Դատախազը սեփական նախաձեռնությամբ փոխել է առևտրային կազմակերպության ղեկավարի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը
Դատախազը 2024 թվականի փետրվարի 21-ին սեփական նախաձեռնությամբ փոխել է Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով անցնող մեղադրյալ՝ առևտրային կազմակերպության ղեկավար Ա.Հ.-ի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց կալանքը:
Հաշվի առնելով, որ մեղադրյալը ցուցմունքներ է տվել քրեական վարույթի համար էական նշանակություն ունեցող հանգամանքների վերաբերյալ, նրա մասնակցությամբ կատարվել են առերեսումներ, որպիսի պայմաններում վարույթի ներկա փուլում էականորեն նվազել է մեղադրյալի կողմից ոչ իրավաչափ վարքագիծ դրսևորելու, ապացուցման գործընթացին միջամտելու հավանականությունը՝ դատախազը վարույթն իրականացնող մարմնին հանձնարարել է մեղադրյալի նկատմամբ կիրառել համակցված այլընտրանքային խափանման միջոցներ՝ գրավ, բացակայելու արգելք և երաշխավորություն:
Հիշեցնենք, որ դատախազը 2024 թվականի հունվարի 31-ին և փետրվարի 15-ին հանրային քրեական հետապնդումներ էր հարուցել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության պաշտոնատար անձանց նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը), իսկ առևտրային կազմակերպության ղեկավարի և աշխատակիցների նկատմամբ՝ նույն արարքին հանցակցելու համար (Քրեական օրենսգրքի 46-441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետ):

Прокурор по собственной инициативе изменил меру пресечения, примененную к главе коммерческой организации
21 февраля 2024 года прокурор по собственной инициативе изменил меру пресечения (заключение под стражей) в отношении руководителя коммерческой организации А.Г. и фигуранта уголовного производства, рассматриваемого в Следственном комитете.
Принимая во внимание то, что подсудимый дал показания по фактам, имеющим значение для уголовного производства, с его участием были организованы очные ставки и на данной стадии снижена возможность противоправного поведения подсудимого и незаконного вмешательства в процесс допроса, прокурор дал поручение органу, ведущему производство, о применении комбинированных альтернативных мер пресечения — залога, подписки о невыезде и поручительства.
Напомним, что 31 января и 15 февраля 2024 года прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении должностных лиц Министерства экономики РА по пункту 4 части 2 статьи 441, а также руководителя и сотрудников коммерческой организации за соучастие по пункту 4 части 2 статьи 46-441 УК.