօրինի գործելուն.
- Երևանի «Մանկական այգու» տարածքում ինքնակամ կառուցված շինություններն օրենքի խախտմամբ սեփականաշնորհելուն.
- Երևանի Խորենացի փողոցում գտնվող հողատարածքն օրենքի խախտմամբ օտարելուն և այլն:
Հանրապետության գլխավոր դատախազը հանձնարարել է 2024 թվականին ևս ուշադրության կենտրոնում պահել կոռուպցիոն գործերի քննությունն ու պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտը:

За 2023 год количество зарегистрированных преступлений в столице сократилось на 1373 случая. Подведены итоги работы Прокуратуры города Еревана
11 марта 2024 года под руководством Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян были подведены итоги работы Прокуратуры города Ереван за 2023 год.
Прокурор города Еревана Рафаэль Манукян, среди прочего, представил состояние преступности в столице, ход расследования коррупционных дел и работу, проделанную в сфере защиты государственных (общественных) интересов за последний год.
Прокурор города Ереван сообщил, что в 2023 году в столице было зарегистрировано 20 231 дело (в 2022 году - 21 604 случая). Снижение на 1373 инцидента или 6,4%.
В 2023 году в Ереване зафиксировано 4436 случая краж (в 2022 году – 6361). Снижение на 1925 инцидента или 30,3%.
Случаи краж со взломом в столице сократились на 150, или 29,0%, составив 367 случаев против 517 случаев годом ранее.
В отчетном году количество преступлений, связанных с незаконным оборотом наркотиков, увеличилось на 1 836, или 186,4% (2 821 дело в 2023 году, 985 в 2022 году).
В 2023 году в Ереване зафиксировано 266 случаев злоупотребления должностными полномочиями (225 случаев в 2022 году), 209 случаев получения взяток, посредничества во взятках и даче взяток (102 случая в 2022 году).
Все указанные дела были приняты к производству, из них по 25 уголовным делам были осуждены 25 человек, 2 уголовных дела прекращены, по 90 уголовным делам продолжаются расследования.
Касаясь работ, проводимых в рамках полномочий по возбуждению иска в защиту государственных (общественных) интересов, прокурор города Ереван выделил ряд уголовных производств, возбужденных на основании отчетов прокуроров, которые косаются:
- Передаче не подлежащие отчуждению земли на улице Норагавита 1 были ряду лиц;
- Захвата земельных участков, расположенных по улице Нар-Доса 2, административного района Кентрон;
- Передаче сада не подлежащие отчуждению, расположенного по адресу: Егвардинское шоссе, 22 и улица Анастаса Микояна, 64 того же района, физическому лицу с правом собственности;
- Отчуждению территории «Студенческого» парка вопреки нормам законодательства;
- Продаже неотчуждаемый участка не подлежащие отчуждению в парке Абовян;
- Незаконной деятельности Автозаправочной станции уже много лет;
- Приватизации самовольно построенних сооружений на территории Ереванского «Детского парка» в нарушение закона;
- Отчуждению земли, расположенной на улице Хоренаци в Ереване, в нарушение закона и т.д.
Генеральный прокурор РА поручила в 2024 году держать в центре внимания расследования коррупционных дел и защиту государственных (общественных) интересов.