Երևանի համայնքներից մեկի նախկին ղեկավարը հափշտակել է համայնքապատկան մանկապարտեզը. դատախազը գործն ուղարկել է դատարան
Ա.Ս.-ն, 2011 թվականից մինչև 2018 թվականը զբաղեցնելով Երևան քաղաքի համայնքներից մեկի ղեկավարի պաշտոնը, իր մտերիմ Ա.Շ.-ի հետ հափշտակել է Երևանին սեփականության իրավունքով պատկանող՝ Ներքին Չարբախ 3-րդ փողոց 60/1 հասցեում գտնվող նախադպրոցական ուսումնական հաստատության 124.3 քմ մակերեսով և 18 մլն 720 հազար դրամ շուկայական արժեքով անշարժ գույքը:
Շենգավիթ վարչական շրջանի դատախազության կողմից քրեական գործի (վարույթի) ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ 2018 թվականի փետրվարի 9-ին համայնքի ղեկավարը, Ա.Շ.-ի կողմից ստանալով իր սեփականության իրավունքը գրանցելու վերաբերյալ դիմում, կազմել է նախադպրոցական ուսումնական հաստատությանը հատկացված հողամասը մասնավորեցնելու վերաբերյալ Երևանի քաղաքապետի որոշման նախագիծ այն պայմաններում, երբ «Նախադպրոցական կրթության մասին» օրենքի 30-րդ հոդվածի 4-րդ մասի համաձայն՝ գույքը կարող էր օտարվել միայն բացառիկ դեպքերում, իսկ «Կրթության մասին» օրենքի 45-րդ հոդվածի 4-րդ մասի համաձայն՝ օտարվելու դեպքում գույքը կարող էր օգտագործվել միայն ուսումնական նպատակներով:
Նախագծին կից պաշտոնեական փաստաթղթերում Համայնքի ղեկավարը Երևանի քաղաքապետարանին հաղորդել է կեղծ տվյալներ: Մասնավորապես՝ ներկայացրել է իրականում գոյություն չունեցող՝ Երևան քաղաքի վարչական շրջանի ղեկավարի 2005 թվականի որոշում, ինչպես նաև համայնքապետարանի աշխատակցի կողմից տրված՝ կեղծ տվյալներ պարունակող տեղեկանք: Դրանց հիման վրա՝ Երևանի քաղաքապետի 2018 թվականի փետրվարի 14-ի որոշմամբ՝ նախադպրոցական հաստատության վերոնշյալ տարածքի նկատմամբ սեփականության իրավունքը նվիրաբերվել է համայնքի ղեկավարի մտերիմ Ա.Շ.-ին:
2018 թվականի փետրվարի 28-ին վերոնշյալ գույքը ձևակերպվել է Ա.Շ.-ի անվամբ. վերջինս 2019 թվականի փետրվարի 28-ին գույքը նվիրաբերել է համայնքի ղեկավար Ա.Ս.-ի դստերը:
Բացի այդ, համայնքի ղեկավարը կազմել է Երևանի քաղաքապետի որոշման մեկ այլ նախագիծ, որով մանկապարտեզի տարածքի մյուս հատվածը՝ 77.1 քմ մակերեսով և 11 մլն 400 հազար դրամ շուկայական արժեքով, նվիրատվությամբ օտարվել է համայնքապետարանի աշխատակից Մ.Մ.-ին:
2024 թվականի փետրվարի 26-ին հսկող դատախազը սեփական նախաձեռնությամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Ա.Ս.-ի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (խարդախություն), 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը), 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիք կատարելը), 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտներն օրինականացնելը (փողերի լվացում)), Ա.Շ.-ի նկատմամբ՝ 38-178 րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (խարդախության օժանդակություն) և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտներն օրինականացնելը (փողերի լվացումը)):
Դատախազը 2024 թվականի մարտի 11-ին հաստատել է վերոնշյալ անձանց վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել Հակակոռուպցիոն դատարան:
Դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, հայց է ներկայացրել Վարչական դատարան՝ համայնքային սեփականություն հանդիսացող գույքը համայնքին վերադարձնելու նպատակով: Հայցը վարույթ է ընդունվել:

Бывший глава одной из общин Еревана присвоил принадлежащий общине детский сад. Прокурор направил дело в суд
А.С., занимавший должность главы одной из общин города Ереван с 2011 по 2018 год, вместе со своим близким другом А.Ш. присвоил принадлежащее Еревану по праву собственности дошкольное образовательное учреждение по адресу 3-я улица Неркин Чарбаха 60/1 — площадью 124,3 квадратных метра, рыночной стоимостью 18 миллионов 720 тысяч драм.
В ходе расследования уголовного дела (производства) Прокуратурой административного района Шенгавит установлено, что 9 февраля 2018 года глава общины, получив от А.Ш. заявление о регистрации права собственности, составил проект постановления Мэра Еревана о приватизации участка, выделенного под дошкольное образовательное учреждение, в условиях, когда согласно части 4 статьи 30 Закона «О дошкольном образовании», имущество может быть отчуждено только в исключительных случаях, а по части 4 статьи 45 Закона «Об образовании», в случае отчуждения имущество могло быть использовано только в образовательных целях.
В официальных документах, приложенных к проекту, глава общины сообщил мэрии Еревана ложные данные. В частности, он представил несуществующее постановление главы административного района Еревана от 2005 года, а также справку, содержащую ложные сведения, выданную сотрудником муниципалитета. Согласно им, по постанавленю Мэра Еревана от 14 февраля 2018 года право собственности на вышеуказанную площадь дошкольного учреждения было передано в дар родственнику главы общины А.Ш.
28 февраля 2018 года указанное имущество было оформлено на имя А.Ш. 28 февраля 2019 года последний передал имущество дочери главы общины А.С.
Кроме того, глава общины подготовил еще один проект постановления мэра Еревана, согласно которому другая часть территории детского сада площадью 77,1 квадратных метров и рыночной стоимостью 11 миллион 400 тысяч драм, была отчуждена путем дарения работнику муниципалитета М.М.
26 февраля 2024 года надзирающий прокурор по собственной инициативе возбудил публичное уголовное преследование в отношении А.С. по пункту 1 части 3 статьи 178 (мошенничество), части 3 статьи 308 (злоупотребление должностными полномочиями), части 1 статьи 314 (совершение служебного подлога), пунктам 1 и 3 части 3 статьи 190 (легализация доходов, полученных преступным путем (отмывание денег)), в отношении А.Ш. - по пункту 1 части 3 статьи 38 -178 (содействие мошенничеству) и пункту 1 части 3 статьи 190, (легализация доходов, полученных преступным путем (отмывание денег)) УК РА, принятому 18.04.2003 года.
11 марта 2024 года прокурор потвердил обвинительное заключение в отношении вышеуказанных лиц и передал вместе с материалами производства в Антикоррупционный суд.
Прокуратура в рамках полномочий по возбуждению иска в защиту государственных (общественных) интересов подала иск в Административный суд с целью вернуть общине имущество. Иск принят к производству.