Երևանի «Բուենոս Այրես» զբոսայգու՝ պետական սեփականություն հանդիսացող տարածքներն օրենքի խախտմամբ օտարվել են ֆիզիկական անձանց. դատախազի հաղորդման հիման վրա՝ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ
Երևան քաղաքի Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների դատախազությունում, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրվել են Աջափնյակ վարչական շրջանի «Բուենոս Այրես» զբոսայգուն հատկացված՝ պետական սեփականություն հանդիսացող հողատարածքի նկատմամբ գույքային իրավունքների գրանցման ընթացակարգերը:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Երևանի քաղաքապետի՝ 2002 թվականի հոկտեմբերի 10-ի որոշումներով՝ ճշգրտվել են Մարգարյան և Հալաբյան փողոցների հատման մասում գտնվող «Բուենոս Այրես» անվամբ զբոսայգու հողամասի սահմանները և զբոսայգու մայթի ու սիզամարգի համար նախատեսված ընդհանուր օգտագործման տարածքում գտնվող ինքնակամ շինություններին տրվել են Հալաբյան 65/6 և 65/4 հասցեները:
Երևանի քաղաքապետի՝ 2008 թվականի հունվարի 22-ի և 2009 թվականի մայիսի 6-ի որոշումներով՝ Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածի (օտարման ոչ ենթակա տարածքներ) սահմանափակումների ցանկում ներառված վերոնշյալ տարածքները քաղաքապետարանի պաշտոնատար անձինք ուղիղ վաճառքի միջոցով օտարել են ֆիզիկական անձանց:
Մասնավորապես՝ Հալաբյան փողոցի 65/6 հասցեում գտնվող 19.5 քմ մակերեսով կառույցը, 515.89 քմ մակերեսով հողամասը, ինչպես նաև Հալաբյան 65/4 հասցեում գտնվող 36.28 քմ կառույցն ու կառույցի համար առանձնացված 42.16 քմ մակերեսով հողամասերն ուղղակի վաճառքով օտարվել են այն անձանց, որոնք կառուցել են ինքնակամ շինությունները:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը):
Դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, միջոցներ է ձեռնարկում համայնքային սեփականություն հանդիսացող գույքը համայնքին վերադարձնելու նպատակով:

Территории парка Буэнос-Айреса, принадлежащие государству, были отчуждены физическим лицам с нарушением закона: на основании сообщения прокурора инициировано уголовное производство
В рамках полномочий по возбуждению иска о защите государственных (общественных) интересов прокуратура административных районов Ачапняк и Давташен города Ереван рассмотрела порядок регистрации прав собственности на земельный участок, принадлежащий государству и выделенный под парк «Буэнос-Айрес» в административном районе Ачапняк.
В ходе проверки выяснилось, что постановлениями мэра города Ереван от 10 октября 2002 года были маркированы границы земельного участка парка "Буэнос-Айрес", расположенного на пересечении улиц Маргаряна и Алабяна, и выданы адреса по указанным адресам: — ул. Алабяна, 65/6 и 65/4 самовольным постройкам, расположенным на территории общего пользования, предназначенные для тротуара и газона.
Постановлениями мэра города Ереван от 22 января 2008 года и 6 мая 2009 года вышеуказанные территории, включенные в перечень ограничений, предусмотренных статьей 60 Земельного кодекса (территории, не подлежащие отчуждению), были отчуждены путем прямой продажи физическим лицам.
В частности, здание площадью 19,5 м2 и земельный участок площадью 515,89 м2, расположенные по адресу ул. Алабяна 65/6, а также здание площадью 36,28 м2 и земельный участок площадью 42,16 м2, расположенные по ул. Алабяна, 65/4.
Принимая во внимание тот факт, что в результате расследования были выявлены случаи предполагаемого преступления, прокурор направил сообщение о преступлении в Антикоррупционный комитет.
В Антикоррупционном комитете возбуждено уголовное производство по части 1 статьи 308 УК, принятого 18.04.2003.