«Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցների, ջրային պարեկների նկատմամբ բռնություն գործադրելու, ծառայողական գործունեությանը միջամտելու համար մեղադրվող անձանց գործն ուղարկվել է դատարան
Դատախազը 2024 թվականի հունվարի 19-ին հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցել Գեղարքունիքի մարզի բնակավայրերից մեկի 5 բնակիչների նկատմամբ՝ առանձնապես խոշոր չափերով կողոպուտ, խուլիգանություն կատարելու, «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցների, ջրային պարեկների նկատմամբ բռնություն գործադրելու և նրանց օրինական ծառայողական գործունեությանը միջամտելու համար (4 անձի նկատմամբ ընտրված է կալանք խափանման միջոցը, 1-ի նկատմամբ՝ բացակայելու արգելքը):
Դատախազը 2024 թվականի փետրվարի 29-ին հաստատել է վերոնշյալ անձանց վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել Գեղարքունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության  դատարան:

The case on the individuals charged with using violence against the employees of Sevan National Park SNCO and Water Patrol Service and interfering in their official activities was submitted to the court
On January 19, 2024 the Prosecutor initiated public criminal prosecution against 5 residents of one of the settlements of Gegharkunik region for committing hooliganism, robbery in especially large amount as well as for using violence against the employees of Sevan National Park SNCO and Water Patrol Service and interfering in their official activities (detention was chosen as a measure of restraint against 4 individuals and ban on absence against 1 individual).
On February 29, 2024, the Prosecutor signed the indictment regarding the abovementioned individuals and submitted to the First Instance Court of General Jurisdiction of Gegharkunik region with the materials of the case.