2023 թվականի ընթացքում մայրաքաղաքում գրանցված հանցագործությունների դեպքերը նվազել են 1373-ով. ամփոփվել են Երևան քաղաքի դատախազության աշխատանքները
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի ղեկավարությամբ՝ 2024 թվականի մարտի 11-ին ամփոփվել են Երևան քաղաքի դատախազության 2023 թվականի աշխատանքները:
Երևան քաղաքի դատախազ Ռաֆայել Մանուկյանը, ի թիվս այլնի, ներկայացրել է մայրաքաղաքում հանցավորության վիճակը, կոռուպցիոն գործերի քննության ընթացքն ու պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում նախորդ տարվա ընթացքում իրականացված աշխատանքը:
Երևան քաղաքի դատախազը հայտնել է, որ 2023 թվականի ընթացքում մայրաքաղաքում գրանցվել է հանցագործության 20 հազար 231 դեպք (2022 թվականին՝ 21 հազար 604 դեպք). դեպքերը նվազել են 1373-ով կամ 6,4%-ով:
2023 թվականին Երևան քաղաքում արձանագրվել է գողության 4436 դեպք (2022 թվականին՝ 6361). դեպքերը նվազել են 1925-ով կամ 30,3%-ով:
Մայրաքաղաքում բնակարանային գողության դեպքերը նվազել են 150-ով կամ 29,0%-ով՝ կազմելով 367 դեպք՝ նախորդ տարվա 517 դեպքի դիմաց:
Թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հետ կապված հանցագործությունների դեպքերը հաշվետու տարում աճել են 1836-ով կամ 186,4%-ով (2023 թվականին՝ 2821 դեպք, 2022 թվականին՝ 985):
2023 թվականին Երևան քաղաքում արձանագրվել է պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու 266 դեպք (2022 թվականին՝ 225 դեպք), կաշառք ստանալու, կաշառքի միջնորդության և կաշառք տալու 209 դեպք (2022 թվականին՝ 102 դեպք):
Երևան քաղաքի դատախազության կողմից նախորդ տարվա ընթացքում մեղադրական եզրակացությամբ իրավասու դատարան է հանձնվել 117 քրեական վարույթ՝ 150 անձի վերաբերյալ (2022 թվականին դատարան է հանձնվել 100 քրեական գործ (վարույթ)՝ 103 անձի վերաբերյալ):
Նշված բոլոր գործերն ընդունվել են վարույթ, դրանցից 25 քրեական գործով 25 անձի նկատմամբ կայացվել է մեղադրական դատավճիռ, 2 քրեական գործի վարույթ կարճվել է, 90 քրեական վարույթով դատաքննությունը շարունակվում է:
Անդրադառնալով պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում իրականացված աշխատանքներին, Երևան քաղաքի դատախազն առանձնացրել է դատախազների հաղորդումների հիման վրա նախաձեռնված մի շարք քրեական վարույթներ, որոնք վերաբերել են՝
- Նորագավիթ 1-ին փողոցի օտարման ոչ ենթակա հողերը սեփականության իրավունքով մի շարք անձանց փոխանցելուն.
- Կենտրոն վարչական շրջանի Նար-Դոսի փողոցի հ.2 հասցեում գտնվող հողամասերի զավթմանը.
- Եղվարդի խճուղի 22 և նույն թաղամասի Անաստաս Միկոյան փողոցի 64-րդ հասցեներում տեղակայված օտարման ոչ ենթակա այգին սեփականության իրավունքով ֆիզիկական անձին փոխանցելուն.
- «Ուսանողական» այգու տարածքը իրավական նորմերին հակառակ օտարելուն.
- Աբովյան պուրակում գտնվող օտարման ոչ ենթակա հողամասը վաճառելուն.
- Ավտոմոբիլների լցավորման կայանը տարիներ շարունակ ապօրինի գործելուն.
- Երևանի «Մանկական այգու» տարածքում ինքնակամ կառուցված շինություններն օրենքի խախտմամբ սեփականաշնորհելուն.
- Երևանի Խորենացի փողոցում գտնվող հողատարածքն օրենքի խախտմամբ օտարելուն և այլն:
Հանրապետության գլխավոր դատախազը հանձնարարել է 2024 թվականին ևս ուշադրության կենտրոնում պահել կոռուպցիոն գործերի քննությունն ու պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտը:

The cases of crimes registered in Yerevan during 2023 decreased by 1373. The work of the Prosecutor’s Office of Yerevan city was summarized
The work of the Prosecutor’s Office of Yerevan city during 2023 was summarized on March 11, 2024 with Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia.
Rafayel Manukyan, Prosecutor of the Yerevan city, presented crime situation in the capital, course of examination of corruption crimes as well as the work implemented in the field of state (community) interests protection during the previous year.
The Prosecutor of Yerevan city informed that 20 thousand 231 cases of crime were recorded in the capital during 2023 (21 thousand 604 cases during 2022), the number of the cases decreased by 1373 or 6,4 %.
4436 cases of theft were recorded in Yerevan during 2023 (6361 cases during 2022), the number of the cases decreased by 1925 or 30,3%.
The number of burglary cases decreased by 150 or 29.0% amounting to 367 cases, compared to 517 cases registered during the previous year.
The number of cases of illicit drug circulation increased by 1836 or 186,4% during the reporting year (2821 cases during 2023 and 985 cases during 2022).
266 cases of abuse of official powers were recorded in the capital during 2023 (225 cases during 2022), 209 cases of receiving a bribe, mediation in bribery and giving a bribe (102 cases during 2022).
117 criminal proceedings regarding 150 individuals were submitted to the court with the indictment signed by the Prosecutor’s Office of Yerevan city (100 criminal cases (proceedings) regarding 103 individuals were submitted to the court during 2022).
All the mentioned cases were accepted into the proceedings, wherefrom, judgment of conviction was rendered against 25 individuals under 25 criminal cases, the proceedings of 2 criminal cases were dismissed and the court examination is pending under 90 criminal proceedings.
Referring to the works carried out in the scope of the powers of initiating state (community) interest claim, the Prosecutor of the Yerevan city highlighted several criminal proceedings initiated on the basis of prosecutors’ report:
• Transfer of the lands not subject of expropriation at 1st Noragavit street to a number of persons under the right of ownership;
• Seizure of the land plots located at the 2nd Nar-Dos street of the Kentron Administrative district;
• Transfer of the garden located at 22 Yeghvard highway and 64 Anastas Mikoyan Str. not subject to alienation to a physical person under the ownership right;
• The alienation of the territory of the "Student" park in contradiction to the legal norms;
• The sale of the land plot not subject to alienation included in the territory of Abovyan Park;
• Illegal operation of the filling station for years;
• The registration of the ownership right of unauthorized building in the Children’s park (Yerevan) in violation of the law;
• The alienation of the land plot located at Movses Khorenatsi Str. in violation of the law, etc.
The Prosecutor General of the Republic gave an assignment to keep the examination of corruption cases as well as the field of state (community) interests protection in the center of the attention during 2024.