«Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցների, ջրային պարեկների նկատմամբ բռնություն գործադրելու, ծառայողական գործունեությանը միջամտելու համար մեղադրվող անձանց գործն ուղարկվել է դատարան
Դատախազը 2024 թվականի հունվարի 19-ին հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցել Գեղարքունիքի մարզի բնակավայրերից մեկի 5 բնակիչների նկատմամբ՝ առանձնապես խոշոր չափերով կողոպուտ, խուլիգանություն կատարելու, «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցների, ջրային պարեկների նկատմամբ բռնություն գործադրելու և նրանց օրինական ծառայողական գործունեությանը միջամտելու համար (4 անձի նկատմամբ ընտրված է կալանք խափանման միջոցը, 1-ի նկատմամբ՝ բացակայելու արգելքը):
Դատախազը 2024 թվականի փետրվարի 29-ին հաստատել է վերոնշյալ անձանց վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել Գեղարքունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության  դատարան:

Дело по обвинению в насилии, препятствования служебной деятельности по отношению к сотрудникам национального парка "Севан" и водного патруля
19 января 2024 года прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении 5 жителей населенного пункта Норатус Гегаркуникской области по обвинению в грабеже, хулиганстве, насилии по отношению сотрудников "Севанского национального парка", водного патруля, воспрепятствовав их служебной деятельности (для 4-х лиц избрана мера пресечения в виде заключения под стражу, для 1— подписка о невыезде).
29 февраля 2024 года прокурор утвердил обвинительное заключение в отношении вышеупомянутых лиц и вместе с материалами производства передал их в Суд общей юрисдикции первой инстанции Гегаркуникской области.