«Ծիծեռնակաբերդի խճուղի» 4 հասցեում գտնվող անշարժ գույքը փորձ է արվել ձեռք բերել կադաստրային արժեքից հինգ անգամ ավել ցածր գնով. դատախազը գործն ուղարկել է դատարան
«Հավաքական թիմերի մարզական կենտրոն» ՓԲ ընկերության (այսուհետ՝ Ընկերություն) տնօրենը, 2003 թվականից մինչև 2019 թվականի դեկտեմբերի 2-ը, իր հետ փոխկապակցված անձի անվամբ հիմնադրել և 2007 թվականի փետրվարի 5-ին նույն անձի անվամբ ձևականորեն գրանցել է «Օլիմպիական ապագա» ՍՊ ընկերությունը:
2007 թվականի մայիսի 23-ին «Հավաքական թիմերի մարզական կենտրոն» ՓԲ ընկերության կողմից 25 տարի ժամկետով վարձակալության պայմանագիր է կնքվել փաստացի նույն Ընկերության տնօրենին պատկանող «Օլիմպիական ապագա» ՍՊ ընկերության հետ, որով վերջիններիս են փոխանցվել 2003 թվականին սեփականության իրավունքով «Հավաքական թիմերի մարզական կենտրոն» ՓԲ ընկերությանը հանձնված՝ Ծիծեռնակաբերդի խճուղի 4 հասցեում գտնվող անշարժ գույքի (դպրոց-կենտրոն)՝ 6580,8 քմ մակերեսով և 1.1807 հա մակերեսով հողատարածքի տիրապետման և տնօրինման իրավունքները:
«Օլիմպիական ապագա» ՍՊ ընկերությունը, 2007 թվականի մայիսի 23-ից մինչև 2019 թվականի հունիսի 30-ն ընկած ժամանակահատվածում, տարբեր կազմակերպությունների հետ կնքած պայմանագրերով՝ «Հավաքական թիմերի մարզական կենտրոն» ՓԲԸ-ին պատկանող անշարժ գույքը (մարզադահլիճները) վարձակալությամբ տրամադրել է տարբեր կազմակերպությունների՝ ստանալով 110 մլն 569 հազար 800 դրամ եկամուտ, որից 56 մլն 100 հազար դրամն է միայն փոխանցվել «Հավաքական թիմերի մարզական կենտրոն» ՓԲԸ-ին:
Բացի այդ՝ Ընկերության տնօրենը 2000 թվականի նոյեմբերի 24-ից լինելով «Արևելյան Օազիս» ՍՊ ընկերության սեփականատերը, Ծիծեռնակաբերդի խճուղի 4 հասցեում գտնվող գույքի մասնաշենքերից մեկում իրականացրել է ձեռնարկատիրական գործունեություն՝ մատուցելով սրճարանային և հյուրանոցային ծառայություններ:
Ընկերության տնօրենը նպատակադրվել է նաև խաբեությամբ հափշտակել Ծիծեռնակաբերդի խճուղի 4 հասցեում գտնվող անշարժ գույքը՝ ներառյալ 6580,8 քմ մակերեսով և 1.1807 հա մակերեսով հողատարածքը: Այդ նպատակով՝ 2007 թվականի մայիսի 23-ին վարձակալության պայմանագրում ամրագրել է, որ վարձակալն իրավունք ունի գնել գույքը՝ վճարելով 56 մլն 142 հազար դրամ:
Դրանից հետո, Ընկերության տնօրենին փաստացի պատկանող և վերջինիս կողմից կառավարվող «Օլիմպիական ապագա» ՍՊԸ-ի բոլոր 10 բաժնետոմսերն իր հետ փոխկապակցված անձի կողմից վաճառվել են Ընկերության տնօրենի կնոջը:
Հանցագործությունն ավարտին չի հասցվել իրենց կամքից անկախ հանգամանքներով, քանի որ «Օլիմպիական ապագա» ՍՊԸ-ի սնանկության գործով կառավարչի և ՓԲԸ-ի նոր տնօրենի կողմից դիմում է ներկայացվել ՀՀ կադաստրի կոմիտե՝ իրավունքի դադարման պետական գրանցում իրականացնելու վերաբերյալ:
2024 թվականի փետրվարի 7-ին հսկող դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Ընկերության տնօրենի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 277-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (մասնավոր ոլորտում ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը), 44-255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (խարդախության փորձ) և 457-րդ հոդվածի 1-ին մասով (փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր կեղծելը կամ կեղծ փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր իրացնելը, պատրաստելը կամ օգտագործելը), Ընկերության տնօրենի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 44-255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (խարդախության փորձը):
Դատախազը 2024 թվականի փետրվարի 15-ին հաստատել է Ընկերության տնօրենի և վերջինիս կնոջ վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունն ու վարույթի նյութերի հետ հանձնել դատարան:

An attempt was made to obtain the immovable property located at 4 Tsitsernakaberd highway at a price 5 times lower than the cadastral value thereof: the prosecutor submitted the case to the court
From 2003 until December 2, 2019 the director of the “Sport Center of National Teams” CJSC (hereinafter referred to as “the Company”) established “Olympiakan apaga” LLC in the name of a related person and on February 5, 2007 registered the mentioned company in the name of the same person.
On May 23, 2007 the “Sport Center of National Teams” CJSC concluded a lease agreement with “Olympiakan apaga” LLC actually belonging to the Director of the same Company for the term of 25 years under which the ownership and management rights of the immovable property (school-center) located at 4 Tsitsernakaberd highway, with a surface of 6580.8 m2 and 1.1807 ha, provided to “Sport Center of National Teams” CJSC in 2003 was transferred to the latter.
From May 23, 2007 until June 30 2019 the “Olympiakan apaga” LLC concluded agreements with different organizations and leased the immovable property (gyms) belonging to “Sport Center of National Teams” CJSC to different organizations receiving income in the amount of AMD 110 million 569 thousand 800 wherefrom only AMD 56 million 100 thousand was transferred to “Sport Center of National Teams” CJSC.
Besides that, the Director of the Company being the owner of “Eastern Oasis” LLC since November 24, 2000, carried out an entrepreneurial activity in one of the sections of the property located at 4 Tsitsernakaberd highway by providing café and hotel services.
The Director of the Company also wanted to fraudulently steal the immovable property located at 4 Tsitsernakaberd highway, including the land plots with the surface of 6580,8 m2 and 1.1807 ha. For that purpose the latter enshrined in the lease contract concluded on May 23, 2007 that the lessee shall have the right to buy the property for AMD 56 million 142 thousand.
After that all 10 shares of “Olympiakan apaga” LLC, actually belonging to the Director of the Company were sold to the wife of the Director of the Company by a related party.
The crime was not completed due to the circumstances beyond their control— the bankruptcy administrator of “Olympiakan apaga” LLC and the new director of the CJSC submitted an application to the Cadaster Committee of the Republic of Armenia on making a state registration of termination of a right.
On February 7, 2024 the supervising prosecutor initiated a public criminal prosecution against the Director of the Company under point 2 of part 2 of article 277, point 3 of part 3 of article 44-255, part 1 of article 457 and point 3 of part 3 of article 44-255 of the Criminal Code.
On February 15, 2024 the Prosecutor signed the indictment related to the Director of the Company and his wife and submitted it to the court with the materials of the case.