Երևանի համայնքներից մեկի նախկին ղեկավարը հափշտակել է համայնքապատկան մանկապարտեզը. դատախազը գործն ուղարկել է դատարան
Ա.Ս.-ն, 2011 թվականից մինչև 2018 թվականը զբաղեցնելով Երևան քաղաքի համայնքներից մեկի ղեկավարի պաշտոնը, իր մտերիմ Ա.Շ.-ի հետ հափշտակել է Երևանին սեփականության իրավունքով պատկանող՝ Ներքին Չարբախ 3-րդ փողոց 60/1 հասցեում գտնվող նախադպրոցական ուսումնական հաստատության 124.3 քմ մակերեսով և 18 մլն 720 հազար դրամ շուկայական արժեքով անշարժ գույքը:
Շենգավիթ վարչական շրջանի դատախազության կողմից քրեական գործի (վարույթի) ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ 2018 թվականի փետրվարի 9-ին համայնքի ղեկավարը, Ա.Շ.-ի կողմից ստանալով իր սեփականության իրավունքը գրանցելու վերաբերյալ դիմում, կազմել է նախադպրոցական ուսումնական հաստատությանը հատկացված հողամասը մասնավորեցնելու վերաբերյալ Երևանի քաղաքապետի որոշման նախագիծ այն պայմաններում, երբ «Նախադպրոցական կրթության մասին» օրենքի 30-րդ հոդվածի 4-րդ մասի համաձայն՝ գույքը կարող էր օտարվել միայն բացառիկ դեպքերում, իսկ «Կրթության մասին» օրենքի 45-րդ հոդվածի 4-րդ մասի համաձայն՝ օտարվելու դեպքում գույքը կարող էր օգտագործվել միայն ուսումնական նպատակներով:
Նախագծին կից պաշտոնեական փաստաթղթերում Համայնքի ղեկավարը Երևանի քաղաքապետարանին հաղորդել է կեղծ տվյալներ: Մասնավորապես՝ ներկայացրել է իրականում գոյություն չունեցող՝ Երևան քաղաքի վարչական շրջանի ղեկավարի 2005 թվականի որոշում, ինչպես նաև համայնքապետարանի աշխատակցի կողմից տրված՝ կեղծ տվյալներ պարունակող տեղեկանք: Դրանց հիման վրա՝ Երևանի քաղաքապետի 2018 թվականի փետրվարի 14-ի որոշմամբ՝ նախադպրոցական հաստատության վերոնշյալ տարածքի նկատմամբ սեփականության իրավունքը նվիրաբերվել է համայնքի ղեկավարի մտերիմ Ա.Շ.-ին:
2018 թվականի փետրվարի 28-ին վերոնշյալ գույքը ձևակերպվել է Ա.Շ.-ի անվամբ. վերջինս 2019 թվականի փետրվարի 28-ին գույքը նվիրաբերել է համայնքի ղեկավար Ա.Ս.-ի դստերը:
Բացի այդ, համայնքի ղեկավարը կազմել է Երևանի քաղաքապետի որոշման մեկ այլ նախագիծ, որով մանկապարտեզի տարածքի մյուս հատվածը՝ 77.1 քմ մակերեսով և 11 մլն 400 հազար դրամ շուկայական արժեքով, նվիրատվությամբ օտարվել է համայնքապետարանի աշխատակից Մ.Մ.-ին:
2024 թվականի փետրվարի 26-ին հսկող դատախազը սեփական նախաձեռնությամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Ա.Ս.-ի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (խարդախություն), 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը), 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիք կատարելը), 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտներն օրինականացնելը (փողերի լվացում)), Ա.Շ.-ի նկատմամբ՝ 38-178 րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (խարդախության օժանդակություն) և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտներն օրինականացնելը (փողերի լվացումը)):
Դատախազը 2024 թվականի մարտի 11-ին հաստատել է վերոնշյալ անձանց վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել Հակակոռուպցիոն դատարան:
Դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, հայց է ներկայացրել Վարչական դատարան՝ համայնքային սեփականություն հանդիսացող գույքը համայնքին վերադարձնելու նպատակով: Հայցը վարույթ է ընդունվել:

Former head of one of the communities of Yerevan embezzled the kindergarten belonging to the community. The prosecutor submitted the case to the court
A.S. holding the position of the Head of one of the communities of Yerevan from 2011 until 2018, embezzled with his friend A.Sh. the property with the surface of 124.3 square meters (the market value whereof amounted to AMD 18 million 720 thousand), belonging to the kindergarten and located at 60/1 3-rd street, Nerkin Charbakh, Yerevan.
Under the examination of the criminal case (proceedings) by the Prosecutor’s Office of Shengavit administrative district it was found out that on February 9, 2018, the head of the community, receiving an application from A.Sh. on registration of his ownership right, drew up a draft decision of the Mayor of the city of Yerevan on the privatization of the land plot allocated to the pre-school educational institution, however, pursuant to part 4 of article 30 of the Law “On pre-school education” the property may be alienated in exceptional cases and pursuant to part 4 of article 45 of the Law “On education” where alienated, the property should be used exceptionally for educational purposes.
The Head of the community included false information in the documents attached to the draft submitted to the Mayor of the city of Yerevan. In particular, submitted a decision of the Head of an administrative district of the city of Yerevan (dated 2005), which actually doesn’t exist as well as a statement including false information, issued by an employee of the community hall. By the decision (based on the abovementioned documents) of the Mayor of the city of Yerevan dated February 14, 2018, the ownership right over the territory belonging to the pre-school education institution was donated to A.Sh..
On February 28, 2018 A.Sh.’s ownership right over the abovementioned property was registered. On February 28, 2019, the latter donated the mentioned property to the daughter of A.S., Head of the community.
In addition, the Head of the community drew up another draft decision of the Mayor of the city of Yerevan, pursuant whereof, another part of the territory —77.1 square meters with the market value of 11 million 400 thousand was alienated to M.M. an employee of the community hall through donation.
On February 26, 2024, the supervising prosecutor initiated a public criminal prosecution on his own initiative against A.S. under point 1 of part 3 of article 178, part 2 of article 308, part 1 of article 314, points 1 and 3 of part 3 of article 190 and against A.Sh. under point 1 of part 3 of article 38-178, point 1 of part 3 of article 190 of the Criminal Code adopted on 18.04.2003.
On March 11, 2024 the Prosecutor signed an indictment on the abovementioned individuals and submitted to the Anti-corruption court with the materials of the case.
In the scope of the powers of initiating claim on state (community) interest protection the Prosecutor’s office submitted the claim to the Administrative Court on returning the property belonging to the community back to the community. The claim was accepted into the proceedings.